sv

2022 Süt İzni Ne Kadardır, Özel ve Kamuda Nasıldır, Nasıl Hesaplanır?

27 Okunma — 21 Aralık 2021 17:26
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 6 3

2022 Süt İzni Ne Kadardır, Özel ve Kamuda Nasıldır, Nasıl Hesaplanır?

Kadın çalışanlar için doğum sonrası süt izni hakkı tanınmaktadır. Süt izni nedir, özel ve kamuda nasıldır, nasıl hesaplanır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Süt izni ne kadardır? sorusu hamilelik sürecinde olan kadın çalışanlar tarafından cevabını merak edilen sorular arasında yer alabilir. Doğum öncesi ve doğum sonrası kadın çalışanlar için bazı izinler ve haklar sağlanmaktadır. Bu izinler ise kanun düzenlemeleri ile korunmaktadır. Süt izni ise doğum sonrası kadın çalışanlar için tanınan haklardan bir tanesidir. Peki, süt izni nedir? Ne kadardır? Nasıl hesaplanır?

Süt izni nasıl hesaplanır? sorusunun cevabı da merak konusudur. Kadın işçiler için doğum gerçekleşmeden 8 hafta ve gerçekleştikten sonra da 8 hafta olmak üzere 16 haftalık annelik izni verilmektedir. Bu durum çoklu doğum için doğumdan önce ve sonra 10’ar hafta olarak hesaplanmaktadır. Annelik izninin yanı sıra çalışanlar işe dönüş sağladığında kadın çalışanların bebeklerini beslemesi için günde 1,5 saat süt izni verilmektedir. Bu iznin kullanım saati annelere bırakılmıştır.

Kamuda Süt İzni Ne Kadardır?

Süt izinlerin kamuda veya özel sektörde çalışma durumlarına göre değişebilmektedir. Fakat genellikle tüm çalışan annelere aynı hakların tanındığı söylenebilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan annelerin doğum izninden sonra ilk 6 ay boyunca günlük olarak 3 saat süt izni kullanma hakları bulunmaktadır. İlk 6 aylık dönemden sonra ise kamuda süt izni 1,5 saat ile sınırlandırılmaktadır. Bu izin hakkına ek olarak kamu kurumlarında çalışan anneler annelik izni döneminde isteğe bağlı olarak yarım gün izin kullanma hakkına sahiptir.

Özel Sektörde Süt İzni Ne Kadardır?

Özel sektörde süt izni kamu çalışanlarına verilen süt izni hakkı ile benzerdir. Fakat çalışılan sektöre ve firmaya göre durum değişebilmektedir. Özel sektörde de doğum iznini tamamlamış çalışanların bu izin sonrası ilk 6 ay günde 3 saat süt izni kullanma hakları vardır. Bu dönemden sonra ise süt izni 1,5 saattir. Süt izni kullanma hakkı kanun ile korunduğu için özel sektörde izin kullanılamaması durumunda mahkemelere başvurulmalıdır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Süt İzni Ne Kadardır, Özel ve Kamuda Nasıldır, Nasıl Hesaplanır?