sv

Tarım Arazilerinin Tarım Dışına Çıkabilmesi Uygunluk Sorgulaması Nasıl Yapılır? Tarım Arazisi Uygunluk Sorgulama İşlemleri (Hızlı Sorgulama)

165 Okunma — 31 Mart 2021 08:13
Tarim arazilerinin tarim disina cikabilmesi icin sorgulama nasil yapilir

İçindekiler;

Tarım Arazilerinin Tarım Dışına Çıkabilmesi Uygunluk Sorgulaması Nasıl Yapılır? Tarım Arazisi Uygunluk Sorgulama İşlemleri (Hızlı Sorgulama)

Tarım arazilerinin tarım dışına çıkabilmesi uygunluk sertifikası ile birlikte hangi arazilerin tarım yapabileceğini ve hangi arazilerin tarım dışına çıkabileceğini görüyoruz. İşte bütün detaylar! Tarım dışına çıkabilecek arazi başvurusu ve daha fazlası için aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Tarım arazilerinin tarım dışına çıkabilmesi uygunluk sorgulaması işlemi için aşağıdaki hızlı giriş yazısına tıklayabilir ve hemen sorgulama yapabilirsiniz. Bu konuda sorgulama yaparken isterseniz öncelikle tarım arazisi nedir sorusunun cevaplarına bakalım. Tarımsal ürünlerin ekilip dikildiği ve tarımsal üretimlerin yapıldığı ya da yapılmaya uygun olduğu arazilerdir.

Bu alanlar için özel bir imar çalışması yapılır ve imar, ihya ve ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale getirilir. Bu arazilere de bu yüzden tarım arazisi deniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde kontrol ediliyor ve inceleniyor. Bu yüzden de yapılan bütün yeni seçenekleri ve güncel beklentileri online olarak görebilir ve incelemeye başlayabilirsiniz.

Bu yazıda şu konuları ele alacağız:

  • Marjinal tarım nedir?
  • Tarım dışı amaçlı arazi kullanım başvurusu nasıl yapılır?

Tarım arazilerinin tarım dışına çıkabilmesi için uygunluk sorgulama işlemini ‘hızlı giriş’ linkini tıklayarak yapabilirsiniz.

buraya tiklayin 1

Marjinal tarım arazisi nedir?

Tarim arazilerinin tarim disina cikabilmesi icin sorgulama nasil yapilir2

Marjinal tarım arazisi nedir sorusunun cevabı, 3 farklı arazinin dışında kalan araziler anlamına geliyor. Yani mutlak tarım arazisinden tutun da, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri gibi araziler dışında kalan toprak için Marjinal tarım arazisi deniyor. Burada da yalnızca geleneksel toprak işlemeli tarım yapılabiliyor. Yani izinler bu yönde oluyor.

Marjinal tarım arazisi ne işe yarar derseniz, buraya daha çok güneş enerjisi santrali tarzında kurulumlar yapılıyor diyebiliriz. Buraya genellikle bu tarz özel kullanımlar adına bir çalışma yapılıyor. Bu konuda kullanılacak olan arazi için ya da tarım tarlası için gerekli başvuruları bakanlıklar bünyesine yapmanız gerekiyor. Sonrasında da daha net bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Tarım arazisi sorgulama işlemlerini online olarak yapmak için yukarıdaki hızlı giriş butonuna tıklayabilirsiniz. Bu durum sizin için de işleri kolaylaştıracaktır.

Tarım dışı amaçlı arazi kullanım başvurusu nasıl yapılır?

Tarim arazilerinin tarim disina cikabilmesi icin sorgulama nasil yapilir3

Parsel sorgulama nasıl yapılır konusuna baktığımız zaman, güncel seçimlerin tamamını kendi içinde inceleyebilir ve ön plana kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Tarım dışı amaçlı arazi kullanım başvurularında da bunların hepsine dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü arazinizin yapısını en iyi şekilde görmeli ve ona göre bir aksiyon almalısınız. Bunu yaparken de zaten süreçleri çok daha etkili bir dilde kullanmak işinize yarayacaktır. Hem aşama aşama büyüyen, hem de ihtiyaçlara yönelik bir cevap verebilen bu tarım dışı amaçlı arazi kullanım başvurusu için tek bir çalışma beklentisi işinize yarayacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Tarım Arazilerinin Tarım Dışına Çıkabilmesi Uygunluk Sorgulaması Nasıl Yapılır? Tarım Arazisi Uygunluk Sorgulama İşlemleri (Hızlı Sorgulama)