Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek?

456 Okunma — 24 Temmuz 2020 01:09
Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek?

İçindekiler;

Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek?

Sosyal medya, günümüzdeki iletişim, sosyalleşme ve etkileşim içinde olma halinin en güncel ve en sık başvurulan platformlarını bünyesinde barındırır. Sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar, zaman zaman paylaşım yapan kişiyi ilgilendirdiği gibi başkalarını da içerebilir. Bu durumlar için bugünlerde kullanılan sosyal medya uygulamalarının etiketleme özelliği bulunmaktadır. Pek çok kişi, sosyal medyadaki arkadaşları, takip ettikleri ve onları takip edilen kişiler tarafından çeşitli fotoğraf, video, yorum ve benzeri paylaşımlara etiketlenmektedir. Bu etkileşim farklı platformlar üzerinden farklı paylaşımlar için yapılsa da hepsinin kullandığı etiketleme metodu aynıdır. Bu etiketleme işlemini, birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek?

Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek?

1) Mention Yöntemi ile Etiketlemek

Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek? Birini paylaşımlara etiketlemek, İngilizceden bildiğimiz bahsetmek anlamında kullanılan özelliğe “mention” ismi veriliyor. Paylaşımlarda birini “mention” etmek, o kişiden bahsetmek, o kişinin paylaşımlara erişimini sağlamak adına kullanılabilir.

Bu işlemi tüm sosyal medya platformlarında aynı şekilde gerçekleştirerek dilediğiniz kişiyi gönderilerin açıklama bölümlerine veya yorumlara etiketleyebilirsiniz. Bunu yapmak içinse izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

1) Bu özelliği kullanmak için maillerde kullanılan ‘@’ işareti kullanılmaktadır.

2) Bu işareti kullandıktan sonra dilediğiniz kişinin kullanıcı adını yazmanız halinde o kişi ve benzer isimlere sahip herkes önünüze listelenecektir.

3) İstediğiniz kişiye basmanız veya ismin tamamını yazmanız halinde etiket çıkacaktır.

4) Bu işlemi yapmanız halinde, gönderiye etiketlediğiniz kişiye bildirim gidecektir.

Böylece istediğiniz kişiyi, dilediğiniz açıklamaya, yoruma veya gönderiye etiketlemeniz mümkün hale gelmektedir. Instagram’ın bir başka kullanım kolaylığı sayesinde ismi yazmaya başladığınız sırada bu isimdeki tüm kullanıcıları size sunmaktadır.

2) Fotoğrafa Etiketlemek

Bir başka etiketlemek işlemi ise yapılan video ve fotoğraf paylaşımları sırasında yapılan etiketlemek işlemi diğerlerinden biraz daha farklıdır. Bu işlem için:
1) Gönderinizi paylaşmadan önceki sayfada bulunan “Kişi Etiketle” seçeceğine basmalısınız.
2) Fotoğraf önünüze açıldığında, kişiyi etiketlemek istediğiniz yere basmalısınız.
3) Az önce tarif edilen şekilde dilediğiniz kişinin kullanıcı adını yazmanız halinde o kişi ve benzer isimlere sahip herkes önünüze listelenecektir.
4) İstediğiniz kişiye basmanız veya ismin tamamını yazmanız halinde fotoğrafa etiketlemek işlemi tamamlanacaktır.

3) Yapılan Etiketin Düzenlenmesi 

Sosyal medyada etiketleme işlemi kadar yapılan bir işlem de yapılan etiketin düzenlenmesi veya tamamen kaldırılmasıdır.

a) Etiketin Düzenlenmesi

Etiket kaldırma işlemi için, etiketi kaldırmak istediğiniz gönderiyi açmanız ve yaptığınız yorumun üzerinde basmanız gerekmektedir. Yoruma bir kez, birkaç saniye bastığınız taktirde yorumu düzenlemek için gerekli seçenekler size sunulacaktır. Buradan etiketi düzenleyebilir, fotoğrafta farklı bir konuma alabilir veya farklı bir kişi ile değiştirebilirsiniz.

b) a) Etiketin Kaldırılması

Az önceki işlemi yaptığınızda, yorumu silmenize veya etiketi kaldırmanıza yarayan seçenekler de size sunulacaktır.

Bu seçenekler içinde yazdığınız yorumu silmenizi sağlayacak bir seçenek de bulunuyor.
İstemediğiniz kullanıcıların etiketini kaldırmak için düzenleme işleminin ardından yorumunu z veya yaptığınız etiket kaldırılacaktır. Bu seçeneği kaydedip gönderiden çıkmanız halinde etiket kaldırılmış olacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Sosyal Medyada Etiketlemek Ne Demek?