SGK Sicil Numarası Nedir, Nasıl Sorgulanır?

43 Okunma — 21 Aralık 2021 17:13
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 4 4

İçindekiler;

SGK Sicil Numarası Nedir, Nasıl Sorgulanır?

SGK çalışanlara sicil numarası vermektedir. SGK sicil numarası nedir, nasıl sorgulanır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

SGK sicil numarası nedir? sorusu özellikle çalışanlar tarafından cevabı merak edilen sorular arasındadır. Tüm çalışanların SGK sicil numarası hakkında bilgi sahibi olması ve bu numaraları bilmesi gereklidir. Bu numara işyerinin ve çalışlarının varlıklarını gösteren bir numaradır. Peki,

SGK sicil numarası nedir? Nasıl sorgulanır?

SGK sicil no sorgulama, herkes tarafından bilinmelidir. Bu numara ile birlikte sahip olunan borçlar hakkında bilgi sahibi olma ve borçları ödeme işlemleri sağlanmaktadır. Bu nedenle de sicil no sorgulama ve numaralar hakkında bilgi sahibi olma oldukça önemlidir.

SGK Sicil Numarası Nedir?

SGK sicil numarası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı çalışanlar için verilmiş olan gerekli bir numaradır. Bu numaranın verilmesinin amacı kurum tarafından çalışanların sınıflara ayrılması ve tanınma sağlamasıdır. Sigortalı olma durumunun başladığı tarihten itibaren bu numaraya sahip olunmaktadır. Bu numara ile çalışanlar ve işyeri sahipleri gerekli işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Kamuda çalışanların sicil numaraları 1 ile özel sektörde çalışanların ise 2 ile başlamaktadır. Bu sebeple SGK sicil no öğrenme herkes tarafından merak edilen ve bilmek istenilen bir konudur.

SGK Sicil Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sicil numarasını öğrenmek, sigorta durumları hakkında bilgi edinmek ve gerekli işlemlerini yapmak isteyenler “SGK sicil numarası sorgulama nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramaktadır. Öncelikle bu sorgulamanın sadece E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebildiği bilinmelidir. Bu işlem E-devlet kapısında şifreli ve şifresiz olarak gerçekleştirilebilse de bir E-devlet şifresinde sahip olma her zaman daha avantajlıdır.

Öncelikle E-devlet sistemine internet ile erişim sağlanmalıdır. Erişim sağlandıktan sonra şifresiz sorgulama yapacak kişilerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve kimliğe kayıtlı olunan bölge gibi bilgiler talep edilmektedir. Sistemde talep edilen bilgiler girildikten sonra tescil kaydı oluşur. Bu kayıt için de 4A kısmı seçildikten sonra işlem tamamlanacaktır. Emeklilik sicil numarası sigorta türüne göre adlandırılmaktadır. Yani numaralar 4A, 4B ve 4C olarak ayrılabilmektedir. Sistemde bu duruma göre tıklama yaptığınızda numaralar ulaşmak mümkündür.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

SGK Sicil Numarası Nedir, Nasıl Sorgulanır?