sv

Tüketici Hakem Heyeti Nedir? Nasıl Başvurulur?

64 Okunma — 23 Nisan 2021 10:49
Devletsel 3 15

Tüketici Hakem Heyeti Nedir? Nasıl Başvurulur?

Tüketici hakem heyeti, tüketicinin haklarını savunmak üzere kurulmuş bir heyettir. Tüketicinin karşılaştığı ayıplı mal, hasarlı ürün, satılan ürünün eksik olması, satılan ürünün tanıtıldığı gibi olmaması gibi sorunlarda tüketicinin hakkını arayan, savunan bir heyettir. Bu heyetlerin başkanları ise il ticaret müdürünün görevlendirdiği kişidir. Bu heyet sayesinde tüketici haklarınız, kişi veya kurumlardan alınmaya çalışılacaktır. Elinizde kusurlu olan bir ürün var ise öncelikle bu heyete başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızı, avukatınız yardımıyla, e- devlet üzerinden veya şahsen gidip dilekçe yazarak oluşturabilirsiniz. Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların hepsi yazınsal nitelik taşımak zorundadır.

Sözlü başvurular kabul edilmemektedir.  Tüketici Hakem Heyetine, başvurunuzu yaparken ürüne ait faturanızı, fişinizi, varsa ürüne ait sözleşmenizin yanınızda bulundurmanız oldukça işe yarayacaktır. Çünkü bu belgeler sayesinde haklılık payınız artacak ve hakem heyeti de ürünle ilgili daha çok bilgiye erişmiş olacaktır. Eğer ürün garanti kapsamı içerisine giriyor ve servise gönderip geri aldığınızda da aynı sorunu yaşatıyorsa bunu belgeleyecek olan servis fişlerinizi ve faturalarınızı da başvuru dilekçenize eklemelisiniz. Dava içeriğine delil sayılabilecek her türlü belgeyi dava sonuçlanana kadar saklamanız gerekiyor. Bu belgeler sayesinde dava süreciniz de kısa sürecek ve sizi haklı bulmaları kaçınılmaz olacaktır.

Tüketici Hakem Heyetine Kimler Başvurabilir?

Tüketici Hakem Heyeti’ne, tüketici işlemlerini kapsayan bir sorunla karşılaşan herkes başvurabilir. Başvuru yapabilmek için dikkat edilen parasal sınır bulunmaktadır. Bu parasal sınırlarla hangi heyete, nereye başvuracağınız belirlenir. Örneğin, 6.920 TL altındaki ürün sorunları için veya anlaşmazlıklar için ilçe tüketici hakem heyetine, 10. 390 TL ve altındaki anlaşmazlıklar ve sorunlu ürünler için il tüketici hakem heyetine başvuru yapılmalıdır. Bulunduğunuz şehir Büyükşehir kapsamında ise eğer 6.920 ve 10.390 TL arası anlaşmazlıklar ve ayıplı ürünler için il tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızın takip aşamasını e- devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Tüketim Hakem Heyeti Ücret Alıyor Mu?

Devletsel 4 9

Ayıplı bir ürünle karşılaştığınızda veya bir anlaşmazlık yaşadığınızda ilk başvuracağınız yer Tüketici Hakem Heyeti olmalıdır. Bu başvuruların hiçbirinde heyet ücreti, bilirkişi rapor ücreti veya heyet harcı mağdur kişiden alınmamaktadır. Bu nedenle kusurlu bir ürünle karşılaştığınız zaman yanınızda faturalarınızı, fişlerinizi, ürün servisten geldiğinde soruna devam ettiyse servise gönderdiğinize dair belgelerinizi yanınıza alarak tüketici heyetine ücretsiz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Hangi Konularda Başvurulur?

Tüketici Hakem Heyetler’i, tüketiciyi ilgilendiren her durumla ilgili başvuruyu kabul etmektedir. Yalnızca sözlü başvuruları kabul etmeyen bu heyete, ürününüzle ilgili sorunu belirten bir dilekçe yazıp başvurabilirsiniz. Ürünün kırık gelmesi, kusurlu olması, tanıtıldığı gibi çalışmaması, ürünün boyutları hakkında verilen bilginin yanlış olması gibi tüketiciyi aldatan her durum için bu heyete başvurup hakkınızı arayabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuruları Nasıl İnceler?

Tüketici hakem heyetine başvurunuz iletildikten sonra bir dosya oluşturulur. Bu dosyada şikayetinizi içeren dilekçeniz, fişleriniz, faturalarınız bulunur. Dosyayı inceleyen heyet gerek duyarsa hem sizi hem karşı tarafı dinlemek isteyebilir. Yine de bir karara varmakta zorlanırlarsa bilirkişiye danışılır ve o da dava süresince dinlenilir. Dava sürüyorken, heyet sizden yeni bilgiler veya evraklar isteyebilir. Bu durum her iki taraf için de geçerlidir. Heyetin istediği bilgileri en geç 30 gün içerisinde heyete bildirmeniz gerekmektedir. Eğer verilen süre içerisinde bilgileri heyete iletmezseniz, dava dosyadaki bilgiler üzerinden karara bağlanır. Tüm dava süreci en geç 6 ay içerisinde çözümlenip bitmiş olur.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Tüketici Hakem Heyeti Nedir? Nasıl Başvurulur?