SGK Saç Ekimini Öder mi?

52 Okunma — 19 Aralık 2021 15:52
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 5 2

İçindekiler;

SGK Saç Ekimini Öder mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu saç ekimi karşılar mı, SGK saç ekimini öder mi sorularının cevaplarını öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

SGK saç ekimini öder mi? sorusu saç ekimi işlemi yaptırmak isteyenler tarafından yanıtı merak edilen bir sorudur. Bunun nedeni ise saç ekimini ihtiyaç duyulan durum veya tedaviler arasından yer almamasından kaynaklanmaktadır. Zorunluluk ve tedavi dışındaki durumlar genellikle sigorta kapsamında yer almamaktadır. Peki, SGK saç ekimini öder mi?

Sigorta saç ekimini karşılıyor mu? Öncelikle saç ekimi işleminin bir gereklilik olarak görülmediği ve de estetik operasyonlar arasında yer aldığı bilinmelidir. Devlet bu işlemi zorunluluk dışında görmesi nedeni ile sigorta dahilinde bu işlemin gerçekleşmesi mümkün değildir. Fakat bazı koşulların oluşması durumunda saç ekimini sigorta tarafından karşılandığı durumlar da bulunmaktadır.

Saç Ekim İşlemi Hangi Kapsamda Yer Almaktadır?

Saç ekim işlemi hangi kapsamdadır? sorusunun cevabı da merak konusudur. Bu işlem estetik operasyonlara benzer bir işlemdir. Yani estetik tercihler arasında yer almaktadır. Örneğin sağlık açısından sorun yaratan bir durum olmamasına rağmen burun estetiği yaptırmak veya botoks işlemi yaptırmak gibidir. Estetik görünümün düzelmesi amacı ve tercihi ile saç ekimi yapılması istenmektedir. Saç ekim işlemine neden oluşturan kellik durumu kişinin sağlık durumunu etkileyen bir unsur değildir.

Sigorta Saç Ekimini Karşılar Mı?

Sigorta saç ekimini karşılar mı? Saç ekimi işlemi bazı koşullar oluştuğundan sigorta kapsamına dahil edilebilmektedir. SGK’lı ve BAĞ-KUR’lu kişilerde sigorta kapsamına dahil olma şartları değişmemektedir. Devlet hastanelerinde sigortanın karşıladığı saç ekim işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra özel hastane ve kliniklerde de bu işlemin yapılması mümkündür.

Öncelikle saç ekimi için sigortadan destek alınması için devlet hastanelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurularda farklı koşullar nedeni ile saç kaybı durumu ile karşılaşan hastalara öncelik verilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere başvuruda bulunduktan sonra geçerli bir durum olmaması durumunda belirli bir süre işlem için beklenilmesi gerekebilir. Buna ek olarak sigorta kapsamında saç ekim işlemi yaptırmak isteyen herkesin bu işlemi yaptırabilmesi mümkün olmayabilir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

SGK Saç Ekimini Öder mi?