sv

Türkiye’nin en güzel köylerine seyahat

147 Okunma — 20 Şubat 2021 12:08
0 3248

Türkiye’nin en güzel köylerine seyahat

Türkiye’de binlerce köy bulunmaktadır fakat bu köylerin birkaçı herkesin ilgi odağı olmuş, seyahat planlarını oluşturan yerlerin arasına girmiştir. Bu köylerin diğerleri arasından sıyrılıp bu kadar çok sevilmesinin birkaç nedeni vardır.

Köylerde eski gelenek ve göreneklerin güzel bir şekilde uygulanması, eski ögelerin diri tutularak yaşatılması seyahatçilerin etkilenmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra köydeki mimari tarz ile doğal güzellikler de köylerin etkileyici olmalarını sağlamaktadır. Türkiye’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken köyler şu şekilde sıralanabilir. Gölyazı Köyü, Maral Köyü, Kozbeyli Köyü, Vakıflı Köyü, Faralya Köyü, Camili Köy, Kilitbahir, Kayaköy, Adatepe, Cumalıkızık ve Yanıklar Köyü.

Gölyazı Köyü

Cennetten bir köşe olan Gölyazı köyü ince bir köprü ile ana karaya bağlanan ada üzerine kurulmuştur. Zamanında Apollon Krallığı’nın başkenti olan Gölyazı mübadele olmadan önce küçük bir Rum köyüymüş. Gezilmeye değer olan bu köy buram buram tarih kokmaktadır. Günümüzde koruma altına alınmış olan bu köy hem Bursalıların hem de diğer şehirlerde yaşayan seyahatçilerin ilgi odağı olmuştur. Yüzölçümü fazla büyük olmayan bu köyde saatlerce sizi kendine hayran bırakacak güzellikler bulunmaktadır.

Köyün bir ada olması, sokaklarının hep denize çıkması oldukça güzel manzaraların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Gölyazı’nın eşsiz manzarasında güneşin doğuşunu izleyerek güne başlayabilirsiniz. Daha sonra bu köyde güzel bir köy kahvaltısı ile gününüze devam edin ve oraya gitmişken Ulubat Gölü’nde sandal keyfi yapmadan geri dönmeyin. Zaten balıkçılıkla uğraşılan bu köyde sandal gezisi ayarlamak oldukça kolay olacaktır.

Cumalıkızık

Cumalıkızık köyü, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan tarihsel ögeleriyle muhteşem bir köydür. Bu köyde mor, mavi ve sarı renklerin hakim olduğu sokaklardan geçerken içiniz cıvıl cıvıl olacak. Sokaklarda rengârenk taş, kerpiç, tahtadan yapılmış ve tarihi dokusunu güzel bir şekilde koruyan evlerin arasından ve taş döşemeli yollardan geçerken köylülerin küçük dükkânları sizi büyüleyecek bir atmosfer oluşturacaktır.  Köyün tarihi yapısını iyi bir şekilde koruması ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda etkili bir öneme sahip olması nedeniyle 2014 yılında UNESCO Dünya Miras listesine girmiştir.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde Türkiye’nin en güzel köylerine seyahat konusunu ele aldık bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin en güzel köylerine seyahat