SGK Ödemelerinde 5 Yıllık Zamanaşımı Önemli Mi?

48 Okunma — 18 Aralık 2021 18:00
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 1

İçindekiler;

SGK Ödemelerinde 5 Yıllık Zamanaşımı Önemli Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları için uygulanan ödeme süresi borcun türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir.
SGK ödemelerinde zamanaşımı süresi genel itibariyle 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında borcun tamamının ödenmesi gerekir. Farklı dönemlerde ve farklı sürelerde uygulanan prim borçları için borçlar kanunu, 6183 sayılı kanun ve 5510 sayılı kanun esas alınır. Bu kanunlara göre 7 aralık 1993 öncesine ait borçlar için zamanaşımı süresi takip eden günden itibaren 10 yıldır. 8 Aralık 1993 ve 5 Temmuz 2004 tarihleri arasındaki borçlar için 6183 sayılı kanuna göre takip eden günden itibaren 5 yıllık zamanaşımı süresi uygulanır. 6 Temmuz 2004 ve sonrası dönemler için zamanaşımı süresi ise istisnai durumları hariç olmak üzere 10 yıl şeklinde uygulanır.

SGK Ödemelerinde Zamanaşımı Ne Zaman Kesilir?

Zamanaşımının kesileceği durumlar Türk Borçlar Kanunu’nda ifade edilir. Eğer borçlu kişi borcunun ikrar etmişse ve özellikle faiz ödemiş ya da kısmen ifada bulunmuşsa veya rehin vermiş, kefil göstermişse zamanaşımı kesilir. Alacaklı kişi def’i ya da mahkeme yoluyla hakeme veya mahkemeye başvuru yapmışsa, iflas masasına ya da icra takibine başvurmuşsa bu durum da zamanaşımının kesilmesine neden olur. Eğer zamanaşımı asıl borçluya karşı kesilirse kefile karşı da kesilmiş kabul edilir. Ancak kefile karşı kesilen zamanaşımı asıl borçluya karşı kesilmiş kabul edilmez. Bu nedenle süre hesaplamalarında dikkatli davranmakta fayda vardır.

Zamanaşımına Giren SGK Borçları Silinir Mi?

SGK borçlarının zamanaşımına girmesi halinde bu borçlar eksik borç olarak kabul edilir. Yani borçluluk niteliği son bulmayacaktır. Bu durumda borcun takibi yapılmasa bile sistemde görünmeye devam edecektir. Borç ilişkisi ortadan kalkmadığı için bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında borçlu olmayı sürdürecektir. Eğer borçlar zamanaşımına girmişse SGK’ya verilecek borcu yoktur yazılarında ya da yapılacak borç sorgulamalarında bu durum açıkça ifade edilecektir. Bunun haricinde primleri kendileri tarafından ödenen sigortalılar sağlık hizmetlerinden yararlandığında, SGK tarafından verilen destek, teşvik ve indirimlerde de borçluluk hali görünecektir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

SGK Ödemelerinde 5 Yıllık Zamanaşımı Önemli Mi?