sv

SGK Hizmet Dökümündeki Harflerin Anlamları

74 Okunma — 24 Aralık 2021 04:52
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 3 7

SGK Hizmet Dökümündeki Harflerin Anlamları

SGK hizmet dökümündeki harflerin anlamları birçok çalışan tarafından merak edilmektedir. Peki bu S, Ş ve K harfleri ne anlama geliyor?

SGK hizmet dökümündeki harflerin anlamları merak edilmektedir. Detaylı incelenen hizmet dökümlerinde bazı satırlarda turuncu ya da farklı renkle S, Ş ve K harfleri yer almaktadır. Sahte, Kontrollü ve Şüpheli işyeri olarak bilinen bu iş yerilerinde kişinin gerçek çalışmaya dayanır dayanmadığı incelenmektedir. Şimdi bu iş yerlerinin ne anlama geldiğini açıklayalım:

S: Sahte işi yeri yani tabela şirket olarak adlandırılırlar. Sigortalı göstermek için boş arazi ya da yanlış adreslere kurulurlar. Gerçekte var olmayan adresleri adres olarak gösterirler.

Ş: Bu da şüpheli iş yeri anlamına gelmektedir. Sahte olma ihtimali yüksek olan iş yerlerine bu işaret verilmektedir.

K: Kontrollü işyerleri ise sahte olduğu tespit edilen kişi ve şirketlere ait işyerleri olarak bilinmektedir.

Bu Tür Harfler Neye Yol Açar?

Peki bu harfler varsa ne gibi sorunlar yaşanır? Hizmet dökümündeki harfler kişinin emeklilik durumu söz konusu olduğunda önemlidir. Bu yerlerin sahte olduğu tespit edilir ve buradaki çalışma süreleri listede yer alıyorsa, bu hizmet zamanları silinir. Kişi emekli olup ölse ve dul yetim aylığı bağlanmış olsa bile bu durum çok ciddi sonuçlara neden olur.

Eksik günlerin söz konusu olduğu durumlarda ise ilgili sigortalının emekli olma şansı azalmış olur. Sigortalının bundan haberi olsa da olmasa da ilgili hizmet süreleri silinir. Ancak emekli aylığı kesilmez sadece azalır. Bu durumda yıllarca fazladan ödenen aylıklar da faiziyle geri alınır.

Hizmet Dökümünde Ş, S ve K Harfi Olanlar Ne Yapmalı?

Peki sahte iş yerinde çalışanlar ne yapmalı? İşte bu durumda SGK’ya dilekçe verilerek itiraz edilmelidir. İtirazın ardından sigortalılık süreleri dikkate alınarak ilgili kişinin hizmet dökümündeki süreler silinir. Hizmet tespit davaları bu durumda çok önemlidir. Çünkü sigortalının da mağdur olmaması için gereken yasal süreçleri sorunsuz bir şekilde sürdürmesi gerekmektedir. İşlemin iptali için de itirazlar kuruma yapılarak gerekirse dava açılması gerekmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

SGK Hizmet Dökümündeki Harflerin Anlamları