sv

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?

150 Okunma — 06 Ağustos 2020 21:07
Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir Ve Vatandaşlar Neler Yapabilir ?

Korona virüs süreci aylardır tüm Dünya üzerinde etkilidir ve hayatın her alanında insanları gerekli tedbirleri almak zorunda bırakmaktadır. Tedbirlerin alınmasının önemli olduğu alanlardan biri de ulaşımdır.

Kişisel araçlarda alınması gereken önlemler de bulunmakla beraber insan yoğunluğunun fazla olduğu toplu taşıma araçlarında da vatandaşlar gerekli önlemleri almalıdır. Toplu taşıma araçlarında alınacak önlemler hem birey hem de toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü kapalı alanlar olan toplu taşıma araçları virüsün yayılmasını kolaylaştırabilmektedir ancak var olan risk alınan tedbirlerle en aza indirilebilir.

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?

Zaman zaman zorunlu durumlar için toplu ulaşım araçları tercih edilebilmektedir. Ne yazık ki toplu taşıma araçları korona virüsün yayılması için ideal ortamlardan olan kapalı alanlar arasındadır. Bu yüzden toplu taşıma araçlarında alınması gereken önlemler vardır. İşte alınabilecek önlemler:

Vatandaşlar duraklarda beklerken de riski en aza indirmek adına gerekli sosyal mesafeyi sağlamalıdır ve maske kullanımına dikkat etmelidir. Sürekli yinelenen bu önlem ne yazık ki vatandaşlar tarafından çoğu zaman unutulmakta veya göz ardı edilmektedir.

Duraklarda gerekli mesafe korunsa da araçlara binilirken bu mesafe göz ardı edilebilmektedir. Araçlara binerken de sıra gerekli sosyal mesafeyle sağlanmalıdır. Şoförle de yeterli sosyal mesafe korunmasının gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler maskesiz araçlara binmemeli ve araç içerisinde de gerekli mesafeyi korumalıdır. Araç kapasitesinin dolmasının ardından araçlara binmek adına ısrarcı olunmamalı ve bir sonraki araç beklenmelidir. Bir sonraki aracı beklemenin hastalığa yakalanmaktan daha iyi olduğu unutulmamalıdır.

Her gün onlarca veya yüzlerce kişinin taşındığı bu araçlarda bu süreç içerisinde bir şeyler yenip içilmemelidir. Bu sayede hem maske önleminde aksama olmayacak hem de vücut salgılarının yayılma riski azalacaktır. Aynı zamanda bir şeyler yenmeden önce temas edilebilecek virüslü bir yüzeyin olabileceği unutulmamalıdır. Kişiler bu yüzeylerden aldıkları virüsü bir şeyler yerken veya içerken ağızlarına taşıyabilmektedir.

Klima sistemi içerideki havayı otobüs içerisinde devirdaim edeceğinden hava ne kadar sıcak olursa olsun klima açılması konusunda yolcular ısrarcı olmamalıdır. Her ne kadar maske kullanılsa da klimalı ve kapalı bir ortamda virüs yayılabilmektedir.

 

Vatandaşlar Bu Tedbirlere Yeterince Uymaktamıdır ?

Bayram sürecinde birçok kişinin tatile veya memleketine gitmesiyle azalan toplu taşıma trafiği ne yazık ki bayram sürecinin bitmesiyle artmıştır. Özellikle İstanbul gibi şehirlerde artan toplu taşıma kullanımıyla beraber yaşanan yoğunluğun üzerine tedbirsizlik de eklenmiştir. Birçok vatandaş,  otobüslere maske dahi takmadan binen kişiler olduğundan ve normalleşme sürecinin yanlış anlaşılmasından yakınmaktadır. Gerekli tedbirlerin alınmamasının virüs bilançosunu arttıracağı, resmi kurumlar tarafından da ifade edilmektedir. Bu kritik dönemde alınması gereken önlemlere uyulmalı ve toplum sağlığı korunmalıdır.

Sıradaki içerik:

Toplu Taşıma Araçlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?