SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

41 Okunma — 23 Aralık 2021 16:43
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 1 6

İçindekiler;

SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

SGK pirimi eksik olan nasıl emekli olabilir? uzun yıllar sigortalı bir iş yerinde çalışmakta veya düzenli olarak sigorta ücreti yatırmaya devam edenler tarafından araştırılmaktadır. Peki prim eksik olunca emeklilik de uzar mı öğrenmek için yazıyı okuyabilirsiniz.

SGK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? Öncelikle sigorta priminin eksik olması emeklilik için ciddi bir sorunu da teşkil etmektedir. Yaş olarak emekliliği gelen bir insan, sigorta primini doldurmamışsa emekli olamaz. Bu durumda primin dolmasını beklemelidir.

Sigorta primi uzun yıllar sigortalı çalışanlar için devlete yatırılan ücretlerdir. Bu ücret karşılığında çalışan kişi sağlık hizmetlerinde yararlanabilir ve emekli olma hakkı kazanabilir. Sigorta primi nasıl dolar? Sigorta primi çalışan kişinin her ay aldığı brüt maaş ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Sigorta priminin dolması için her ay bir ödeme yapılmalıdır. Bu da kişinin brüt maaşının %37,5 oranında olmalıdır. Bu ücret düzenli olarak ödendiği taktirde emekli primin dolması ve diğer hizmetler noktasında bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Prim Hesaplaması

Sigorta primi iş veren tarafından devlete düzenli olarak her ay ödenmesi gereken bir ücrettir. SGK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? Çalışan kişi bu sayede emekli olabilir ve sağlık gibi hizmetlerden de kolayca yararlanabilir. Kaza ve hastalık gibi bir durumda sigortanın yapılması ve sigorta primlerinin yatırılıyor olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Prim hesaplaması yapılırken çalışan kişinin brüt ücreti baz alınmaktadır. Bu ücret aynı zamanda kişinin zam almasına bağlı olarak artmakta ve kişinin birtakım hizmetler almasında işe yaramaktadır. Sigorta yapılmayan veya primi düzenli olarak ödenmeyen bir kişi pek çok hizmetten yeteri kadar yararlanamaz. Bu nedenle sigorta yaptırmak ve primleri zamanında tam olarak yatırmak büyük bir olanak tanımaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalılık

Prim dolması emeklilik için bir şarttır. Ancak isteğe bağlı emeklilik ile prim dolmasını beklemeden emekli olmak istiyorum diyenler için bu artık mümkün. Bu durumdan sigortalı olmayanlar, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayanlar, yarı zamanlı çalışanlar ve daha birçok kişi yararlanabilir. İsteğe bağlı olarak eksik prim günlerini tamamlayarak kişiler, emekli olabilir ve emekli maaşı alabilir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

SGK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?