sv

T.C İLE YARDIM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

67 Okunma — 23 Nisan 2021 10:40
Devletsel 4 8

T.C İLE YARDIM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bu uygulama, ihtiyaç sahibi kişilere para yardımı yapılmasını sağlamaktadır. Özellikle pandemi süresinde vatandaşlara sosyal yardım sağlanacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’ un talimatı ile birçok ihtiyaç sahiplerine 1000 TL yardım yapılmıştır. Bakan SELÇUK bu yardım ödemelerinin bir milyon kişiye ödendiğini açıklamıştır. Peki, bu yardım bilgileri başvuruları ve sorgulaması nasıl yapılır? Detaylar yazımızda yer almaktadır.

Sosyal yardım başvuruları, internet üzerinden online olarak kolayca sorgulanmaktadır. Özellikle vatandaşlar pandemi süresinde çalışmadıkları için geçim sıkıntısı çekmektedirler. Pandemi nedeni ile işinden olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar bu yardım kapsamında bulunmaktadır. Gelir durumu düşük olan vatandaşlar, sosyal yardıma kolay bir şekilde başvuruda bulanabiliyorlar. Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine sosyal destek ödemesi yapılmaktadır.

Peki, bu sosyal yardım bilgileri nasıl sorgulanır ve başvuruları nasıl yapılmaktadır? Vatandaşların üzerindeki sosyo-ekonomik yükü hafifletmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığı tarafından sosyal yardım paketleri açıklanmaktadır. Bu yardımlara başvuru da E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuruları T.C kimlik numaranız ile sosyal yardım sorgulamasını E-devlet üzerinden online bir şekilde kolayca ve evinizden çıkmadan yapabilirsiniz.

 “ Sosyal yardım bilgileri sorgulama” Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir hizmetidir.

SOSYAL DESTEK PROGRAMINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Vatandaşlar için sosyal yardım desteği olarak bilinen 1.000 TL yardım parası başvuruları E-devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu uygulamaya talebin fazla olması ile bakanlık vatandaşlara T.C kimlik numarası son hanesi ile başvuru yapmalarını istemektedir. Böylece yoğunluğu azaltmış olacaklardır.

Sorgulama işlemleri için başvuru yapan vatandaşlar, sorgulama işlemlerini nasıl yapacaklarını, nereden yapacaklarını merak etmeye başladılar. Bu yazımızda sorgulama işlemlerini adım adım anlatacağız. Öncelikle,

 • E-devlet hesabınıza T.C kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • Üst kısımda ki arama bölümüne, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasını arayınız.
 • Daha sonra sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümüne gelmelisiniz.
 • Son olarak, sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

 Sosyal devlet programı kapsamında başvuru ekranı ve sorgulama ekranı aynı sayfada yer almaktadır.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • Bu başvurular, E-devlet üzerinden “T.C kimlik numarasının” son hanesine göre alınmaktadır.
 • Başvuru durumları E-devlet üzerinden talep edilmelidir.
 • Değerlendirmeler, kişi sayısına göre olmayıp hane bazlı yapılmaktadır.
 • Aynı haneden birden fazla kişinin başvurusu yapması halinde, bu başvurular tek bir başvuru olarak değerlendirilmektedir.

SOSYAL YARDIM PAKETİNDEN KİMLER FAYDALANAMAZ?

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlara pandemi dolayısı ile yardım parası verileceğini duyurdu. Yardım parası için başvuru işlemlerini vatandaşlar E-devlet üzerinden yapacaklardır. Destek yardım almak isteyen vatandaşlar için başvuru işlemi T.C kimlik numarasına göre yapılıyor. Sosyal destek programı kapsamına göre; T.C kimlik numarasının son hanesi “0” ile bitenler Pazartesi günü, “2” ile bitenler Salı günü, “4” ile bitinler Çarşamba günü, “6” ile bitenler Perşembe günü, “8” ile bitinler Cuma günü başvuruda bulunabileceklerdir. Bakanlığın değerlendirmesi ise hane bazlı olmaktadır. Bunun anlamı ise sadece bir haneden bir kişinin 1.000 lira destek yardım parası alabilecek olmasıdır.

 Peki, sosyal destek paketinden kimler yararlanamaz,

 • 5510 sayılı kanunun 4A maddesi kapsamında kamu işçileri yararlanamayacaklardır.
 • 5510 sayılı kanunun 4C maddesi kapsamında memurlar bu destekten faydalanamayacaklardır.
 • İŞKUR işsizlik ödeneği alan vatandaşlar yararlanamayacaktır.
 • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden yararlananlarda bu destekten yararlanamayacaklardır.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

   

Sıradaki içerik:

T.C İLE YARDIM SORGULAMA NASIL YAPILIR?