sv

Türkiye’nin En Zengin 8 Kişisi

114 Okunma — 06 Eylül 2020 13:14
Turkiyenin En Zengin 8 Kisisizz

Türkiye’nin En Zengin 8 Kişisi. Yoksa duymadınız mı? Ünlü iş dünyası dergisi Forbes 2018 yılındaki Türkiye’nin en zenginleri listesini açıkladı. Listede birçok tanıdık isim var. Bu isimler kimlermiş gelin beraber bakalım. Listede birçok tanıdık isim var. Bu isimler kimlermiş gelin beraber bakalım.

Turkiyenin En Zengin 8 Kisisizz

1- Osman Kibar, biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu ve CEO’sudur. Serveti 2 milyar dolar değerinde. Kendisi İzmir doğumlu ve Robert Koleji mezunu.

2- Doğuş Holding’in kurucusu 2001 ylında ölen Ayhan Şahenk’in kızıdır. Serveti 2.3 milyar dolardır. Doğuş Holding 1951 yılında Türkiye’de kurulan şirket grubudur ve bünyesinde Garanti Bankası, NTV ve Star Tv gibi büyük şirketleri barındırır.

3- Suna KıraçVehbi Koç’un kızı ve Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekilidir. Serveti 2.4 milyar dolar değerinde. Ancak maalesef kendisi ALS hastalığı ile mücadele edebiliyor ve çevresiyle sadece gözleri ile konuşabiliyor. Doğuş Holding’in ve Garanti Bankası’nın yönetim kurulu başkanıdır. Ayrıca Doğuş Grup, Audi, Volkswagen ve Lamborghini gibi araba markalarının da temsilciliğini yapıyor.

4- Hepimizin tanıdığı Rahmi Koç, 2.6 milyar dolarlık servete sahip. Kendisi artık aktif olarak iş hayatında değil ancak uzun süre yönettiği Koç Holding’in şu an yönetim kurulu onursal başkanı sayılıyor. Koç Holding bünyesinde Arçelik, Beko, Aygaz ve Yapı Kredi Bankası gibi şirketleri bulunduruyor.

5- İnşaat yüksek mühendisi olan Şarık Tara’nın serveti 2.7 milyar dolardır. Tara Holding Fahri Başkanlığını yapmaktadır. Holding’in bünyesinde Enka İnşaat ve Enka Grubu şirketleri yer almaktadır.

6- Semahat Arsel. Vehbi Koç’un en büyük kızıdır. Aynı zamanda Koç Holding yönetim kurulu üyesidir. Serveti ise 2.8 milyar dolar değerindedir.

7- Hüsnü Özyeğin Fiba Holding’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Serveti 2.9 milyar dolar değerindedir. Sahibi olduğu holding bünyesinde Marks & Spencer ve 2006 yılında Yunanistan’a satılan Finansbank gibi şirketleri bulundurmuştur.

8- Murat Ülker Türk iş adamı, yatırımcı ve Rönesans Holding Başkanıdır. Serveti 4.1 milyar dolar değerindedir. Ted Ankara kolejinde okumuş ve ODTÜ İnşaat bölümünden mezun olmuştur. Türk sanayici ve iş adamıdır. Murat Ülker aynı zamanda Yıldız Holding’in yönetim kurulu başkanıdır. Holdingin sahip olduğu markalar arasında Ülker, Superfresh ve Aytaç Et bulunmaktadır.

Türkiye’nin En Zengin 8 Kişisi