sv

Telekomünikasyon Sistemlerinin Gelişimi

116 Okunma — 10 Ağustos 2020 21:04
Telekomünikasyon Sistemleri

İçindekiler;

Telekomünikasyon sistemlerinin gelişimi, teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişimiyle beraber günümüzde çok daha farklı şekillerde kullanılmaktadır. Telekomünikasyon sistemleri, genel olarak her iletişim araçlarının iletilmesinde görev almaktadır. Bundan dolayı telekomünikasyon sistemlerinin gelişimi, data alışverişleri için oldukça önemlidir. Bu sistemde elektriksel kablolar ya da elektromanyetik ışınım yöntemleri kullanılmaktadır. Bu sayede bilgi akışı çok net ve hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Modern çağlar öncesinde insanlar duman, güvercin, bayrak gibi ilkel yollar ile haberleşmeye çalışıyorlardı. 20. yüzyıldan itibaren bu çağ dışı haberleşme araçları yerine telefon, radyo, televizyon, internet ve bilgisayar gibi teknolojik aletler gelmiştir. Şimdilerde ise bu teknoloji de gelişerek fiber altyapıya doğru geçiş yapılmaktadır. Bu teknolojilerin bütününde elektromanyetik dalgaların rolü oldukça fazladır. Telekomünikasyon genel tanımı, en az iki kişinin teknoloji yardımı ile birbirleri arasında bilgi alışverişi sağlanması olarak tanımlanmaktadır. Bu teknolojik yardımlar kablolar ya da sinyaller ile olmaktadır.

Telekomünikasyon Sistemleri2

Dünyada Telekomünikasyon Sistemlerinin Gelişimi

Telekomünikasyon çok geniş bir ifadedir. Aynı zamanda birçok teknolojiyi içinde kapmaktadır. İnsanoğlu ilk zamanlarda birbirleri ile iletişim kurabilmek için güvercin, duman, bayrak ve seslerden yararlanmışlardır. Bugün gelişen teknoloji sayesinde, elektromanyetik dalgalar sayesinde dünyanın bir ucuna ulaşabilmek ve iletişim kurmak mümkün hale gelmiştir. Bunların en somut örnekleri ise, radyo, telgraf, televizyon, internet, fiber alt yapı ve bilgisayar sayılabilmektedir.

Radyonun gelişim sürecine bakacak olursak, ilk olarak Marconi tarafından yapılmıştır. 1901 yılında radyo dalgalarını Atlantik Okyanusu’na kadar ulaştırmayı başarmıştır. İtalyan mucit bu başarısının sonrasında kablosuz iletişimin keşfedilmesinde büyük yardımcı olmuştur. Bu başarım sayesinde 1.Dünya Savaşı sırasında radyo dalgaları ile hazırlanan telsizler sayesinde büyük bir avantaj sağlanmıştır. Günümüzde ise, haber, spor, eğlence ve müzik için oldukça sık kullanılan radyolar, hayatımızın her yerinde bulunmaya devam etmektedir.

İlk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. İlk yapıldığı zamanlarda sadece eğlenceli, tuşları olan bir alet gözüyle bakıldı. Kimse tarafından çok fazla derecede önemsenmedi. Daha sonrasında 1866 yılında yapılan yenilikler sayesinde telgraf büyük bir patlama yaptı ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Zamanının en çok kullanılan telgraflar, şimdilerde ise bir mazi olarak kalmıştır. Telgrafın yanı sıra telefon ise 1876 yılında Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Yapılan bu icat ile iki kişi birbirleri ile iletişim kurmaya başlamıştır. Günümüzde ise, şuan en çok kullanılan elektronik alet olan cep telefonlarının temelleri buradan gelmektedir.

Telekomünikasyon sisteminde yer alan bir diğer iletişim aracı televizyondur. 1930 yılında Baird isimli mucit tarafından tüm dünyaya tanıtılmıştır. Dünya üzerinde ilk çıktığı zamanlarda sihirli kutu ismi ile anılmaktaydı. Günümüzde ise, şuan hemen hemen her evde bulunan televizyonlar ile eğlence programları, diziler, filmler, haberler yani kısaca her şeyi öğrenebilmekteyiz.

Telekomünikasyon Sistemleri
Türkiye’de Telekomünikasyon Sistemlerinin Gelişimi

Türkiye’de telekomünikasyon ile ilgili ilk bulgular Osmanlı Devleti’ne kadar uzanmaktadır. 1840 yılında o zamanın padişahı olan Abdülmecit tarafından ilk postane kurulmuştur. Bu postanenin adı ise Postahane-i Amirane’dir. Bu alandaki en büyük adım atılmış olunmuştur. Sonrasında İstanbul’da, ilk telefon hizmeti 1881 yılında denenmeye başlanmıştır. Bu deneme sırasında tek telli telefonlar kullanılmıştır. Telefon ile ilgili ilk sözleşme 1911 yılında American Western Electric firmasıyla yapılmıştır. 1936 yılında ise şuan günümüzde de çok başarılı şekilde faaliyetlerini sürdüren PTT kurulmuştur. PTT kurulduktan sonra ülkemizin bütün telekomünikasyon işlerini yürütmeye başlamıştır. 1980 yılından sonra ise, ülkemiz ulaştırma ve haberleşme alanına büyük yatırımlar yaparak bu alanda Avrupa devleri ile yarışa girmiştir.