sv

Sosyal Davranış ve Protokol III

210 Okunma — 16 Eylül 2020 19:11
Sosyal Davranış ve Protokol III

İçindekiler;

Sosyal Davranış ve Protokol III. Günlük sosyal yaşam her ülkede ve toplumda hukuk, din ve ahlâk kurallarına, örf ve âdetlere dayanan saygı, görgü ve nezaket kuralları içinde geçer. Bu yüzden kişinin toplum içinde sevilmesi ve sayılması sosyal yaşamda saygı, görgü ve nezaket kurallarına uymasıyla ortaya çıkar. Sosyal yaşamda uyulması ve uygulanması gereken saygı, görgü ve nezaket kuralları çeşitli başlıklar altında toplanmıştır. Trafikte uyulması gereken en önemli kurallar; alkollü ve süratli araba kullanmamak, hatalı sollama yapmamak, yolun ortasından değil sağından gitmek, şerit değiştirirken sinyal vermek ve yayalara yol vermektir.

Sosyal Davranış ve Protokol III

Sosyal Davranış ve Protokol III

Günlük sosyal yaşamda ve iş ortamında herkese her yerde, her zaman saygılı, kibar ve nazik olmak temel saygı ve nezaket kuralıdır. Ancak gösterilen saygı ve nezaket, yapılan yardım ve iyilik içten ve karşılıksız olmalı; saygı gösterilen, yardım edilen kişiden karşılık beklenmemelidir. Trafikte Uyulması Gereken Kuralları şöyle sıralayabiliriz; Arabada emniyet kemeri mutlaka bağlanmalı; yaşından küçük çocuklar arkaya oturtulmalı ve onların da emniyet kemerleri bağlanmalıdır.

Kaza yapmış olan bir taşıt ile karşılaşıldığında hemen durmalı; gerektiğinde ilk yardıma, polis ya da jandarmaya haber verilmeli; yaralanan, zor durumda olan biri varsa yardım edilmelidir. Yaya olarak, yol veren bir sürücüye başla veya elle selam verip tebessümle teşekkür edilmeli; yolcu olarak arabada sürücüye müdahale edilmemelidir. Ticari taksi şoförü, trafiğin yoğun olduğu yerlerde durmak ve müşteri almak zorunda değildir. Ancak aldığı yolcuyu gideceği yere götürmek zorundadır.

Hanım ve erkek yolda birlikte iken taksiye binmek için, erkek arka sağ kapıyı açar, önce kendisi biner ve sola geçer; hanım sonra biner ve arka sağ koltuğa oturur. Park yerinde ise erkek arka sağ kapıyı açar, hanımın binmesine yardım eder ve kapıyı hafifçe kapatır. Toplu taşıma araçlarına binmek ve inmek için sıraya girilmelidir. Tramvay, metro, tren veya otobüs durmadan binmeye çalışılmamalı; taşıttaki yolcuların tamamen inmesi beklenmelidir. Hanımlarla birlikte sırada beklerken, taşıta binerken ve taşıtta ayakta dururken arada mesafe olmasına dikkat etmek ve hanımları rahatsız etmemek gereklidir. Şehir içi toplu taşıma araçlarında yaşlılar, engelliler, gaziler, hamile ve çocuklu hanımlar için ön tarafta ayrılmış koltuklara oturmamalıdır.

Kişi, ineceği durağa gelmeden kapıya yaklaşmalıdır.

Şehirlerarası otobüs yolculuğunda yanda ve arkada oturan kişiler rahatsız edilmemeli Gezi ve yolculuk; bir şehri veya yöreyi ya da yabancı bir ülkeyi görmek veya orada eğitim almak, tedavi, alışveriş, spor, tatil, eğlenme ya da bir etkinliğe katılmak amacıyla yapılır. Yabancı bir ülkeye gitmeden önce o ülkeyi tanıtıcı bir kitap ya da broşür alınmalı; ülkenin ve toplumun özellikleri, gezilecek ve görülecek önemli yerleri hakkında bilgi edinmelidir. Ülkenin ve kentin haritası temin edilerek; tatile ve geziye hazırlıklı gidilmelidir. Yolculukta, yanda oturan kişileri selamlamak ve kendilerine “iyi yolculuklar” dilemek; ölçülü ve saygılı birkaç kelime konuşmak gereklidir.

Ancak yolculukta yakında oturanlarla çok konuşmak, onları ve diğerlerini rahatsız etmektir. Örneğin, Yolculukta pencereyi açmak için diğer yolcuların onayını almak gereklidir. Ayrıca yolculuk esnasında oturulan koltuğu arkada oturan kişiden izin almadan, habersizce ve aniden arkaya yatırmak saygı ve nezaket dışıdır. Otobüs, uçak ve trende bulunan yatar koltuklar gündüz seyahati sırasında arkaya yatırılmamalıdır. Yatar koltuklar gece uyumak içindir.

Restoranda Uyulması Gereken Kuralları şöyle sıralayalım; Bir hanımla birlikte restorana girerken erkek, kapıyı açar ve tutar; önce hanımı içeriye buyur eder, sonra kendisi girer. Erkek, girişte refakat ettiği hanımın mantosunu ya da pardösüsünü çıkarmasına yardımcı olur ve vestiyere verir. Önemli bir konuk ya da bir hanım restorana davet edildiğinde, iyi bir restoranda ve iyi bir yerde önceden rezervasyon yaptırılır. Masada en iyi yerlere her zaman hanımların veya önemli konukların oturtulması gerekir. Restorana girildiğinde, boş bir masa yoksa ve başkasının masasını paylaşmak zorunlu ise oturmadan önce, masada oturan kişilerden izin almak ve kendilerine “afiyet olsun!” demek gereklidir.

Örneğin, yemekte mönüyü inceleyerek veya bizzat şef garsona danışarak ne yenilip içileceğine karar vermek, davet sahibine düşen bir görevdir. Bunu yaparken, davetli konuğa da sorarak onun zevk ve isteğine uymalıdır. Mönüdeki pahalı bir yemeği ve içkiyi ikram etme hakkı davet sahibine aittir. Pastane, kafe ve kahvehane gibi sosyal mekânlarda gürültü yapmak, bacakları ikinci bir sandalye üzerine koymak, yerlere çöp atmak, kız ve erkek arkadaşlara adaba uygun olmayan davranışlarda bulunmak saygı ve nezaket dışı davranışlardır. Cadde, sokak ve kaldırımda dikkat edilmesi gereken kuralların başında temizlik gelir.

Sosyal Davranış ve Protokol III

Çevre temizliği ve çevre sağlığı açısından cadde, sokak ve kaldırımlara tükürmek, çöp ve izmarit atarak çevreyi kirletmek uygar bir insana yakışmayan hareketlerdir. Bir hanım ile erkek kaldırımda yürürken, hanım iç tarafta; erkek, yol kenarında yürümelidir. Amaç, hanımı yolda her tür tehlikeden korumaktır. Sokakta şemsiye ile oynamak tehlikelidir. Şemsiye kapalı iken elde veya kolda baston gibi düz; açıldığında baş üstünde tutulmalıdır.. Şemsiye altında giden çift, şemsiyeyi başkalarına zarar vermeyecek şekilde tutmalıdır. Şemsiyeyi, boyu uzun olanın tutması daha uygundur.

Kapı, Asansör ve Merdivende Uyulması Gereken Kurallara bakacak olursak; Genel kural olarak kapıdan önce geçme hakkı, eşlik edilen veya kapıda karşılaşılan hanıma, yaşlıya, engelliye ve üst’e aittir. Ayrıca kapıdan geçen kişi kapıyı kapatmadan önce arkasına bakmalı gelen biri varsa kapıyı açık tutmalı, onun geçmesini sağlamalı, sonra kapıyı kapatmalıdır. Yaşlı, çocuklu ya da engelli bir kişiyle veya bir hanımla birlikte asansöre binerken ve inerken asansörün kapısını tutmak erkek için inceliktir.

Dar asansörden önce erkeğin çıkarak asansör kapısını tutması nezakettir ve asansöre binen şapkasını çıkarmalıdır. Örneğin, asansöre bindikten sonra, gelen birini görünce hemen düğmeye basıp beklemeye almak; sonra gelene hangi katta ineceğini sorarak düğmeye basmak inceliktir. Oturulan apartmanın, çalışılan işyerinin veya kalınan otelin asansörüne binince içerdekileri selamlamak nazik bir davranıştır. Asansöre binen kişiler, orada yüzleri kapıya dönük olarak durmalı, önlerine bakmalıdır. Asansörde başkalarına, özellikle hanımlara dik dik, sürekli ve dikkatli bakmak rahatsızlık verir.

Trafikte ve taşıtlarda, Sosyal mekânlarda kısacası sosyal yaşamda uymamız gereken saygı, görgü ve nezaket kuralları vardır. Cadde, sokak ve kaldırımda dikkat edilmesi gereken kuralların başında temizlik gelir. Çevre temizliği ve çevre sağlığı açısından cadde, sokak ve kaldırımlara tükürmek, çöp ve izmarit atarak çevreyi kirletmek uygar bir insana yakışmayan hareketlerdir.