sv

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip

55 Okunma — 27 Nisan 2021 09:45
Devletsel 6 7

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip

Tüm dünya üzerindeki sigortalı çalışanlar bir gün emeklerinin karşılığını yaşları geldiğinde emekli olduklarında alacaklarını düşünür ve bunun hayaliyle çok uzun süreler hiç durmadan çalışır. Yaş kriteri, sigorta primleri, gün kriteri gibi şartları yerine getirdikleri vakit ise emekli olmak için ilgili sigorta kurumuna başvuru yapar. Başvurulara ise, sigorta kurumu tarafından birkaç ay içinde bir dönüş yapılır. Bu başvuru süresinde ise emekli adayı;  başvurunun ne zaman onaylanacağı, başvurudaki evraklarda bir sorun olup / olmadığını, emekliliğinin onaylanıp onaylanmadığını, evrak takibini nasıl yapacaklarını düşünüp dururlar. İşte bu düşüncelerini giderebilecekleri Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip isminde bir işlem bulunmaktadır. Bu işlemi dilerlerse e- devlet üzerinden dilerlerse Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi sitesinden ulaşabilirler.

SGK Evrak Takip

Belirli bir süre bir firmada veya devlet dairesinde çalışıp yaşınız gelince ve prim sayılarınız yeterli olunca artık emekli olabilirsiniz. Zaten emeklilik başvurusu yapabilmeniz için de bu saydıklarımızın yeterli olması zorunludur. Bu kriterleri yerine getirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli olmak istediğinize dair bir başvuru metni hazırlarsınız ve yanında bu evrakları teslim edersiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu ise başvurunuzu yaptığınız günden itibaren evraklarınızı incelemeye alır. İşte bu inceleme sürecinin ne zaman son bulacağı, emekli olmanızda bir mani bulunup / bulunmadığını, evraklarınızda bir hata olup/ olmadığını merak içerisinde beklemeyin diye SGK evrak takip uygulamasını hizmetinize sunmaktadır.  Bu sayede başvuru sürecindeki evraklarınızı takip edebilir, bir sorun var ise ilgili makama dilekçe yazabilir ve emekliliğinizin onaylandığını takip ekranından görebilirsiniz.

DYS Evrak Takip

DYS evrak takip işlemi, Doküman Yönetim Sistemi olarak bilinen ve evrak takip aşamalarınızın kontrolünü sağladığınız işlemlerdir. Emeklilik başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilmek için dilerseniz e- devleti sistemi üzerinden dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu sitesinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesine giriş yaparak öğrenmek için, öncelikle web tarayıcınız yardımıyla Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesini girin. Ardından ekranda bulunan arama butonuna “SGK evrak kaydı ve takibi” yazıp aratın. Arama sonuçlarının bulunduğu sayfada sorgulama ekranına ulaşacağınız bağlantıya tıklayın. Sorgulama işleminizin gerçekleşebilmesi için T.C. kimlik numaranızı ve kayıt yılı tarihinizi girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra ekranda yer alan “evrak ara” butonu vasıtası ile evraklarınız ekrana yansıyacaktır.

SGK Evrak Sorgulama

Uzun yıllar süren çalışma serüveninizi emeklilik ile noktalandırmak istediğinizde sizi bir başvurucu süreci bekliyor olacaktır. Emekli olmak için tüm evraklarınız hazır olsa bile, yaş koşulunu yerine getirmiş olsanız da, primleriniz eksiksiz de olsa emekli olmak için birkaç ay daha beklemeniz gerekmektedir. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumuna sunduğunuz evrakların incelenmesi ve onaylanması yaklaşık birkaç ay sürmektedir. Bu süreç boyunca merak içinde kalmamanız için de e- devlet sistemi üzerinden SGK evrak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E- devlet sistemiyle bu işlemi yapabilmek için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmak için T.C. kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz yeterli olacaktır. Ardından arama butonuna “SGK evrak / DYS takibi” yazmanız gerekmektedir. Arama sonuncunda ekranda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan siteye tıklamanız gerekmektedir. Siteye tıkladığınızda bu işlemi gerçekleştirecek olacağınız sorgu ekranına ulaşmanız için bir link bırakılmıştır. O linke dokunarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Malülen Emeklilik Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmete sunduğu evrak takip veyahut diğer adıyla DYS takip işlemiyle, aynı zamanda malülen emeklilik sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. DYS evrak takibi işlemleri arasında yer alan bu hizmeti kullanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesini kullanabilirsiniz.  veyahut e- devlet sistemini kullanabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve sigortaya kayıt yılınızın bilgisini sorgulama ekranına girdiğiniz takdirde malulen emekliliğiniz hakkında da evraklara ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Takip

Firmalarda veya devlet dairesinde çalışma süresinde her zaman hayalinizde emeklilik hayali bulunmuş olabilir. Bu hayalinizin gerçekleşmesi için gerekli her şeyi yaptıktan sonra tek yapmanız gereken başvuru sürecinizin bitmesini beklemek olacaktır. Bu sürecin nasıl ilerlediğini, bir aksaklık olup olmadığını, emekliliğinizin onaylanmasını emeklilik takip işlemiyle yani evrak takip işlemiyle gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için https://www.turkiye.gov.tr/SGK-sso-evrak-takip verilen bu linki kullanabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip