sv

Sosyal Davranış ve Protokol IV

297 Okunma — 18 Eylül 2020 08:55
Sosyal Sorunlar IV

Sosyal Davranış ve Protokol IV

Sosyal Davranış ve Protokol IV. Günlük sosyal yaşamda, opera, bale, sinema, tiyatro, ve alışveriş mekânlarında uyulması ve uygulanması gereken saygı, görgü ve nezaket kuralları vardır. Sanatsal bir faaliyet icra edilirken yüksek sesle konuşmak, bir şeyler yemek içmek çevredekilere rahatsızlık verir. Sanatsal bir etkinlik sonunda lobide veya kuliste sanatçıları tebrik etmek ise son derece nazik bir davranıştır. Sinema, tiyatro, opera, bale, konser gibi kültürel etkinliklerde, katılımcı, program başlamadan on dakika önce yerini almalı ve yanlış yere oturmamak için görevliden yardım istemelidir. İlk yer alışta ve aralarda, oturan kişileri rahatsız etmemeye çaba gösterilmeli; orta koltuktakiler, yerlerine biraz daha erken oturmalıdır.

Sosyal Sorunlar IV

Sosyal Davranış ve Protokol IV

 

Oturulacak yere doğru ilerlerken oturanlardan özür dilenmeli veya “affedersiniz”, “izninizle” denmelidir. Sıra aralarında yerine geçen kişinin yüzü, oturanlara yönelik olmalı; oturanlara sırtını dönerek ilerlememelidir. Bu sırada, oturanlar da yerlerinden doğrularak dizlerini yana almalı, kişinin rahatça yerine geçmesine yardımcı olmalıdır. Yerine geçen bir hanım için, oturan erkeklerin ayağa kalkması nazik bir davranıştır. Yurt içi veya dışı gezilerde en çok ziyaret edilen yerlerden biri müzeler ve ören yerleridir. Müzelerde ve ören yerlerinde sadece belirlenen yerlerden geçilmeli; yasak işareti veya yazısı olan yerlere girilmemelidir. Ayrıca tarihî objelere dokunulmamalı; fotoğraf çekilmesinin yasak olduğu yerlerde bu yasaklara uyulmalıdır.

Müzelerde ve ören yerlerinde kesinlikle sigara içilmemeli, gürültü yapılmamalı, çevre rahatsız edilmemeli ve kirletilmemelidir. Otel, pansiyon, kamp ve konukevi gibi konaklama işletmelerinde veya mekânlarında dikkat edilmesi gereken noktalar; herkese saygılı olmak, gürültü yapmamak, kimseyi rahatsız etmemek ve çevreyi kirletmemektir. Söz konusu işletme veya mekânlarda kişi; odasında yüksek sesle konuşmamalı, radyo veya televizyonun sesini fazla açmamalıdır. Otel, motel, konukevi ve pansiyonda uygunsuz kıyafetle dolaşılmamalı; odalarda ve kapalı mekânlarda sigara, puro, pipo içilmemeli; koridorlarda gürültü yapılmamalıdır. Küçük çocuklar ise bu konuda uyarılmalıdır.

Kahvaltıya tıraşlı, temiz ve düzgün giyimli olarak gidilmeli; akşam yemeğinde uygun kıyafet giyilmelidir. Kahvaltı veya akşam yemeğine gidildiğinde, önceden restoranda bulunanların yanlarından geçerken hafifçe selamlamalıdır. Restoranda selamlama biçimi, hafif baş eğerek “afiyet olsun” demektir. Tatil, ortak bir yaşam biçimidir ve tatilde iş bölümü yaparak, uyumlu olmak şarttır. Tatilde herkesin amacı dinlenmek, gezmek ve eğlenmektir. Bu nedenle kimse kimseyi rahatsız etmemeli ve bir dost ya da akrabanın yazlığına tatil için davetsiz gidilmemelidir. Tatil yerinde, plaj ya da havuz kıyafetiyle ortak kullanım alanlarına gidilmemeli; uygun bir elbise tercih edilmelidir.

Tatil de olsa kapalı alanda ve salonda daima uygun giyinmelidir.

Örneğin, havuzlarda temizlik kurallarına mutlaka uyulmalı; havuza girmeden önce duş alınmalıdır. Bulaşıcı bir hastalığı olan kişi kesinlikle havuza girmemelidir. Havuz kenarında bir şey yenip içilmemeli, havuz çevresi kirletilmemelidir. Havuza hiçbir şey atılmamalı, havuz kirletilmemelidir. Hangi dinden olursa olsun, mabetlere uygun, temiz ve kapalı kıyafet ile girmek; mabet içinde vakur ve saygılı olmak Tanrı’ya duyulan saygının gereğidir. Bu yüzden mabet içinde gürültü yapmak, yüksek sesle konuşmak, gülmek, sigara içmek ve izinsiz fotoğraf çekmek, saygısızlıktır. Ayrıca mabette ibadet edenlere de saygılı olmak gereklidir.

Bu yüzden ibadet eden kişinin önünden geçmek rahatsız edicidir. İbadet edene saygı göstermek insana ve Tanrı’ya saygı göstermektir. Örneğin, İslam geleneklerine göre camilere şortla, askılı açık kıyafetle ve ayakkabı ile girmek doğru değildir. Görmek ve gezmek için dahi olsa hanımların başlarını örterek camiye girmeleri saygı ve nezaket gereğidir. Alışveriş, satıcı ile müşteri arasındaki ilişkilerden oluşur. Alışveriş sosyal yaşamın bir parçasıdır ve alışverişte de saygı, görgü, nezaket kuralları vardır. Alışverişe gitmenin, alışveriş yapmanın birinci koşulu alışverişe yeterli parayla veya kredi kartıyla gitmek; bütçeye uygun alışveriş yapmaktır.

Aksi takdirde kişi mahcup veya pişman olabilir. Alışveriş nerede yapılırsa yapılsın, iki kişinin olduğu yerde sıra esastır. Önce gelen müşteriye öncelik hakkı verilmeli ve sıraya girilmelidir. Alışveriş yapılacak zaman doğru seçilmelidir Alışverişe, hafta sonu öğleden sonraları, arife günlerinde, yılbaşı öncesinde gidilmemelidir. Ayrıca ucuzluk dönemlerinde alışveriş yaparken dikkat edilmelidir. Uygun ve doğru alışveriş yapmak için etiketsiz ve markasız ürün tercih edilmemelidir. Bahşiş vermek kişinin mali gücüne, mevkisine, çevresine ve yapılan hizmete göre değişen sosyal bir davranıştır.

Sosyal Davranış ve Protokol IV

Bahşiş vermekte amaç, yapılan hizmete teşekkür etmek ya da yapılacak hizmetin daha iyi olmasını sağlamaktır. Örneğin, otobüs, otomobil veya taksi ile otele gidildiğinde, otelin önünde karşılayan, kapıyı açan, bavulları alıp otelin antresine veya resepsiyona bırakan görevliye bahşiş verilmez. Ancak görevli bagajları konuğun odasına kadar götürür ve eşyaları yerleştirir ve gereken açıklamaları yaparsa kendisine uygun bir bahşiş vermek gerekir. Bahşiş saygı ve nezaketle, iyi bir şekilde yapılan hizmet için verilmelidir. Bir kişiye bahşiş verirken mutlaka yüzüne bakmalı ve teşekkür edilmelidir.

Restoran gibi yerlerde verilecek bahşiş miktarı genel olarak hesabın yüzde ’udur. Günlük sosyal yaşamda ve iş ortamında herkese her yerde, her zaman saygılı, kibar ve nazik olmak temel saygı ve nezaket kuralıdır. Ancak gösterilen saygı ve nezaket, yapılan yardım ve iyilik içten ve karşılıksız olmalı; saygı gösterilen, yardım edilen kişiden karşılık beklenmemelidir. Toplum içinde sakız çiğnenmemeli; soğan, sarımsak yenmiş ise toplum içine girilmemelidir. Kapalı mekânlarda güneş gözlüğü takılmamalıdır. Bankalarda, mağazalarda, taşıtlarda, bilet gişelerinde birden fazla kişi varsa mutlaka sıraya girilmeli; sırada bekleyenlerin önüne geçilmemelidir.

Öksürme durumunda kişi ağzını eliyle kapatmalı; Toplantı ve konser gibi önemli bir yerde öksürük tuttuğunda kişi hemen dışarıya çıkmalıdır. Evinde hayvan besleyen kişiler hayvanlarını disiplinli, temiz ve aşılı tutmalı; hayvanı dışarıda gezdirirken hayvanın tasmalı olmasına, başkalarına zarar vermemesine ve çevreyi kirletmemesine dikkat etmelidir. Hayvana dokunan kişi üstünü temizlemeli ve ellerini yıkamalıdır. Sokakta ve doğada yaşayan hayvanlara zarar verilmemelidir.

Günlük sosyal yaşamda, opera, bale, sinema, tiyatro, konserde, tarihi turistik mekânlarda ve işletmelerde, ibadet yerlerinde, alışveriş mekânlarında ve bahşiş verme konusunda uyulması ve uygulanması gereken saygı, görgü ve nezaket kuralları vardır. Müzelerde ve ören yerlerinde sadece belirlenen yerlerden geçilmesi gerekir ve yasak işareti veya yazısı olan yerlere girilmemelidir. Ayrıca tarihî objelere dokunulmamalı; fotoğraf çekilmesinin yasak olduğu yerlerde bu yasaklara uyulmalıdır. Otel, pansiyon, kamp ve konukevi gibi konaklama işletmelerinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında herkese saygılı olmak, gürültü yapmamak, kimseyi rahatsız etmemek ve çevreyi kirletmemek gelmelidir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde Sosyal davranış ve protokol konusunu ele aldık bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan  ulaşabilirsiniz .

Sıradaki içerik:

Sosyal Davranış ve Protokol IV