sv

Tüketici Hakem Heyeti Ücret Alıyor Mu?

76 Okunma — 23 Nisan 2021 10:55
Devletsel 5 6

Tüketici Hakem Heyeti Ücret Alıyor Mu?

Ayıplı mal ya da hizmetle karşı karşıya mısınız? Hukuksal yollara başvurmak istiyor ancak ücretini bilmiyor musunuz? Bu yazımızda sizlere nasıl bir yol izleyeceğinizi ve ücretini anlatacağız. Tüketici Hakem Heyeti kurum, kuruluş ya da firmanın bireyler ya da aynı şekilde kurum gibi yerlerle olan anlaşmazlıklarını çözer. Hukuksal olarak bu sürecin işlenmesi, Tüketici Hakem Heyeti tarafından sağlanır.

Müracaat için hiçbir vergi ya da harç mağdurdan alınmamaktadır. Bilirkişi de dahil olmak üzere, mağdur tarafından bir ücret talep edilmemektedir. Hak aramak için mağduriyet yaşayan her birey ücretsiz bir şekilde başvuruda bulunabilir. Sözlü bir başvuru kabul edilmemektedir. Dilekçe yazılıp imzalanmalı ve paranın miktarına göre kaymakamlığa, İl Ticaret Müdürlüğüne ya da Tüketici Mahkemesi’ne dilekçe ile başvurmalıdır. Başvuru sahibinin bizzat kendisi dilekçeyi teslim etmeli, sürecin de takipçisi olmalıdır.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurmak İçin Gerekli Belgeler

Alınan ürün ya da hizmetin gösterildiği fatura, fiş, sözleşme gibi belgeler başvuru için oldukça önemlidir. Bu belgeler sayesinde ürünün/hizmetin alındığı tarih, ücret, koşullar hakkında detaylı bilgiler sağlanır. Servise gönderilen ancak yine de sorun yaratan mallar için servis fişleri de satın alma fişlerinin yanına eklenmeli. Delil sayılabilecek her türlü belge, tüketicinin hakkını ararken son derece yardımcı olacak, davanın kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacaktır. Deliller yani belgeler, sözleşmeler, faturalar ve fişler haricinde dilekçeyle birlikte mağdur başvuru yapabilir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru ve Parasal Sınırlar

Devletsel 6 5

Tüketici hakkını aramak için hukuksal yolu tercih etmelidir. En kısa ve adil çözüm, Tüketici Hakem Heyeti sayesinde sağlanır. Ancak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmak için bazı parasal sınırlar getirilmiştir. 6 bin 920 TL’nin altında olan uyuşmazlıklar/anlaşmazlıklar için ilçe tüketici hakem heyetine başvurulmalıdır. 10 bin 390 TL’nin altında olan uyuşmazlık/ anlaşmazlıklar için il tüketici hakem heyetlerine, Büyükşehir konumunda olan illerde 6920-10390 TL arasında uyuşmazlıklar için il tüketici hakem heyetlerine başvurulmalıdır. Başvurular ücretsiz bir şekilde yapılır. Dilekçe sayesinde saniyeler içerisinde başvurunuz kabul edilir. En iyi sonucu almak için fiş, fatura ve sözleşme gibi belgeleri dilekçenin yanında teslim etmeyi unutmayınız.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Bireyler ve kurumların ayıplı ya da hatalı mal/hizmet karşısında hakkını araması Tüketici Hakem Heyeti tarafından sağlanır. İki tarafın da hakkı gözetilerek yapılan anlaşmalar dahilinde karar kılınır. Başvuru yapılan il ya da ilçeye göre, yoğunluğa göre başvuruların sonuçlanması değişkenlik gösterebilir. Yapılan başvurular kronolojik sıraya göre takip edilir. Yoğunluklar dahilinde ne geç 6 aya kadar başvurunuz sonuçlanır. Başvuru sonuçlanana kadar taraflar arasında uzlaşma sağlanırsa, tüketici hakem heyetine bildiride bulunmalıdır. Bildiri yapılırken uzlaşmanın ispatları önem taşır. İspat dahilinde tüm belge ve bilgiler eksiksiz bir şekilde sağlanmalıdır.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Yapma Yolları

Taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı takdirde verilen ürün mal ya da hizmetin hakkı için başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Yapılan tüm başvurular ücretsizdir. Araştırmalar sonucu sonuç aleyhinize ya da lehinize olabilir. Aleyhinize olduğu durumda 15 gün içerisinde itiraz etme hakkınız vardır. Başvuru yapmanın birden fazla yolu vardır. Başvuran şahıs ya da avukatı dilekçe verebilir. Posta yoluyla dilekçelerini iletebilir.

Aynı zamanda da dijital platformlardan başvuru yapmak oldukça kolaydır. E-Devlet kapısı sisteminden TÜBİS yani Tüketici Bilgi Sistemi’ne başvuru yapılabilir. Sözlü başvuru hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Başvuruların hızlı sonuçlanması için uyuşmazlık konusu dilekçede açıkça belirtilmeli, başvuran imzasının olması gerekmektedir. Ayıplı mal ya da hizmetin fişi, belgesi, sözleşmesi de dilekçeyle birlikte sunulmalıdır. Servise gönderilen ürünlerin servis fişleri, başvuru belgeleri de eklenmelidir. 6 ay içerisinde başvurularınız sonuçlanır.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Tüketici Hakem Heyeti Ücret Alıyor Mu?