sv

SGK Fizik Tedavi Ücretini Öder Mi?

29 Okunma — 22 Aralık 2021 03:57
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 8 3

SGK Fizik Tedavi Ücretini Öder Mi?

SGK fizik tedavi ücretini öder mi, tedavi masrafları karşılıyor mu merak ediyorsanız makalemizi sizler için hazırladık.

SGK fizik tedavi ücretini öder mi? sorusu özellikle özel hastanelerde fizik tedavi görmek isteyen hastaların cevabını merak ettiği bir sorudur. Fizik tedavi birçok hasta için oldukça önemli bir tedavidir. SGK tarafından fizik tedavi masraflarının karşılanıp karşılanamayacağının merak edilmesinin nedeni devlet hastanelerinde tüm fizik tedavilerin ya da farklı tedavilerin
yapılmamasıdır. Peki, SGK fizik tedavi ücretini öder mi?
SGK fizik tedavi masraflarını bazı şartlar koşulunda sağlayabilmektedir. Devlet hastanelerinde de bazı özel hastanelerde de uygulanan tedavileri SGK ödemektedir. Fakat özel hastanelerde yapılan fizik tedavilerinin SGK karşılasa da hastanelerin ek masraflarını ve katkı paylarını ödememektedir.

SGK Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılar Mı?

SGK fizik tedavi ücretlerini karşılar mı? SGK’nin bu ücreti karşılayabilmesi için bazı koşulların sağlanması gerektiğinden bahsetmiştik. Öncelikle SGK fizik tedavi seans ücretini ödemektedir. Bu ödemenin gerçekleşmesi için doktor raporunun sunulması gereklidir. Fizik tedavi görmek isteyen hastaların bu rapora ihtiyaçları vardır. Hastanın durumu uygun görüldükten sonra SGK sadece fizik tedavi uygulanacak bir vücut bölgesi için 1 yıl boyunca 30 seans fizik tedavi için destek sağlamaktadır.

Fizik tedavilerde hastanın sağlık durumuna göre tedavi seansları gerçekleştiği için 30 seanstan daha fazla tedaviye ihtiyaç duyan hastaların sağlık kurulu raporuna da ihtiyacı vardır. SGK fizik tedavi ücretini karşılayabilmek için fazla seans uygulanacak hastalardan sağlık kurulu heyet raporu da talep etmektedir. Bu raporlara bakılarak 1 yıl boyunca en çok 60 seans fizik tedavi ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. 60 seanstan daha çok seansa, tedaviye ihtiyacı olan hastaların heyet raporları düzenli olarak kontrol edilmektedir. Eğer hastanın sağlık durumu değişkenlik göstermezse ve tedavi ihtiyacı yine rapor ile kanıtlanırsa devam eden tedavi yine SGK tarafından karşılanabilmektedir.

SGK’nin fizik tedavi masraflarını karşılamadığı durumlar da bulunmaktadır. Örneğin tedavi alan hastalar belli bir süre fizik tedaviye gitmediklerinde ücret ödemesi kesilmektedir. Bunun yanı sıra sigortası bulunmayan hastalar, prim borcu olanlar ve sağlık raporunu yenilemeyenler destekten yararlanamazlar.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

SGK Fizik Tedavi Ücretini Öder Mi?