sv

Steem Coin (STEEM) Nedir, Ne İşe Yarar?

126 Okunma — 28 Şubat 2021 11:43
23960854 10155192055982615 1398797597 o

Steem Coin (STEEM) Nedir, Ne İşe Yarar?

Steem Coin Nedir? Steem Coin veya diğer adıyla STEEM, içerik üreticileri için üretilmiş bir kripto paradır. Bu alandaki tek blockchain projesi olan STEEM, gün geçtikçe dikkat çekmeye devam etmektedir. Steemit gibi başarılı projelerin başında da Steem Coin yer almaktadır. Peki, Steem Coin neden çıktı? Steem Coin nasıl çalışır? Steem Coin özellikleri nelerdir?

Steem Coin Neden Çıktı?

Steem Coin, sosyal medyada içerik üreten kişilerin, bu içerikler karşılığında kripto para kazanmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Aslında çıkış amacı, bu sosyal medya platformlarının pastadaki paydan büyük oranda kendilerine almalarına tepkidir. Bu nedenle ortaya çıkan Steem Coin, gittikçe popülerlik kazanan bir sistem haline gelmektedir.

Steem Coin’in Özellikleri Nelerdir?

Steem Coin, hızlı işlem kapasitesi ile dikkat çekmektedir. Onu tercih edilir bir uygulama haline getiren ise ücretsiz işlem yapabilme imkanıdır. Bazı açıklamalara göre Steem Coin işlem sayısı, BTC ve ETH toplam işlem sayısından daha fazladır.

Sosyal bir amaç ile doğmuş olan Steem Coin ile pek çok içerik üreticisi, Steem tabanlı platformlardan içerikleri oranında gelir elde edebilmektedir. Bu nedenle içerik üreticilerinin ilgi odağı olmuş gittikçe dikkat çeken bir sistem haline gelmiştir.

Steem Coin Nasıl Çalışır?

Steem Coin, bildiğiniz birçok kripto para birimi ile ortak özelliklere sahiptir. STEEM adı ile borsalarda işlemler yaparak çeşitli alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle içerik üreterek kazanılan Steem Coin, madencilik yapılarak da kazanılabilmektedir. Ancak madencilik yolu pek tercih edilen bir Steem Coin kazanma biçimi değildir.

Birçok kripto paranın aksine Steem Coin, platforma katıldıkça kazanabileceğiniz bir kripto para birimidir. Platformlarda aktif olmanız, içerik üretmeniz ve bu içeriklere olan ilgi karşılında Steem Coin kazanabilirsiniz.

STEEM Nasıl Çalışır?

23960854 10155192055982615 1398797597 o

Steem Coin’in nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle kripto paralarını öğrenmek gerekir. Steem Coin’e bağlı üç farklı STEEM çeşidi vardır. Bunlar; STEEM, STEEM Power ve STEEM Dollar’dır. İşte bu kripto para çeşitlerinin özellikleri:

STEEM

Piyasalarda, borsada rahatlıkla alım satım yapabileceğiniz, yatırım yapabileceğiniz bir kripto para çeşididir. Tıpkı BTC ve ETH gibi piyasalar üzerinde işlem yapabileceğiniz Steem Coin kripto para birimidir. Ancak uzun vadede zarara uğratabilir. Bu nedenle kısa vadelerde satışı gerçekleştirilerek kar elde edilebilir.

STEEM Power

Bir başka Steem Coin kripto para birimi STEEM Power, uzun vadeli işlemler için üretilmiştir. Bu kripto para birimini 2 yıl boyunca satmazsınız. Yani iki boyunca satılması mümkün değildir. Bu nedenle Steem Coin’in uzun vadeli bir yatırım modelidir. Şimdilik STEEM Power tokenlarının büyük bir kısmı hisse sahiplerine gitmektedir. İçerik üreticilerine giden pay %10’larda seyretmektedir.

STEEM Dollar

STEEM Dollar, Stablecoin olarak da adlandırılmaktadır. STEEM Dollar’ın özelliği, değerinin zamanla düşüp seyrelmemesidir. Onu diğer Steem Coin kripto para birimlerinden ayıran budur. Eğer içerikleriniz ilgi görürse STEEM Dollar kazanırsınız. Aslında ödeminizin yarısı STEEM Dollar ile yapılır. Ancak STEEM Dollar, STEEM Power kadar değer kazanan bir kripto para değildir.

Steem Coin Ne İşe Yarar?

Steem Coin, içerik üreticilerinin doğrudan kripto para kazanmasını sağlar. Bu sayede içerik üreticileri sevilen içeriklerinden daha çok para kazanarak hak ettiklerini alırlar. Aslında bir ödüllendirme sistemidir. İçerik üreticileri kazandıkları bu ödülleri, yani kripto paraları, istediği zaman işlemlerde kullanabilir.

Steemit Nedir

Steemit, yine Steem Coin’e bağlı bir blockchain tabanlı platformdur. Steemit bir içerik platformudur. Burada kullanıcılar içeriklerini yükler. Yükledikleri içerikler karşılığında ödül olarak STEEM kripto paraları kazanırlar. Burada önemli olan, içeriklerin sevilmesi ve popülerleşmesi halinde ödüllerin artmasıdır. Yani tek seferlik bir satış söz konusu değildir. Sürekli ödüllenmenin devam ettiği ve Steem Coin kazandığınız bir sistemdir. Burada içerik üreticileri gelirlerinin %50’sini STEEM Dollar, %50’sini ise STEEM Power olarak alırlar.

Steem Coin Nereden Alınır?

Steem Coin temel olarak iki şekilde alınır. Birincisi herkesin bildiği, piyasa ve borsalardan Steem Coin alınıp satılabilir. Bunun dışında Steem tabanlı platformlar aracılığı ile Steem Coin kazanılabilir. Bu da yukarı da bahsettiğimiz gibi içerik üretme ile mümkündür. Borsalarda en sık alım satımı gerçekleştirilen kripto para türü ise Steem Coin yani STEEM’dir. Uzun sürekli yatırımlar için STEEM Power kullanılabilir.

 

Sıradaki içerik:

Steem Coin (STEEM) Nedir, Ne İşe Yarar?