sv

Türkiye’nin Coğrafya Gerçekleri

135 Okunma — 07 Eylül 2020 10:34
Türkiye'nin Coğrafya Gerçekleri

Türkiye’nin Coğrafya Gerçekleri

Türkiye’nin Coğrafya Gerçekleri. Burası Türkiye, ilk olarak komşuları arasında: Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Ermenistan, Nahçivan, İran, Irak ve Suriye gibi ülkeler bulunuyor. Türkiye yedi ayrı coğrafi bölgeye ayrılıyor, ve başkenti Ankara iseİç Anadolu Bölgesinde bulunuyor. Örnek olarak bunlardan bir tanesi olan Mersin, Türkiye’nin en büyük gemi limanının bulunduğu bir kent olmasının yanında, turizm açısından da Şeytan Tepesi gibi 2400 yıllık gizemli yapıların bulunduğu bir yerdir. Bir diğer önemli şehir olan İstanbul ise Türkiye’nin nüfus açısından en büyük kentidir ve geçmişte üç büyük imparatorluğa yüzyıllarca başkentlik yapmıştır.

Türkiye'nin Coğrafya Gerçekleri

Şimdi Türkiye’ nin coğrafi haritasını yakından incelersek, öncelikle ülkenin ortalama 1/3′ i dağlardan ve tepelerden oluşuyor. Ve bunların en yüksek noktada olanı ise, Ermenistan için de kutsal sayılan Ağrı Dağı Büyük ve Küçük olmak üzere iki zirveden oluşuyor. Büyük olanın zirvesine ilk tırmanan kişi ise, 1829’daki Alman profesör Von Parret tarafından gerçekleştirildi.

Ağrı Dağı genel olarak volkanik bir dağ özelliğine sahip. Ve en son 1840 yılında patladı. Yani günümüzde de her an tekrar patlaması gerçekleşebilir. Bunu dışında Ağrı Dağı, Hristiyanlık inancına göre Hz. Nuh’ un gemisine ev sahipliği yaptığı düşünülen efsanevi bir dağ olma özelliğini de taşıyor. Tekrar Türkiye’ye dönersek, ülkenin kuzeyinde Karadeniz bulunurken, batısında Ege, güneyinde Akdeniz ve içerisinde de Marmara Deniz’i yer alıyor. Karadenize olan kıyı şeridi 1.175 km boyunca uzanıyor. Yani bu Venedik ile Londra arasındaki mesafe ile neredeyse aynı. Bunun yanında Türkiye’nin; Kızılırmak, Fırat ve Dicle gibi önemli nehirleri de bulunuyor. Ülkede toplam 45 tane büyük göl yer alıyor. Ve bunların en ünlüsü, 3700 km karelik alanı kaplayan Van Gölü’dür.

Türkiye genel olarak Dünya’nın en güçlü deprem hatlarından biri olan, Himalaya kuşağının üzerinde yer alıyor. Bu yüzden Kuzey Anadolu denilen bu fayda da, günümüze kadar pek çok yıkıcı deprem yaşandı, ve hâlâ da yaşanıyor. Örneğin 1999’daki büyük yıkımlara sebep olan, Gölcük Depremi gibi. Şimdi Türkiye hakkında genel bilgiler verecek olursak, öncelikle ülkenin 2020 yılındaki toplam nüfusu 83 milyon 154 bin civarında.

Yani nüfus sıralamasında dünyanın en kalabalık 16. ülkesi olarak bilinmekte.

Ekonomi bazında ise toplam gayri safi yurtiçi hasılası 772 milyar dolar. Yani Dünya’nın en büyük 19. ekonomisine sahip. Ülkenin kişi başına düşen yıllık geliri ise, hesaplamaya göre 9.283 dolar. Türkiye’nin en önemli gelir kaynakları: sanayi, turizm, tarım veya vergiler olarak sıralanabilir. Türkiye, topraklarının yaklaşık 49,7′ si tarım için kullanılıyor.  Bu yüzden çok sayıda, domates ve patlıcan gibi önemli şeyler başta olmak üzere ekimler yapılıyor. Ayrıca bu konuda diğer bir bilgi olarak Türkiye, dünya fındık üretiminin %75’ini tek başına karşılamayı başarıyor. En çok fındık ihraç eden ülkelerde de lider yine Türkiye olurken, hemen arkasından; İtalya, Yunanistan ve İspanya geliyor.

Türkiye, Dünya’nın en fazla çay tüketen ülkesi olarak biliniyor. Yani toplam nüfusun yaklaşık %96’sı günde mutlaka en az bir bardak çay tüketiyor.

Türkiye'nin Coğrafya Gerçekleri

Türkiye’nin Coğrafya Gerçekleri

Dünya’nın en eski tapınağı olan Göbeklitepe, Türkiye topraklarında bulunuyor. Mısır‘daki piramitlerden ise 8 bin yıl daha yaşlıdır. Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan toplam 13 nokta yer alıyor. Yani Göbeklitepe, Peri Bacaları yada Efes Harabeleri örnek gösterilebilir. Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken yerleri anlatacak olursak, ilk olarak Adıyaman, 630 bin nüfusu bulunan bu şehir içinede Kommagen Krallığı‘na ait dev heykellerin bulunduğu gizemli Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Ankara, 5 buçuk milyonluk nüfusu bulunan başkentte, Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir yer alıyor ve yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. İzmir, 4 milyon 300 bin nüfusu olan bu şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan saat kulesi ve Efes Antik Kenti‘yle meşhur bir şehirdir.

İstanbul, mega kent olma özelliğini taşıyan bu şehir, Ayasofya, Süleymaniye ve Kapalıçarşı gibi günde 400 bin ziyaretçi ağırlayan tarihi yapıların yanında, muhteşem boğaz manzarası bulunan bir yerdir.

Şimdi başka bir konuda Türkiye hakkında bilgi verecek olursak, Noel Baba’nın memleketi aslında Türkiye’dir Genellikle gerçek adı St. Nicholas olan Noel Baba, Kuzey Kutbu’nda değil aksine Türkiye’nin Antalya şehrinde doğmuştur. Son bilgi olarak dünyada inşa edilen ilk Hristiyan Kilisesi Türkiye’ye bağlı Antakya şehrinde yer alıyor Aziz Peter Kilisesi olarak bilinen bu mekan Hz. İsa’nın Havari‘si Simon Peter tarafından yapıldığına inanılıyor.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin Coğrafya Gerçekleri