sv

Tüketici Hakem Heyetleri Şikayet Sorgulama

260 Okunma — 18 Temmuz 2020 18:05
Tüketici hakem heyetlerine kişisel olarak ya da avukat vasıtası ile elden veya posta yolu ile başvurmanın yanı sıra internet ortamından da e-devlet sistemi ile birlikte başvuru yapmak mümkün olmaktadır.
Devletsel 4

İçindekiler;

Tüketici hakem heyetlerine kişisel olarak ya da avukat vasıtası ile elden veya posta yolu ile başvurmanın yanı sıra internet ortamından da e-devlet sistemi ile birlikte başvuru yapmak mümkün olmaktadır. Tüketiciler, ilgili şirketler ile ilgili yaşamış oldukları anlaşmazlıklar için tüketici hakem heyetine kendileri başvuracakları gibi, artık e-devlet sistemini kullanarak da zaman kaybetmeden güvenli ve hızlı bir şekilde başvuru yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetleri Ne İşe Yaramaktadır? Tüketici Hakem Heyetleri Şikayet Sorgulama.

Yaşanmış olan anlaşmazlıklar ile ilgili başvuru, anlaşmazlığın konusunu ele alan dilekçenin, varsa delil niteliği taşıyan belgeler ile beraber tüketici hakem heyetine verilmesi ile yapılmaktadır. Başvuru yapmak için ilk olarak Bakanlığın kendi resmi internet sitesinde yer alan form doldurmalıdır. Anlaşmazlığın değerinin döviz cinsinden olduğu durumlar söz konusu ise, konu olan değer başvuru tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının koymuş olduğu efektif döviz satış kuru baz alınarak Türk lirasına çevrilerek hesaplanmaktadır. E-devlet üzerinden yapılmış olan başvuruların onaylanması için anlaşmazlık ile ilgili başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin e-devlet sistemine yüklenmiş olması gerekmektedir.

Anlaşmazlığın konusu, nedeni ve tarafları aynı olan anlaşmazlıklar ile ilgili birden falz tüketici hakem heyetine ya da aynı tüketici hakem heyetine sadece bir kez başvuru yapılması uygun görülmüştür. Aksi durum olması halinde tüketici hakem heyeti resen veya taraflardan birinin itirazı ile beraber derdestliği dikkate almaktadır.

Tüketici hakem heyetleri ile ilgili işlemlerde tüketici bilgi sistemi ve e-devlet sistemi kullanılmaktadır. Anlaşmazlıkla ile ilgili olan kayıtlar sisteme doğru, eksiksiz ve zamanı dolmadan girilmesi gerekmektedir. Anlaşmazlığın bedeli Türk lirası olarak yer almalıdır. Yaşanan anlaşmazlığın konusu ile ilgili bilgi ve belge isteme yazılarında verilen zaman içerisinde herhangi bir bilirkişi görevlendirilememektedir. Yapılan toplantılarda alınan kararlar ile ilgili tüketici bilgi sistemin üzerinde yer alan karar tutanağı toplantıya katılan başkan ve üyeler tarafından imzalanmaktadır. Karar verilme yerinde, gerekçe tekrar tekrar söylenmeden, taleplerden her biri ile ilgili verilen kararla taraflara yüklenen borç ve onlara verilen hakların, sıra numarası altında, açık bir şekilde, hiçbir şüphe ve tereddüt olmadan yazılması zorunludur.

Tüketici Hakem Heyetleri Şikayet Sorgulama

Tüketici Hakem Heyetleri Şikayet Sorgulama

Tüketici Hakem Heyetleri Şikayet Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Daha önce ki zamanlarda Tüketici Hakem Heyetlerine kişisel olarak ya da avukatlar vasıtası ile veya posta yolu ile başvuru yapılabilmekteydi. Şimdi ise bu başvuruların hepsi e-devlet sistemi ile hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemler için ise e-devlet sistemi üzerinde yer alan tüketici bilgi sistemi ile olmaktadır. Tüketiciler başvurularını, artık e-devlet şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile beraber giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra yapabilmektedirler. E-devlet üzerinden giriş yapıldığından dolayı tüketicinin bilgileri otomatik olarak karşısına gelmektedir. Burada kişinin tüm bilgileri ve yaptığı başvuruların sonuçlarını görebilmesi mümkün olmaktadır. Elden başvurmaktan daha kolay ve güvenli olan bu sistemin başvuru sonuçlarını. En kısa sürede panelde yer alan iletişim bilgileri üzerinden tüketicilere aktarılmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan başvuruların e-devlet sistemi üstünden tüketici bilgi sistemi ile yapılması gerekmektedir. Bu yapılan başvuruların onaylanması için, yaşanan anlaşmazlık ile ilgili başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup, gerekli evraklarında sisteme yüklenmesi gerekmektedir.  İnternet ortamı haricinde yapılmış olan diğer başvuru yollarında da. Anlaşmazlık ile ilgili konu olan bilgi ve gerekli olan belgelerin asılları başvuruyu yapan kişi tarafından saklanmalıdır. İstenen belgelerin birer örneği, başvuru formuyla beraber Tüketici Hakem Heyetlerine verilmektedir.

  • Ahsen SARAYLIOĞLU
    1 sene önce

    Tüketici Hakem heyetine başvurmadan önce hangi konularda başvurulamıyor iyi öğrenmek gerekiyor. Tüketici kanunu’na göre iade edilemeyen ürünler de var. Banka Kart aidatları ile ilgili ya da hesap işletim ücretiyle ilgili başvuran var mı arkadaşlar?

    yorum beğen