sv

Sendika Üyeliği İle İlgili İşlemler

118 Okunma — 19 Temmuz 2020 20:39
Sendika Üyeliği İle İlgili İşlemler

İçindekiler;

Herhangi bir sendikaya üye olmak isteyen bir işçi bu işlemleri artık e-devlet sistemi üzerinden yapabilmektedir. Bunun için ise işçinin kendisine ait bir e-devlet şifresi olması gerekmektedir. Eğer işçi e-devlet şifresini unuttuysa ya da hiç şifresi olmadıysa, işçi e-devlet şifresini PTT merkezlerine giderek temin edebilmektedir.

Sendika Üyeliği İle İlgili İşlemler. Anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığı uygulaması sayesinde de başka bir şifreye ihtiyaç duymadan güvenli ve hızlı bir şekilde e-devlet sistemine giriş yapmak mümkün olmaktadır. Bunu yapabilmek için e-devlet sisteminde yer alan giriş ekranında “İnternet Bankacılığı” isimli yere tıklayarak internet bankacılığı müşterisi olduğunuz bankayı tıklamanız ve internet bankacılığı ile ilgili kullanıcı bilgilerinizi hatasız ve eksiksiz olarak girerek giriş yapabilmek mümkündür.

Giriş işlemi tam olarak tamamlandığı zaman karşınızda bir sayfa açılacaktır. Bu açılan sayfada e-Hizmetler bağlantısına girerek e-devlet sistemi üzerinden verilen bütün hizmetler görünmektedir.

Sendika Üyeliği İle İlgili İşlemler

Sendika Üyeliği Nasıl Yapılmaktadır?

Sendika üyeliği ile ilgili işlemler artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler sayfasında yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sunmuş olduğu hizmetlerin içine girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise burada bulunan İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri bağlantısına tıklamanız gereklidir. İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri bağlantısına girdikten sonra, herhangi bir sendika üyeliğiniz bulunuyorsa bununla ilgili bilgileri görebileceğiniz ve işlemleri yapabileceğiniz ekran çıkacaktır. Eğer herhangi bir sendika üyeliğiniz yok ise çalıştığınız işyerinin SGK sicil numarasına göre işyeri hangi iş koluna dahil ise, o işkolunda faaliyet gösteren sendikaların otomatik olarak listelenmiş olduğu sayfa ile karşılaşacaksınız.

İlk olarak çalıştığınız işkolunda faal olan bu sendikalardan üye olmak istediğinizi seçeceksiniz, sonrasına ise Üyelik Başvurusu bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Üyelik Başvuru bağlantısına girdikten sonra, üyelik başvurusu ile ilgili iletişim bilgilerinizin istendiği ekrana geleceksiniz. Bu açılmış olan sayfada telefon, e-posta ve adres bilgileriniz ile ilgili bilgileri girmeniz gerekmektedir. İlgili alanları doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra başvur butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıkladıktan sonra üyelik başvurunuzun tamamlandığını gösteren bir sayfa açılacaktır. Bu işlemlerin ardından e-devlet sistemi üzerinden sendika başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

Sendika Üyeliği İle İlgili İşlemler

Sendika üyeliği işlemi sırasında işçinin çalışmış olduğu işyerinin SGK sicil numarasına göre farklı bir iş dalında olması ya da işçinin sigortalı olarak çalışıyor gözükmemesi gibi sorunlar ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Böyle bir durumda olunduğu zaman manuel olarak işkolu seçimi yapılmak şartıyla üye olunmak istenen sendikaya ulaşılarak şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Bu yol ile yapılmış olan başvuru sendika ve bakanlık tarafından hatalı başvuru sınıflandırılmasında yer alarak, ayrıca incelenip onaylanmaktadır.

Bu başvuru işlemini yapabilmek için; e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, e-devlet üzerinde yer alan e-hizmetler sekmesine girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın vatandaşların huzuruna sunmuş olduğu hizmetlerin altında bulunan İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri bağlantısı gitmeniz gerekmektedir. Bir hatadan dolayı bu sayfada yer alan sendikalar arasında üye olmak istediğiniz sendika olmadığından dolayı, Tüm İşkolları sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza gelen sayfada iş kollarının olduğu bir menü gelmektedir. Bu menüde istediğiniz sendikanın ismine tıklamanız gerekmektedir. Bu aşamayı da geçtikten sonra normal başvuruda olduğu gibi, üyelik başvurusu için sizden birkaç bilgi girmeniz istenmektedir. Telefon, e-posta ve adres bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra başvur butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butonu tıkladıktan sonra sendika üyeliğiniz başarıyla tamamlanmaktadır. E-devlet sistemi sayesinde bu gibi bütün sendika işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.