sv

Trafik Cezası Sorgulama

158 Okunma — 19 Temmuz 2020 21:16
Trafik Cezası Sorgulama

Araç sahipleri artık plakalarına ve aynı zamanda da sürücü belgelerine yazılmış olan trafik cezalarını EGM ve e-devlet sistemi üzerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde sorgulayabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme işlemlerini e-devlet üzerinden nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Trafik Cezası Sorgulama.

E-devlet sistemi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapabilmek için; ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet giriş işlemlerini; mobil imza, e-imza, e-devlet şifresi, internet bankacılığını kullanarak veya T.C. kimlik kartı seçenekleri ile yapabilmektesiniz. E-devlet sistemine giriş için vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen yöntem ise e-devlet şifresi ile giriş olmaktadır. E-devlet şifresi alabilmek için, PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Sisteme giriş işlemini yaptıktan sonra, karşınıza e-hizmetler bağlantısı gelmektedir. Bu bağlantıdan Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına tıklayarak trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

EGM Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

EGM üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Bu sorgulama işlemini yapabilmek için, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olan resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Giriş işlemini yaptıktan sonra “Ceza ve Otopark sorgulama” bağlantısını tıklayarak açılan kısımda ad, soyad ve T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgileri yazmanız gereklidir. Bu yerleri doldurduktan sonra trafik cezası sorgulaması yapabilmektesiniz.

EGM üzerinden araç plakasına yazılan trafik cezası sorgulama işlemleri de yapabilmek mümkündür. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmek için açılan menüden araç plakasına yazılan ceza sorgulama bağlantısını seçmek gerekmektedir. Bu yolla hızlı ve güvenilir bir şekilde var olan tüm cezalar görüntülenebilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemi haricinde sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama için de yine EGM kullanılmaktadır. Sürücü belgesine yazılmış olan cezaların sorgulanması sayesinde sürücülerin, sürücü belgelerine yazılan cezalarının var olup olmadığı, eğer cezalar var ise bu cezaların tüm detaylarına ulaşabilmeleri mümkün olmaktadır.

Sorgulama ekranlarında otoparka çekilen araçlara yazılmış olan cezaları da sorgulama işlemi yapılabilmesi mümkündür. Bu konuda sürücülerin araçlarının hangi otoparka çekildiğini öğrenmesi ve bu işlemlere bağlı olarak ne kadar ceza yediklerini görebilmektedirler.

Araç ceza sorgulama işlemlerinizi hemen yapmanız ve trafik cezanız var ise ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Eğer zamanında cezalar ödenmez ise, gecikme faizi gelmektedir. Araç sürücüleri plakaya yazılmış olan cezaları son ödeme tarihini geçirmeleri durumunda gecikme faizi ile birlikte ödemek zorunda olmaktadırlar.

Yemiş olduğunuz trafik cezalarınızı öğrenme ve onları ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmenin alternatif yolları vardır. Bunlardan biri de e-devlet sistemi ile işlemleri yapmaktır. Bu yolu yapabilmek için ilk önce e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve e-devlet sisteme giriş şifreniz ile birlikte kimlik doğrulama işleminizi yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesine girin. Sonra araç plakasına yazılan ceza sorgulama butonuna tıklayın. Eğer adınıza kayıtlı olan araç plakasına son 1 yıl içinde yazılmış bir trafik cezası var ise açılan ekranda bütün detaylarıyla birlikte cezanızı görmüş olacaksınız.

Trafik Cezaları Nasıl Ödenmektedir?

Trafik cezası ödeme işlemi için de e-devlet sistemini kullanmanız mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de alternatif olarak borç ödemesi işleminizi yapabilmektesiniz. Kredi kartınız ile yapacağınız trafik cezası ödemelerinde GİB’in anlaşmalı olduğu bankalara ait bir kredi kartınızın olması gerekmektedir. Araç plakalarına yazılmış olan trafik ceza ödeme işlemlerinizi, banka şubelerinden de yapabilmektesiniz.