sv

Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?

337 Okunma — 19 Temmuz 2020 20:52
Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?

Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?

Savcı nasıl olunur sorusu hemen hemen herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Çok sayıda kişinin hayalini kurduğu meslek olan savcılar, çok sayıda genci savcı olması konusunda onları heveslendirmektedir.

Türkiye’de adaletin temsilcileri olarak bilinen savcılar ile ilgili tüm detayların yer aldığı bu yazımızda savcılık mesleği ile ilgili her şeyi bulabileceksiniz. Şimdi detaylara birlikte göz atalım.

Savcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?

Savcı olmak için ilk önce bir liseden mezun olup sonrasında hukuk fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Hukuk fakültesinde okumak için ise, ÖSYM’nin yapmış olduğu üniversite giriş sınavı olan YKS’de Eşit Ağırlık türünden hukuk fakültesine girebilecek kadar bir puan almış olmak gerekmektedir. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra direkt olarak avukat olma yetkisi verilmektedir. Ama hakim ve savcı olma yetkisi için daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?

Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?

Savcı olabilmek için, hukuk fakültesini bitirdikten sonra yine ÖSYM’nin yapmış olduğu hakimlik ve savcılık sınavına girip bu yapılan sınavdan 100 üzerinden 70 puan almak gerekmektedir. Sınav konusu olarak toplam 100 soru alan bilgisi, 40 genel kültür ve genel yetenek olmak üzere toplam olarak 140 soru bulunmaktadır. Savcı olmak için 100 üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir dedik ama sadece bu puan savcı olmak için yeterli gelmemektedir. Bunun sebebi ise belli bir sınırın olmasıdır. Kaç kişi alınacak ise o kadar kişi arasında yer almak gerekmektedir. Tabi bu da yeterli olmamaktadır yazılı sınavdan sonra, sözlü mülakat olayı gelmektedir. Eğer bu mülakatı da başarılı bir şekilde atlatırsanız, savcı adayı olursunuz ve stajınıza başlayabilirsiniz. 2 yıl gibi bir süre boyunca savcılık stajı yaptıktan sonra tekrar sınav yapılır ve bu sınavda da başarılı olduğunuz takdirde bir ilçeye atanır ve görevinize başlamış olursunuz.

Askeri Savcı Olmak İçine Ne Yapmak Gerekir?

Hukuk fakültesini tamamladıktan sonra, askerlik görevini as teğmen olarak yapıldığı sırada; her yıl düzenli olarak askeriye görevlileri tarafından açılan Askeri Savcılık ve Hakimlik sınavına katılmak gerekmektedir. Eğer sınavı başarılı bir şekilde geçerseniz, 1 yıl süre ile stajyer savcı olarak görev başlayabilmektesiniz. Eğer staj süresini bitirip ve bu yapılan stajdan başarılı bir şekilde tamamlanırsa savcı asteğmen olarak göreve başlanmaktadır.

Savcı Olmak İçin Gerekli Olan Özellikler Nelerdir?

Savcı olabilmek için ilk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. T.C. vatandaşı olmayanlar savcı olamamaktadırlar. Sınavının yapılmış olduğu tarih itibariyle eğer kişi lisans öğrenimini tamamlamış ise maksimum 35, doktora mezunu ise maksimum 40 yaşında olması gerekmektedir. Bu yaştan büyük adaylar savcı olamamaktadırlar. Adli yargı adayları için ise hukuk fakültesinden mezun olmak yeterli olmaktadır.

İdari yargı adayları için hukuk fakültesinin yanında siyasel bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye bölümlerinde en az 4 yıllık öğrenim yapmış olmak yeterli olmaktadır. Savcı olabilmek için adayın hiçbir kamu hakkından cezalı olmaması gerekmektedir. Ertelenen veya yedek olan askerliklerde bu maddeye dahil edilmektedir. Hakimlik veya savcılık ikisi içinde geçerli olan şartlardan biri ise, bu görevleri yerine getirmek için hiçbir şekilde şehir dışına gitmeye engel olacak bir vücut ya da ruhsal hastalığı bulunması, yine bunun yanında normal dışı konuşma bozukluğu ve garip hareketler sergileme gibi konularda kendilerini belli eden adaylar savcı olamamaktadır. Taksirli suçlar dışında 3 aydan daha fazla süre içinde hapis cezası yatmış olmak, affa uğrasa bile devlete karşı uygulanmış olan bir takım suçlardan dolayı hüküm giymiş olan kişiler savcı ya da hakim olamamaktadır.

Sıradaki içerik:

Savcı Olmanın Şartları Nelerdir?