TP Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok

100 Okunma — 11 Aralık 2021 09:13
3 22

İçindekiler;

TP Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok

İnternete problemsiz bir şekilde girebilmek için modemler oldukça önemli bir parçadır. Modemin ışıklarının yanıp internetin olmaması demek internetin modeme kadar gelmesi anlamına gelir. Problem modem ya da bilgisayar ayarlarında olabilir.

Bilgisayar ve Modem Aynı Ağda Olmalıdır

Öncelik olarak bilgisayar ve modemin tam olarak birbirine göründüğünden emin olunmalıdır. Bu anlamda kablolu veya kablosuz şekilde denemeler yapılarak bunun kesin sonucuna bakılabilir. Bir diğer problem ise bilgisayar kaynaklıdır. Bunun için modemin kullanmış olduğu ip ile bilgisayarın ip adresinin aynı olmasından emin olunmalıdır. Ayarlama yapılmasının ardından otomatik bir şekilde bilgisayar açılıp kapatılmalı ve aynı ağda olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır.

1 36

Modem Işığı Yanmıyor 

Modemler bilgisayar ve telefon hattı üzerinden internete bağlanmayı sağlayan ve hemen tüm evlerde bulunan cihazlardır. Bunlar DSL ve internet etiketine sahip ışıklardır. Modemde internet ışığının yanmaması internet kullanıcılarının en karşılaşmış olduğu hatalardan biridir. Standart bir modemin üzerinde bağlantı durumunu gösteren ışıklar mevcuttur. Bu ışıklardan bazıları sabit bir şekilde yanar bazıları da yanıp söner ve modemin o anda internete bağlı olup olmadığını gösterir. Modemde internet ışığının yanmamasının 2 farklı nedeni vardır.

İnternet Işığı İle Birlikte DSL Işığı da Yanmıyor 

Modem üzerindeki DSL ışığı ile internet ışığı birbirleri ile bağlantılı çalışmaktadır. Modem ilk açıldığında DSL ışığı yanıp söner ve bir süre sonra bu ışık sabitlenir. DSL ışığının sabitlenmesinden 2-3 saniye sonra internet ışığı yanar. DSL ışığının sabitlenmesi modem ile sunucunun haberleşmeye başladığının işaretidir. İnternet ışığı ise modemin veri alıp göndermeye hazır olduğunu gösterir. Modemde internet ışığı yanmıyorken aynı zamanda DSL ışığı da yanmıyorsa teknik bir arıza var demektir.

2 25

Bu durumda ilk olarak telefon hattından gelen kablonun modeme iyi bir şekilde bağlanıp bağlanmadığının kontrolü sağlanmalıdır. Telefon bağlantısı sağlamak için bir splitter kullanıyorsanız kabloyu splitter dan çıkartarak direkt olarak modeme bağlayın. Bazen splitterlar da teknik problemlere sebebiyet verebilir. Tüm bunlara rağmen yine de hata alıyorsanız bu durumda teknik servisten yardım alınmalıdır.

Sıradaki içerik:

TP Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok