sv

Seçmen Kaydı Sorgulama

143 Okunma — 18 Temmuz 2020 20:25
Nerede oy kullanacağınız sorusunun cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.
Devletsel

Seçmen Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Nerede oy kullanacağınız sorusunun cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden seçmen kaydı sorgulaması yaparak, nerede oy kullanabileceğinizi çok kolay ve aynı zamanda da hızlı bir şekilde öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz.

Hangi Sandıkta Oy Kullanacağınızı Öğrenme. Seçmen Kaydı Sorgulama.

YSK seçmen kaydı sorgulama işlemi sayesinde hangi sandıkta ve nerede oy kullanabileceğinizi öğrenebilmektesiniz. Bunun için öncelikle e-devlet sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. E-devlet sistemine internet sitesi ya da mobil uygulama sayesinde kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yaptıktan sonra, yurt içi seçmen kaydı sorgulama sekmesine girmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda da e-devlet ana sayfası üzerinden arama kısmına yurt içi seçmen kaydı sorgulama yazarak da gitmek istediğiniz sayfaya erişebilmektesiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda yurt içi seçmen kütüğünüzde bulunan bilgileri görüntülemiş olacaksınız. Aynı zamanda da Yüksek Seçim Kurulu tarafından oy kullanabileceğiniz yer açıklandığında da bu sayfadan takip edebileceksiniz.

Seçmen Kaydı Sorgulama

Seçmen Kaydı Sorgulama

Seçmen Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde gerçekleştirilen seçimlerde nerede oy kullanacağınıza dair tüm bilgilere ulaşmak için e-devlet sistemini kullanmak gerekmektedir. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekranda sizlerden nüfusa kayıtlı olduğunuz il, T.C. kimlik numaranız gibi birçok bilgi istenmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra seçmen kaydı sorgulamanızı hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Herkesin merak ettiği bir diğer soru ise, e-devlet şifresi olmadan seçmen kaydı sorgulaması yapılıp yapılamayacağı olmuştur. Kişiler e-devlet şifresine sahip olmasalar bile bu seçmen kaydı sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Eğer bir bankanın müşterisi iseniz, bankaların kullanmış oldukları internet bankacılığı sayesinde, e-devlet sistemine giriş yapabilmektesiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için e-devlet resmi internet sayfasına girip üst kısımda bulunan menü içerisinde yer alan internet bankacılığı seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçeneği seçtikten sonra müşterisi olduğunuz bankanın logosunu bulup tıklamanız lazım. Bu işlemleri başarı ile gerçekleştirdikten sonra internet bankacılığı sayesinde e-devlet hizmetlerinden faydalanma imkanı sağlamış olmaktasınız.

E-devlet şifresi almak için kişinin şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için ise kişinin yanında T.C. kimlik belgesi, evlilik cüzdanı ya da pasaport gibi belgeler sayesinde PTT şubelerinden belli bir ücret karşılığında e-devler şifresi sahibi olunmaktadır. Ayrıca kişi yurtdışında yaşıyorsa, e-devlet şifresi için elçilik ya da ülke konsolosluğundan detaylı bir şekilde bilgi alabilmektedir. Bunların haricinde ise, mobil imza ya da internet bankacılığı sayesinde e-devlet sistemi üzerinden giriş yapıldıktan sonra şifre oluşturma işlemi gerçekleştirebilmektedir.

E-devlet şifresinin unutulması ya da kaybedilmesi durumunda ise, sistem üzerinden şifre değiştirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Şifre değişikliği işlemini yapmak için, sistem üzerinde kayıtlı olan cep telefonu numarasının bulunması gereklidir.

Eğer sistem üzerinde cep telefonu numarası kayıtlı değil ise ya da cep telefonu numarası değişikliği yapılmış ise, PTT şubelerine giderek yeni şifre alınabilmektedir. PTT şubeleri tarafından temin edilen e-devlete girmek için size verilen şifreler karışık ve akılda kalıcı olmayan sayılar ve harflerden oluşmaktadır. Bundan dolayı, e-devlet sistemine giriş için almış olduğunuz bu şifreyi e-devlet sistemi üzerinden değiştirmek sizin için en doğrusu olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek için, e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan benim sayfam isimli alana gitmeniz gerekmektedir. Bu alana girdikten sonra karşınıza çıkan ekrandan şifre ve güvenlik bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekranda ise gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra PTT tarafından size verilen şifreyi, kendiniz istediğiniz gibi değiştirebilmektesiniz. Ama şifrenin çok kolay ve bulunabilir bir şifre olmamasına özen göstermelisiniz. Bu sizin bilgilerinizin gizliliği için önemlidir.

Sıradaki içerik:

Seçmen Kaydı Sorgulama