sv

Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

304 Okunma — 24 Temmuz 2020 23:58
Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar. Bu yazımızda sizlere pandemi döneminde velilerin dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgiler vereceğiz. Pandemi sizin de bildiğiniz üzere bütün sektörlere girdi. Bundan en çok etkilenen kesimlerden birisi de öğrenci kesimi oldu. Öğrencilerin eğitimleri aksadı, sınav sistemleri hakkında her gün yeni bir sistem geliştiriliyor haliyle öğrencilerin de kafası karışıyor. Bütün öğrencilerimize bu dönemde devletsel.com olarak başarılar diliyoruz. Biz de umuyoruz ki kısa dönemde bu süreci atlatıp normalleşme süreçlerine doğru hızlı adımlar atarız.

Bu dönemde öğrencilerden çok velilere çok büyü görevler düşüyor. Öğrencilerin yönlendirilmesi konusunda veliler, çocuklarına doğru bilgiler aktararak, bilinçlendirmelidirler. Aksi taktirde başlarına kötü bir durum gelmesi durumunda bütün veliler buna üzülür. Kimse evladının Dışarıda veya okulda bu virüse yakalanmasını istemez. O zaman size aktaracağımız adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Maske Kullanımına Dikkat Edin

Hem kendiniz hem de çocuğunuz evden dışarı çıktığınız andan itibaren maske takın. Maske Covid-19 virüsünün en büyük düşmanıdır. Bu virüs solunum yoluyla bulaştığından dolayı, maske virüsün solunum yollarınıza girmesini %80 oranında engellemektedir. Bu da virüsü daha zor kapacağınız anlamına gelir. Maske kullanırken, nemlenmesi durumunda maskenizi değişmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kullanılan maskenin hiçbir koruyuculuğu kalmaz. Bu noktayı öğrencilerimize anlatmak iyi bir şekilde bilinçlendirmek velilerimize düşen görevlerden bir tanesidir.

Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Sosyal Mesafe Kuralını Küçümsemeyin

Sosyal mesafe, pandemi döneminde velilerin dikkat etmesi gereken hususlar konusundaki en önemli maddelerden bir tanesidir. Çocuğunuza sosyal mesafeye uyacağı şeklinde bilgiler aktararak, çocuğunuzu sosyal mesafe konusunda bilinçlendirin. Toplu ortamlara girmesini engellemek için gerekirse evden dışarı çıktığında varsa onu özel arabanız ile gideceği yere bırakmanızı tavsiye ederiz. Kantinde, yemekhanede, sınıfta sosyal mesafe kuralını her gün çocuğunuza aktarın. Gerekirse okulda çocuğunuz ile bir gün geçirerek bu kurala uyup uymadığını kontrol edin. Unutmayın çocuğunuzun sağlığı her şeyden önemlidir.

Hijyen Kurallarını Her Gün Hatırlatın

Her gün okula giderken çocuğunuza hijyen kurallarına dikkat etmesi hususunda uyarılarda bulunun. Elini kirli bir nesneye değdirdikten sonra mutlaka elini yıkaması gerektiğini hatırlatın. Çocuğunuza mutlaka bir el dezenfektanı temin edin. Bunu sık sık kullanacağının bilgisini güzel bir dil ile iletin. Bunları çocuğunuza aktarırken kullanmış olduğunuz dil de çok önemlidir. Çocuğunuzu sıkmadan usandırmadan aktarmaya özen gösterin. Aksi taktirde sizinle inatlaşabilir ve söylediğiniz her şeyin tam tersini yapabilir. Bunu düşünerek hareket edin.

65 Yaş Üstü Kişiler İle Fazla İrtibat Kurmasın

Çocuğunuza bunu söylüyorken illa ki karşısındaki kişinin 65 yaşta olup olduğunu bilmeyeceği anlar olabilir. Bunu ona aktarırken saçları beyaz ve ihtiyar gözüken kişiler ile fazla münasebet kurmamasını söyleyin. 65 yaş üstü kişiler risk grubunun en fazla bulunduğu yaş aralığında oldukları için, çocuklarınızı elinizden geldiğince bu yaş aralığından uzak tutmaya çalışın.

Hazır Gıdalardan Uzak Tutun

Elinizden geldiği kadarıyla çocuğunuzun yiyecek içecek tüketimini kendiniz sağlayın. Kantinde satılan hazır gıdaları almayacağı hususunu güzel bir dil ile çocuğunuza her gün hatırlatın. Bu ürünlerin nasıl temin edildiğini ve hangi şartlar içerisinde üretildiği hakkında bilgi sahibi olmadığınızdan dolayı bu ürünleri kullanmasına müsaade etmeyin.

Etkili Dil İle İletişim Kurun

Pandemi döneminde velilerin dikkat etmesi gereken hususlar içerisinde etkili dil de çok önemli faktördür. Yukarıda aktardığımız başlıkları çocuğunuza anlatırken ona görsel videolar ve resimler ile daha farklı anlatımlar sağlayın. Bu şekilde aktarım yaptığınız zaman çocuğunuzun dikkat etmesi gereken hususlar hakkındaki düşünceleri aklında daha kalıcı olur. Bu sebepten dolayı nazik ve kibra bir dil ile aktarım sağlayın.

Sıradaki içerik:

Pandemi Döneminde Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar