sv

Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama

126 Okunma — 19 Temmuz 2020 20:48
Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama

Pandemi sosyal destek başvuruları devam etmektedir. Sosyal destek başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. 1. faz ve 2. faz başvurularının tamamlanmasından sonra başlayan 3. faz başvuru süreci devam etmektedir. Covid-19 ile mücadele kapsamında devlet tarafından verilen desteğin sorgulama işlemleri de yine diğer hizmetlerde olduğu gibi e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama. Şu sıralar pandemi sosyal destek başvuru ve sonuç sorgulama ekranı, vatandaşlar tarafından en çok aranan cümleler arasında yer almaktadır. Pandemi sosyal destek başvuru sonuç sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden öğrenmek mümkün olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre, faz 1 ve faz 2 gibi bir durumun olmadığı faz 3’ün hiçbir şekilde bitmeyeceğiniz söylemiştir.

Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama

Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre, belli kategoride bulunan kişilerin değerlendirmeye alınmayacağı ifade edilmiştir. Bu destekten yararlanmayacak olan kişilere baktığımız zaman, faz 1 ve faz 2’ye başvurup 1000 TL değerindeki yardımın ulaştığı kişiler olmaktadır. Ayrıca ailesinde kamu işçisi olanlar, memur olanlar, devlet tarafından işsizlik ödeneğinden yararlanan ve kısa çalışma ödeneğine hak kazanmış olan kişiler ile birlikte emekli kişilerinden başvurularını değerlendirmeye alınmamaktadır.

1000 TL pandemi sosyal destek yardım parası 3. faz başvuruları e-devlet sistemi üstünden online olarak başvurulara devam etmektedir. Pandemi sosyal destek başvurusunu yapmamış olan ve ihtiyaç duyan kişiler, başvuru şartlarının neler olduğunu ve e-devlet sistemi üzerinden nasıl bu yardıma başvurabileceklerini araştırmaktadırlar. Gerekli koşulları sağlamış olduğunu düşünen ve bu sebepten ötürü bu yardıma başvuran kişiler ise sonuçların ne zaman açıklanacağını ve olumlu olması halinde bu yardımı nasıl alabileceklerini araştırmaktadırlar. İşte bu yazımızda bütün ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Pandemi sosyal destek başvuruları halen e-devlet sistemi içerisinde devam etmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi içeriğinde ile başına 1000 TL’lik bir desteği içeren 3. faz sosyal destek başvurularını e-devlet sistemi üzerinde bulunan form yardımıyla yapmaya devam etmektedir. T.C kimlik numarası ile başvuru yapılan pandemi yardımı başvuruları sadece bir kaç adımda bitmektedir.

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Pandemi sosyal destek başvurusu ile devlet, aile başına 1000 TL destek vermektedir. Bu başvuruyu yapabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemini yaptıktan sonra devlet tarafından konulan bir sınırlamadan dolayı T.C. kimlik numaranızın son sayısına göre, hangi gün denk geliyor ise o gün içerisinde başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Bu sınırlamanın sebebi ise oluşabilecek yoğunluktan dolayı sistemin çökmesini engellemektir.

Pandemi Sosyal Destek Başvuru Sorgulama

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Sonuç Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden 1000 TL sosyal yardım parası alıp almadığınızı sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise arama butonuna Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazıp ilgili sayfaya gitmeniz gerekmektedir. Sonrasında açılan sayfada “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair bilgileri görebileceksiniz.

Pandemi Sosyal Destek Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuran kişinin ailesinde aşağıda yazılmış olan kapsamlarda yer alan birinin olması halinde başvurusu onaylanmayacaktır. Bu destekten faydalanamayacak olan kişileri maddeler halinde yazacak olursak;

  • Pandemi Sosyal Destek Programı kapsamında faz 1 ve faz 2 desteğinden faydalanmış olan kişiler

  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi içinde bulunan kamu işçileri

  • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi içinde bulunan memurlar

  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık alan emekliler

  • İŞKUR üzerinden İşsizlik Ödeneği alanlar

  • İŞKUR üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği alanlar