SGK Diş Tellerini Kapsıyor mu?

51 Okunma — 10 Aralık 2021 10:47
2 19

İçindekiler;

SGK diş tellerini kapsıyor mu, Sosyal yardım kuruluşu, çok çeşitli durumlarda diş tellerinin tedavisini kapsar. Ağız boşluğu ve ağız boşluğu ile ilgili bir kişinin hayatını etkileyebilecek problemleriniz varsa, bir devlet hastanesinde diş teli alabilirsiniz. Diş telleri daha sonra veya doğuştan gelen nedenlerle gerekli olabilir. Çenenin kemikli iskeletiyle ilgili problemleriniz varsa veya diş yapısı yıpranmışsa diş teli için devlet hastanelerine gidebilirsiniz.

Diş teli tedavisi, çenedeki düzensizliklerin düzeltilip düzeltildiği bir tedavi sistemidir. Diş telleri, çene bozukluklarını, çarpık dişleri veya çene hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. SGK diş teli tedavisi sunmaktadır. Ortodontistler diş teli takma hizmetleri sağlar. Diş teli tedavisi öncelikle bu bölgede bulunan mikropların temizlenmesi ile ilgilidir. Daha sonra detaylı bir muayene yapılacak ve diş telleri takılacaktır.

Kliniği düzenli olarak ziyaret etmek ve tedavinin tüm aşamalarında gözden geçirmek çok önemlidir. Bir devlet hastanesinde diş teli tedavisi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar: Sosyal Sigortalar Kurumu aracılığıyla diş teli tedavisi için başvuran kişilerin 18 yaşından küçük olması gerekmektedir.

18 Yaşından Büyük Vatandaşlar İçin Diş Teli Tedavisi Devlet Tarafından Karşılanır Mı?

Diş teli tedavisi kapsamında kişinin masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak tedavi sırasında kullanılan malzemelerin ücretinin kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Ek ekipman ve malzemeler, bireyler için indirimli olarak sigortadan düşülür.

18 Yaşından büyük vatandaşlar için diş teli tedavisi devlet tarafından karşılanır mı? Ücretsiz diş teli tedavisi için 18 yaş altı diş hekiminizi ziyaret etmeniz çok önemlidir. Devlet hastanelerinde diş teli randevusu bir veya iki yıl sonra alınabilir. Bu gibi durumlarda 18 yaşını doldurmuş bir kişi diş teli hizmetinden muaf tutulabilir.

1 25

18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve anne-babanızın veya anne-babanızın SSK olması gerekmektedir. Devlet hastanelerinde tedavi masraflarının %50’ye varan kısmı hasta tarafından karşılanır. Ancak temel gıda fiyatları devlet hastanelerinde özel hastanelere göre daha ucuzdur. Hastanın 18 yaşından önce diş teli ihtiyacının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve gerekirse tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu nedenle hasta 18 yaşından önce mutlaka diş hekimine görünmelidir.

SSK’dan Diş Teli Yapılabilir Mi?

SSK’dan diş teli yapılabilir mi, Diş teli tedavisi SGK diş teli tedavisini ancak belirli koşullar altında karşılayabilir. Detaylı bir muayenenin ardından hastanın diş teli uygulaması için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığına karar verilir. Diş teli ile tedaviyi yapabilmek için ağız boşluğunu mikroplardan temizlemek gerekir.

SSK İle Diş Teli Montajı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sosyal güvenliğin diş teli ödemesini yapabilmesi için hastanın 18 yaşından küçük olması gerekmektedir. Devlet, 18 yaşını doldurmuş hiç kimsenin tedavisini karşılamıyor.

Tedavi masrafları SGK tarafından tam olarak karşılanmamaktadır. Tedavi masrafları SGK tarafından karşılansa da tedavide kullanılan malzeme ve ek ekipmanlar hasta tarafından karşılanır.

SGK’nın korse tedavisi ile uyumlu olabilmesi için hastanın diş teli gerektiren bir diş probleminin olması gerekir.

3 18

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman SSK’ya Devredilir?

SGK’nın diş teli tedavisini karşılayacağı durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • Ağızda hastanın hayatını etkileyebilecek bir problem varsa; Devlet bu sorunları diş teli ile tedavi etmeyi kendine görev edinmiştir.
 • Doğum veya doğum sonrası dönem nedeniyle diş teli kullanımı gerektiğinde; Tedavi masraflarını devlet karşılıyor.
 • Çene iskeleti ile ilgili problemlerde veya diş yapısında bozulma olanlarda; Teller SSK ile temin edilebilir ve devlet hastaneleri tedavi için ödeme yapacaktır.
 • Devlet, çene yanlış hizalamalarını düzeltmek ve düzeltmek için diş telleri ile tedaviyi kapsar.
 • Devlet, çene çıkıntısı, diş çapraşıklığı, çene sorunları gibi sorunları diş teli ile halleder.

Bu gibi problemler ile karşı karşıya kalan vatandaşların Diş teli tedavisi ne zaman SSK’ya devredilir, sorusuna cevap bulabilir.

Devlet Hastanelerinde Tel Taktırabilir miyim?

Devlet hastanelerinde tel taktırabilir miyim, Protez, dolgu, kaynak, kanal tedavileri ve diş çekimi gibi birçok diş müdahalesi de devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Ayrıca gerekli şartların sağlanması halinde bu hizmetlere ilişkin ücretler de SGK tarafından karşılanacaktır. Muayeneden sonra hastanın diş teli için uygun olup olmadığına doktorlar karar verir. Diş tellerinin tedavi edilebileceği devlet kurumları:

 • Devlet hastanelerinin ortodonti bölümlerinde tedavi edilebilmektedir.
 • Devlet hastanelerinde tedavi olabilirsiniz.
 • Diş telleri diş ve diş merkezlerinde kullanılmaktadır.
 • Diş telleri diş eğitimi ve araştırma kliniklerinde tedavi edilebilir.
 • Diş teli hizmeti üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinde mevcuttur.
 • Devlet kliniklerinin diş ve ortodonti bölümleri tarafından hizmet verilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar SSK’yı Kapsar?

Diş teli tedavisi ne kadar SSK’yı kapsar, çoğu durumda, hastalar diş teli tedavisinin maliyetinin %50’sini öderler. SSK ile diş teli yaptırmak isteyenlerin diş teli tedavisinin tüm masrafları devlet tarafından karşılanmamaktadır. Ödenecek miktar hastanın diş yapısına ve kullanılan diş tellerinin özelliklerine bağlıdır. Tedavide kullanılan malzeme ve ekipmanlar da hastanın ağız ve dişlerinin mevcut durumuna göre farklılık gösterir.

Sıradaki içerik:

SGK Diş Tellerini Kapsıyor mu?