sv

Pandemi Destekleri Nasıl Alınır 1000 TL Destek Başvurusu!

144 Okunma — 05 Mayıs 2021 04:42
Devletsel 12

Pandemi Destekleri Nasıl Alınır 1000 TL Destek Başvurusu!

Pandemi şartlarında ve özellikle şu son kapanma sürecinde devlet tarafından sunulan destekler yayınlandı. İhtiyacı olanlara özel olarak sunulan sunulan 1000 TL destek paketleri açıklandı. Bu konuda başvuru yapmak için e devlet sosyal yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz. PTT kayıtlı gönderi takibi ile ilgili tüm bilgiler elektronik ortama kayıt ettirilir. Sizler de bu hizmeti kullanarak kayıtlı olan yurt içi ve yurt dışı gönderilerinin durumunu öğrenerek kolay bir şekilde kargo takibi yapabilirsiniz. Kargolarınızın, kolilerinizin, tebligatlarınızın, taahhütlü gönderilerinizin alıcısına teslim edilene kadar olan tüm işlemlerini PTT kayıtlı gönderi takibi ile takip edebilirsiniz. Bu gönderilerinizi ayrıca barkod numarası ile kargonuzda, ne işlemleri yapılmış? Şu an hangi aşamada? Sorularını rahatlıkla görebilirsiniz. İadesi olmayan, direkt olarak alma haberi ile gönderilen, alıcısına teslim edilen PTT kargoları için kayıtlı gönderi teslim belgesi alabilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama

Türkiye’de en çok alıcı ağına sahip olan kargo firması PTT’dir. En ücra köylere bile dağıtım yaparak müşteri hizmetine çok önem vermektedir. Böylece en çok tercih edilen kargolardan biri olmuştur. PTT barkod sorgulama işlemi ile kargo takibi yapmak çok kolaydır. Öncelikle PTT kargo resmi sitesine girerek ‘kargom nerede’ veya ‘gönderi takip’ gibi seçeneklerle kargolarınızın durumunu öğrenebilirsiniz. Sisteme barkod numaranızı ve güvenlik kodu ile giriş yaparak kargolarınızı genel durumunu, şu an nerede olduğunu, müşteriye ne zaman ulaşacağı gibi birçok konuyu öğrenebilirsiniz. Bir başka yöntem ise PTT kargo gelen giden servisine giderek, barkod numaranızı kullanarak veya  müşteri temsilcisi aracılığı ile de kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo durumu öğrenmeniz için barkod numarasını kaydetmeniz önemlidir. Kargolarının hemen bulunmasına yardımcı olacaktır.

PTT Kargo Takip

PTT Kargo takibi yapabilmeniz için birkaç tane kargo sorgulama işlemi vardır. Hepsi de çok kolay yöntemlerdir. PTT Kargo sorgulayabilmeniz için barkod numaranıza ihtiyaç olacaktır. Bu barkod numarası 13 hanelidir. Genellikle KP ile başlamaktadır. PTT Kargo takip servisi barkod numaranızı genellikle telefonunuza mesaj olarak gönderir. PTT gönderi takip sistemine girerek, karşınızda çıkan ekrana barkod numaranız ve size sorulan güvenlik kodunu girerek kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Başka bir yöntem de çağrı merkezinden sorgulama yapmanızdır. PTT çağrı merkezini arayarak yine barkod numaranızla gönderilerinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Eğer barkod numaranız yoksa kargonuzun geleceği PTT şubesine giderek adınıza gelen veya gelecek olan kargolarınızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Barkod Sorgulama

Barkod sorgulama işlemi, bir ürünün üzerinde bulunan siyah çizgilerin olduğu, 13 rakamlı bir sayı olan barkod kodunun okutulmasıdır. Barkod sorgulama işlemi, o ürün hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmenizi sağlıyor. Barkod okutma cihazı ile artık barkod okutmak çok daha kolaydır. Bir ürünün üzerinde cihazı tutarak barkod sorgulaması yapabilirsiniz. O ürünün hangi firmaya ait olduğunu, ne zaman üretildiğine dair her bilgiye barkod sayesinde ulaşabilirsiniz. Barkod numarası ile barkodu basan firmaya da ulaşabilirsiniz. Barkod okuyucuları ile barkod okutabilirsiniz ya da Android telefonlara indirdiğiniz uygulamalarla da barkodları okutabilirsiniz. Kargolar içinde bu sistem böyle işlemektedir. Barkod numarasını sorguladığınız da o kargo hakkındaki tüm bilgiye hemen ulaşabilirsiniz.

E-devlet PTT

Elektronik ortamın hızla gelişmesi ile PTT işlemlerinin çoğunu E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet PTT hizmeti ile PTT şubesine gitmeden uzun kuyruklarda uğraşmadan, kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-devlet sayesinde zamandan tasarruf etmiş olursunuz. E-devlet üzerinden PTT birçok hizmet sunmaktadır Bu hizmetlerden bazıları;

  • En yakın PTT hizmeti
  • Posta kodu sorgulama hizmeti
  • PTT kayıtlı gönderi takibi hizmeti
  • PTT internet bankacılığı PTT kart şifresi alma işlemi hizmeti
  • PTT bank internet bankacılığı işlemi hizmeti
  • Talep, öneri, şikâyet başvurusu ve takibi işlemi hizmeti
  • PTT bank internet bankacılığı hesabından havale yapılması işlemi hizmeti

 

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip

Sıradaki içerik:

Pandemi Destekleri Nasıl Alınır 1000 TL Destek Başvurusu!