SGK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

57 Okunma — 18 Aralık 2021 19:08
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 5 1

İçindekiler;

SGK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik kaydı nasıl yapılır? Sorusu birçok kişinin hayalini kurduğu işlemlerden bir tanesidir.
SGK emeklilik kaydı nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız öncelikli olarak kendinize ait bir e-Devlet şifreniz olması gerekecektir. Eğer e-Devlet şifre sahibi değilseniz PTT ye giderek kendinize ait bir e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Daha sonra ise kendi sisteminize giriş yapmanız ve kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir. Daha sonra ise emeklilik sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ve Sosyal güvenlik kurumu başlığı altında yer almakta olan 4A emeklilik kaydı kısmına tıklamanız gerekir. Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra dört emeklilik kaydı kategorisinde yer alan sayfaya giriş yaparak gerekli bilgilerinizi doldurmanız çok önemlidir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdiyseniz emeklilik kaydı işlemleri en kısa Süre içerisinde tamamlanacaktır.

SGK Emeklilik Kaydı

SGK emeklilik kaydı işlemleri için; bazı belgelerimizi toparlamanız da çok önemlidir. Örneğin emeklilik primlerinizin hesaplandı belgeler ve çalıştığınız yerlerin fotokopisi gibi önemli gereksinimler kaydınızın gerçekleştirilmesinde kullanılacaktır. Bu belgeleri toparladıktan sonra ise; e-Devlet üzerinden başvurularınızı en kısa süre içerisinde gerçekleştirebilir ve emekleri kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kayıt işleminizi yapmanızın ardından ise; başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını dair bir belge tarafınıza teslim edilecektir.

SGK Emeklilik Kaydı Ücretli Mi?

SGK emeklilik kaydı ücreti de yeni emekli olacak kişiler tarafından araştırılmaya devam eder. Eğer sigorta primleriniz eksiksiz bir şekilde yatırıldıysa emeklilik kaydınız için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmayacaktır. Ancak filmlerinizin yatırılmasında bazı eksiklikler varsa, başvurunuz da bu durum gözükecek ve belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir. SGK emeklilik kaydınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamak istiyorsanız ise;

profesyonel bir kişiye baktırmanızda ve teyit ettirmenizde fayda vardır. Bazı zamanlarda SGK prim ücretleri ile ilgili herhangi bir eksiklik çıkmasa da yaştan dolayı emeklilik kaydınızı gerçekleştirememeniz söz konusu olabiliyor. Bu tarz durumlarda ise; yaş affından faydalana bilir ya da bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak istenen bütün koşulları karşılıyorsanız; emeklilik başvurunuzu yapmanızın ardından direk olarak devlet tarafından maaş almaya başlayabilir ve geçiminizi de daha kolay sağlama şansı yakalayabilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

SGK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?