sv

Turan Ordusu Türkler Geliyor

211 Okunma — 07 Eylül 2020 21:58
Turan Ordusu Türkler Geliyor

Turan Ordusu Türkler Geliyor. Bin yılı aşkın süredir dillendiriliyor , ama şu ana kadar gerçek anlamda bir Türk Birliği yaşanmadı. Son beş yıldır ise bazı hamleler, küçük de olsa etkili ve kritik adımlar geldi. Türkiye adına resmi olarak Turan demese de Türk Birliği için son yıllarda aktif olarak çalışıyor. Son bin yıllık tarihte ilk kez Türk devletleri kafa kafaya verip işbirliğini artırmayı birlikte hareket etmeyi konuşmaya başladı. Bu heyecan verici gelişmede önemli adımlar atılıyor.

Türk Konseyi artık uluslararası çapta bir organizasyon olarak yükselmeye başladı. Üstelik Macaristan da yanımızda! TÜRK KONSEYİ…! Bu adı unutmayın, gelecek zamanlarda daha sık duyacaksınız…Turan ordusu ya da Turan Birliği için üç aşama var. Birinci aşama Siyasi ortaklık, ikinci aşama Ekonomik ortaklık, üçüncü aşama Askeri Birlik.

Turan Ordusu Türkler Geliyor

2009 yılında kurulan Türk Konseyi ile ilk kez siyasi ortaklık sağlandı.

Bu birinci aşamaydı ve en kritik eşikti. Bu eşik atlatıldı. Türkler tarih boyunca çok etkili bir millet olmuştur, ama tek bir devlet gibi hareket etmedikleri için çok daha büyük dev bir güç olmayı ıskalamıştır. Buna rağmen en az üç defa dünyayı yöneten bir millettir. Türkler günümüzde de üfus olarak dünyanın en büyük üç dört milletinden biridir. Çinliler, Hintliler ve Araplardan sonra dünya dördüncüsüdür. Dünya genelinde 200 ile 300 milyon arası nüfusa sahiptir. Çin’deki Rusya’daki ve dünyaya dağılmış Türklerin muhtelif rakamlarından dolayı sayı net olarak bilinmese de en az 210 milyonluk bir popülasyondur bu. Türklerin birlik olması beraber hareket etmesi hatta bir askeri birlik haline gelmesi için birçok şartın oluşması gerekiyordu. Öncelikle son yüzyılda Bağımsız Türk devleti olarak sadece Türkiye kaldığı için bu zordu.

Ama Sovyetlerin dağılması büyük bir fırsatı doğurdu. Beş Türk devleti aynı anda bağımsız oldu. Bugün bu Türk devletlerinin toplam ekonomisi bir buçuk trilyon dolara doğru gidiyor. Eğer tek bir devlet olsaydı özellikle Azerbaycan ve Kazakistan petrolleri Türkmenistan doğalgazı Türkiye’nin dünya çapındaki etkin siyaseti ve sanayisi birleştiğinde tek tek ekonomik büyüklüğün harmanlanması ile birkaç katına çıkardı. Yani üç dört trilyon dolarlık bir ekonomi! Ayrıca günümüzde Rusya’da birçok irili ufaklı özerk türk devleti var. Çin’deki Doğu Türkistan tek başına şuanki bağımsız Türk devletinin bile birçoğundan büyüktür. Nasıl ki Sovyetlerin dağılmasıyla türk devletleri kurulduysa Çin ve Rusya’nın en küçük tökezlemesinde birçok Türk devletinin bağımsızlık kazanacağından emin olabilirsiniz.

Türk konseyi Avrupa Birliğinden çok şu an Arap ligi gibi hareket ediyorsa da gün geçtikçe yeni boyutlar kazanıyor.

Etkili olmak için çok kısa sürede adımların atılması gerekiyor. Türk konseyi korona sürecinde de ilk kez ciddi somut adımlarla işbirliğine başladı. Türk Konseyi üyesi devletler ve gözlemci üyeler, yeni dönemde dijital ekonomi ve e-ticaret konusunda işbirliklerini hızlandıracak ve bu konuda ortak bir sistem geliştirecek. Bu bağlamda, Türk Konseyi devletleri arasında e-ticareti kolaylaştırmak için gerekli temelleri atmayı kararlaştırdı. Türk Birliğinin resmi sitesi de var. Turkkon adlı sitede Türki cumhuriyetler bunların ilişkileri ve Türk konseyinin genel işleyişi hakkında bilgiler bulunuyor.

Son on yılda atılan adımlar belki de iki bin yıldır sağlanamayan bir birliğin habercisidir. Türk konseyi tıpkı Avrupa Birliği gibi bir yönetim tarzıyla dönem başkanlığı usulü ile hareket ediyor. Şu anki dönem başkanı Azerbaycan. TAKM adlı örgütten çok daha kritik bir organizasyondur Türk Konseyi. Resmi adıTürk keneşi. Bağımsız Türk devletlerinin biri hariç tamamı üye. Özbekistan yeni katıldı böylece eskisinden daha güçlü bir hale geldi.

Macaristan gözlemci üye. Türkmenistan Özbekistanla olan sorunları sebebiyle henüz katılmadı. Ama Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki sorunları iki yıl önce büyük ölçüde çözüldü. İlerde tam çözülünce Türkmenler de katılacaktır. Konseyin genel sekreteri Bağdad Amreyev’dir. Turan Birliği için en önemli şartlardan birisi alfabe birliği.

Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye şu an aynı alfabeyi kullanıyor.

Alfabenin aynı olması halkaların ilişki kurmasını çok hızlı bir şekilde kolaylaştıracaktır. Ortak bir duygu oluşacaktır. Aradan geçen bin yıllık zaman ve Rusların işgali birçok şeyi köreltmiş olsa da son yıllarda yaşananlar bir kıvılcımın tekrar canlanmasını işaret ediyor. Türk Konseyi Budapeşte Ofisi de üye devletler için Macaristan ve Avrupa’da özel yatırım geliştirme programı hazırlayacak.

Artık ikinci aşamaya geçiliyor. Ekonomik işbirliği. Türk konseyi üye ülkeler arasında ticareti arttırmayı hedeflemektedir. Buna yönelik adımlar özellikle son iki yılda atılmaya başladı. İlk kez üye ülkeler için bir yatırım fonu düşünülüyor. Bu çok önemli bir adımdır. Türk konseyinin işleyiş şeması şöyle:

» Devlet Başkanları Konseyi,

» Dışişleri Bakanları Konseyi,

» Aksakallılar Konseyi,

» Kıdemli Memurlar Komitesi

» Sekreterya.

Buradaki Aksakallılar Konseyi özellikle Türk tarihi ve anneannesine bir atıftır. Gerçekten heyecan verici. Türk devletlerinin tüm toprakları Özerklerle beraber on milyon kilometrekareyi aşmaktadır. Bu elli ülkenin olduğu Avrupanın toplamından bile daha büyük bir alan! Türk konseyinin resmi amaçlarında ortak ekonomik tarihi kültürel alanlarda işbirliği, terörle mücadele, bilim, sanayi, sağlık, turizm alanlarında işbirliği, ortak güvenin sağlanması gibi maddeler var. Aslında Türk Konseyinin adı TURAN olarak degiştirilirse verdiği mesaj ve etki gücünün katlanarak artacağını düşünüyorum. Turan Birliği için özellikle aramızın iyi olduğu güçlü müslüman ülkeleri ile de işbirliği şarttır. Türk islam sentezinin başarıyla uygulanması çok iyi olacaktır.

Etki alanını da en az on kat arttıracaktır.

Özellikle bizimle canciğer olan Pakistan, Katar, Endonezya gibi ülkelerin de bir şekilde bu birliğe katılması caydırıcılık anlamında inanılmaz etkili olacaktır. Bu ülkelerin de katılımı saglanırsa, bir milyara yaklaşan bir popülasyon olacaktır. Tabi isim Türk konseyi olsa da işlevi böyle genişletilebilir. Turan olması bu sebeple önemli olacaktır. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’ın üye olduğu Türk Konseyi’nin genel sekreteri Baghdad Amreyev, işbirliğini artırmak amacıyla iş konseyi kurulacağını belirterek, “10. yıldönümü nedeniyle ekimde yapacağımız zirvenin teması, ülkelerin KOBİ’lerinin geliştirilmesi olacak ve bu zirvede yaklaşık onaylanacak” dedi.

Bu Avrupa Birliği tarzında gelişme için verilen fonlar gibi olacak. Ve bir dönüm noktasına geçiliyor. Artık siyasi ortaklıktan ekonomik işBirliğine gidiliyor. Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Genel Sekreter Yardımcısı Kısmat Gozalov ve diğer yöneticiler tarafından konseyin faaliyetlerinin anlatılması amacıyla dün İstanbul’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amreyev, 10 yıl önce kurulan konseyin, üye ülkeler arasında ekonomiden turizme, gençlik ve spordan eğitime 14 farklı alanda işbirliği yürüttüğünü söyledi. Amreyev, “Bugüne kadar 13’ü dışişleri bakanları arasında olmak üzere toplamda ve uzmanlar toplantısı, pek çoğu uluslararası düzeyde olmak üzere 21 konferans, forum, mesleki eğitim programı ile gençlik kampları ve festivalleri yaptık” diye konuştu.