sv

2022 SGK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?

30 Okunma — 23 Aralık 2021 17:18
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 5 6

2022 SGK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?

SGK’da birikmiş parasını almak istiyorum nasıl alabilirim? Diyen kişiler bu sorunun araştırmasını yapmaktadır. Bu soruyu merak edenler yazının devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirler.
SGK birikmiş paramı almak istiyorum nasıl alabilirim? Şahsen başvuru yapılması durumunda parayı almak mümkün olabilmektedir. Kişilerin parasını alabilmesi için bizzat başvuru durumunda dilekçe ile kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

SSK Primi

SGK birikmiş para kontrollerini kontrol eder ve süreci takip halinde olur. SGK’dan paramı nasıl alabilirim diyorsanız prim hesaplaması ve başvuru yapılmalıdır. SSK primi adı altında Sosyal Sigorta Kurumu altında çalışan işçiler için geçerlidir. Emekli olmak için gerekli olan SSK primi, emekli olmakta aranan şartlardan bir tanesidir. Emekli olunurken sadece yaş sınırlamasına değil aynı zamanda bu prim şartına da bakılmakta ve aranmaktadır.

Hizmet Dökümü Nedir?

SGK birikmiş paramı almak istiyorum nasıl alabilirim? diye merak edenler için hizmet dökümüne bakmaları gerekmektedir. Hizmet dökümü sigortalı çalışanların sigortalı olarak çalıştığı gün sayısının hesaplandığı bir dökümdür. Prim ödemeleri de bu hizmet dökümü sayesinde hesaplanır ve sigortalı çalışılan gün sayısı da buradan bakıldığında görülmektedir. Bu bilgilere e-devlet sistemi üzerinden bakılabilir.

SSK Nedir?

Sosyal Sigortalar Kurumu SSK’nın açılımıdır. 1940’lı yıllardan itibaren işleyişi devam eden SSK, işçi haklarını korumak ve çalışanların emekli olmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Birçok farklı görev ve sorumluluğu olan SSK; iş yeri denetlemesi, emeklilik takibi gibi sorumluluklarla ilgilenmektedir. Maaşların ödenmesi, sigorta süreci takibi gibi işlerle ilgilenilmektedir.

Primi Geri Alma

SGK ile sigorta primi geri alınabilir. Eğer emekli olmak için yatırılan primler yeterli değil ise primi geri almak için başvuru yapılabilmektedir. Bizzat kişinin başvurusu ile bu süreç işler. Dilekçe ile başvuru gerekmektedir. Bir başkası adına sigorta primini almak için yapılan talep SGK tarafınca kabul edilmez. İşlem gerçekleştirilemez. Kişinin bizzat kendisinin bu başvuruyu yapmış olması gerekir.

SGK Para İadesi İşlemi

SGK’da toplu para alabilmek için ne yapmalıyım diyorsanız emekli olmak veya prim iadesi almak gerekmektedir. Bu işlemler bizzat gerçekleştirilmelidir. Başvuruların dilekçe ile yapılması durumunda işlem yapılmaktadır. Ancak bu dilekçe ve bizzat başvuru ile kişilere toplu para iadesi talebi gerçekleştirilir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

2022 SGK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?