sv

SGK İdari Para Cezası Sorgulama Ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

56 Okunma — 28 Şubat 2021 11:38
5fa70e9ac9de3d108c159ce3

SGK kurumuna idari para cezası ödemek isteyen vatandaşlar, borçlarını sorgulama ve nereden ve nasıl ödeyeceklerini öğrenmek isteyenler, anlaşmalı bir şekilde olan bankalar aracılığı ile bu işlemler yapılabilir. Bunun yanında aynı zamanda idari para cezası almış olan bir işletmenin işvereni, bu cezayı Vakti zamanında ödenmesi durumunda indirimlerden faydalanabilir.

SGK idari para cezası ödemek amacıyla öncelikli olarak ödenecek kurumun belirlenmesi lazım Nokta PTT üzerinden ödeme gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin, bu konuda bilmesi gereken bir husus vardır Zira idari para cezalarının devlet borçları bölümünde görüntülenmemesi gibi bir durum söz konusu olabileceği için, idari para cezası borcunun PTT uygulaması üzerinden ödenmesi takdirde vatandaşlarının, ödemelerini tamamlayabilmeleri amacıyla Yönlendirmeleri ile ilgili görevlilere talimat vermesi gerekir.

PTT üzerinden idari para cezalarının ödenmesini yapmak isteyen vatandaşlar, görevliye iletecekleri menü sıralaması aşağıda maddeler halinde dizilmiştir.

  • SGK MOSİP ödemeleri,
  • 4A işveren ödemeleri,
  • işveren idari para cezaları ödemeleri

Yukarıda sıralanan menüleri doğru bir şekilde girdikten sonra ekranda bir form açılacak, Bu forma 26 haneli olan işyeri Sicil numarasının yazılması gerekir. Hemen ardından ödemesi yapılmak istenen idari Para cezasının tutarını ekranda görmek de mümkündür. Ekranda görülen tutarı PTT’den ellerini ödemek gerekir. Ödemeler gerçekleştirildiğinde geçen birkaç saat içerisinde sorgulama işlemi gerçekleştirilerek idari para cezası durumunu öğrenmek de mümkündür. Zira bazı durumlarda idari para cezası ödeme sisteme geçmeyebilir ve böylelikle bu durumda dilekçe ile beraber başvurmak durumunda kalmak da tüketicilerin ya da işverenlerin karşılaşacakları bir başka durumdur.

İdari Para Cezaları Online Bir Şekilde Ödenir Mi?

5fa70e9ac9de3d108c159ce3

İdari para cezalarının ödenmesi online uygulamalar ile yapılabilir. Online idari para cezası ödeme işlemleri açısından sosyal güvenlik kurumunun resmi wep uygulamasını kullanmak gerekir. Online ödeme Sadece bu yöntemler ile tamamlanır. Ayrıca online ödeme sırasında idari para cezası açısından kredi kartına taksit yapılmamaktadır. Online bir şekilde ödeme sistemini kullanmak idari para cezasını ödemek isteyen işyeri sahiplerinin öncelikli olarak sgk.gov.tr uygulamasını girmeleri gerekir. Bunun sonrasında ise sisteme giriş yapılır sisteme giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifresi kullanılır. Giriş yapma aşamasının tamamlanmasının ardından da artık sisteme giriş yapılır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.