Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme

79 Okunma — 27 Nisan 2021 09:50
Devletsel 43

Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme

Gün geçtikçe, teknoloji ilerledikçe otomobil piyasası da oldukça yol alıyor. Artık her evde en az 1 araç bulunuyor. Bu kadar fazla aracın olduğu bir yerde de kural ihlalinin olmaması elbette kaçınılmaz bir sondur. Kimileri bilerek kimileri ise farkında olmadan birçok trafik kuralını ihlal ediyor ve bunun karşılığında ise para cezasına mahkum ediliyor. Para cezasının amacı ise araba kullanıcılarının yaptıkları ihlalden ders alması ve tekrarlamaması adına uygulanan bir işlemdir.

Cezalar ise genellikle siz seyir halindeyken yaptığınız kural ihlallerinden oluşuyor. İşte bu kural ihlallerinden sonra devlete ödemeniz gereken bir maddi bedel oluyor. Bu borç çoğu zaman oturduğunuz adrese gönderilip tebliğ edilse de kimi zamanlarda bu konuda sorunlar çıkabiliyor. İşte bu zamanlarda ise para cezanızdan haberiniz yok ise verilen sürede ödemediğiniz için cezanın üzerine faiz işliyor ve ufak miktardaki borcunuz gittikçe yükselebiliyor. Ama artık bu cezaların durumunu sizler de E- devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme işlemini yapmak için yazının devamı okumalısınız.

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Aracınızla seyir halindeyken yapacağınız en ufak kural ihlalinde bir para cezasına tabi tutulursunuz. Bu cezayı size tanınan süre içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer ödeme işlemini verilen sürede gerçekleştirmezseniz her ödemediğiniz gün veya ay için belirli bir faiz uygulanmaktadır. Trafik cezaları bazen de seyir halindeyken değil de yanlış park ettiğiniz için de uygulanabiliyor. Bu tarz cezaları fark etmeniz ise oldukça dikkat istiyor.

İşte getirilen son yeniliklerle Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme durumuna kolaylıklar getirildi. Artık E- devleti sistemi aracılığıyla adınıza veya aracınız üzerine bulunan bir ceza olup olmadığını birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz. E- devlet sitesine T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız, ardından arama çubuğu sekmesine gelerek yardımcı alana “trafik cezası sorgulama” yazdığınız anda sizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sekmesi karşılıyor olacaktır. O sekmeye tıklayarak ise  e- devlet bağlantısını kullanıp sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Ceza Ödeme

Trafik cezalarınızın var olup / olmadığını sorguladıktan sonra adınıza bulunan bir ceza var ise artık bunu ödemek için de vergi dairelerine, ilgili bankaya gidip uzun sıra kuyruğunda saatlerce beklemenize, gününüzün yarısını bu işleme ayırmanıza hiçbir şekilde gerek kalmayacaktır. Ceza Ödeme işlemini de E- devlet sistemini kullanarak açtığınız bağlantıdan birkaç dakika içerisinde hızlıca ödeyebilirsiniz.

Mobil bankacılık uygulamalarının sunduğu dekontu, e-maile gönderme işlemi sayesinde dekont oluşturup bunu her ihtimale karşı e-mail kutunuzda saklayabilirsiniz. Dekont oluşturmanız önemli bir noktadır. Çünkü ceza ödeme işlemi sırasında sistemde yaşanacak herhangi bir sorun nedeniyle para cezası ödenmemiş olarak gözükebilir. Bu tip durumlarda dekontunuz ile ilgili makama başvuru yaptığınızda, aracınız üzerindeki ceza ve faizli para tutarı silinmiş olacaktır.

Plakadan Borç Sorgulama

Aracınızın trafik borcunu sorguladıktan sonra plakanıza ait bir borcun olup / olmadığını merak ediyorsanız, bu işlemi de e- devlet üzerinden birkaç adımda halledebilirsiniz. Plakadan Borç Sorgulama işlemini e- devlet üzerinden yapabilmeniz için yapmanız gereken adımlar şöyledir: E- devlet web adresine T.C. kimlik numaranız ve e-devlet kullanıcı şifreniz ile giriş yapınız.

Ardından yapacağınız işlem için ekranınızın tam orta alanında bulunan arama sekmesine “araç plakasına yazılan ceza sorgulama” cümlesini yazarak Emniyet Müdürlüğü’nün bağlantısı olan sekmeye ulaşacaksınız. Ekranda bulunan bu sekmeye tıkladığınızda yeni bir sayfa açılacak ve adınıza kayıtlı olan araçların plakasına yazılan herhangi bir borç veya ceza bulunuyor ise ekranda son ödeme tarihiyle beraber detaylı bir şekilde gözükecektir.

Trafik İdari Para Cezası Ödeme

Aracınızın Trafik İdari Para Cezası Ödeme işlemine geçmeden önce, e- devlet sistemi aracılığıyla borç durumunun bulunup / bulunmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi için e- devlet bağlantısını kullanmanız, sizi doğru siteye yönlendirme konusunda yardımcı olacaktır.

Açılan bağlantı ekranında aracınıza ait trafik idari para cezasını sorguladıktan sonra eğer aracınıza ait bir para cezası borcu bulunuyorsa bunu vergi dairelerine gitmeden online bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Trafik cezalarınızı sorgulamak için Trafik idari para cezalarınızı sorgulamak için ve bulunan cezalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde ödemeniz için https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama-ve-odeme linkini kullanabilirsiniz. Bu link sayesinde de E- devlet web adresine giriş yaptığınızda arama alanına ihtiyaç duymadan ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme