sv

Türklerden Nefret Eden 11 Ülke

605 Okunma — 07 Eylül 2020 21:01
Turklerden nefret eden 11 ulke

Türklerden Nefret Eden 11 Ülke.

 • Sırbistan henüz Osmanlı’dayken bile rahat durmayan sürekli karışıklık çıkaran bir aktördü. Bu konuda Yunanlılarla oldukça benzerlerdir. Sırbistan’ın yirmi yıl önce Bosna‘da yaptıkları ise Türkler için asla unutulacak gibi değildir. Türklerin islamiyeti kabul eden Bosnalılara olan sevgisi de Sırpların Türklere olan bakış açısını ebediyete kadar değiştirmeyecek gibi görünüyor. Türklerden Nefret Eden 11 Ülke
 • İngiltere. Birinci Dünya Harbinde Türkiyenin mücadele ettiği baş hasımdır. Özellikle İstanbul’u işgal etmeleri Anadoluyu parçalamaları ve Çanakkale Muharebesi ile Türkler ve İngilizler en kötü ilişkilerini yaşadı. İngilizler özellikle din eksenli baktıklarından dolayı Türkleri her zaman barbar ve medeniyetsiz olarak görmüştür. Türkler ise İngilizlerin dünyayı nasıl sömürdüğünü ve hala emperyal hayallerle devam ettiklerini sürekli anlatır.

 

 • İngiltere devleti ile zaman zaman çıkara dayalı iyi ilişkiler geliştirilse de Türkiye’nin tarih boyunca en çok karşısında duran devletlerdendir. Osmanlının yıkılışında bir numaralı aktördür. Arapları Türklere karşı kışkırtıp Osmanlı topraklarını parça parça eden bu millet Türkiye’nin Musul’u kaybetmesinin de en büyük müsebbibidir.

 

ir

 

 • İran. Nüfusu Türkiye’nin kine benzer seksen milyonu geçtiler. Büyük bir coğrafyaya sahip olan İran tarih boyunca her dönemde güçlü olan ya da en kötü ortalama bir güç olan dünya üzerindeki çok nadir milletlerdendir. Günümüzde de hala ortalama bir güçtür ve eğer baskılamasalar çok daha büyük patlamalar yapabilecek potansiyele sahiptir, çünkü inanılmaz doğal yeraltı madenlerine sahiptir. Türkiye ile yüzyıllardır sınırı değişmese de dönem dönem ciddi gerginlikler yaşamışlardır.
 • Yavuz Sultan Selim döneminde

 • Osmanlılar mağlup olmuşlardır. İran denilince tek bir vücut halinde düşünmemek lazım. İran’da milyonlarca Türk de vardır. Türkiye’yi en az Türk vatandaşı kadar seven de belki milyonlarca insan vardır. Ama hem tarihteki gelişmeler hem de günümüzdeki restleşmelerden ötürü İranlılarla Türkiye’nin arası pek iyi değil. AsIında bu ilişkiyi çok profesyonel yürütüyor bu iki ülke.

 • Hiçbir zaman doğrudan karşı karşıya gelmiyor.  Özellikle İran’ın Türkiye’nin baş belası terör örgütüne verdiği destek en büyük sorunlardandır. İran’ın kendi ülkesinde bile böyle bir tehdit varken bu gruplara destek vermesi Türkiye hakkındaki gizli emellerini röntgen gibi gün ışığına çıkarıyor. İran’la Türkiye hem birbirlerini sevmez hem de büyük güçlere yem ettirmemeye de gayret ederler.

 • Bu tamamen mantıksal bir düşünceden ileri gelir. İran ile Türkiye tarih boyunca rekabet yaşamıştır. İran, Türkiye ilişkileri doksanlı yıllarda Türkiye’deki bazı cinayetler sebebiyle gerilmiştir. Bu cinayetlerin arkasında İran’ın olduğu iddia edilmiştir. İran’ın Türkiye’deki bazı aşırı dini örgütleri destekledigi hep söylenegelmiştir. İran Irak harbinden sonra da ABD’nin Türkiye sınırına Kürtleri korumak için çekiç güç göndermesi de İran’ı rahatsız etmiştir.

 

avusturya bayraği

 

 • Avusturya. Osmanlıdan beri Türklerin dilinde olan bir ülkedir. Türkler için bir dönüm noktası bu ülkenin topraklarında yaşanmıştır. Tarihte Avusturya Macaristan İmparatorluğu ile Osmanlı defalarca karşı karşıya gelmiştir.
 • Tarihte genelde Avusturya Arşidüklüğü olarak geçse de Avusturya topraklarında Osmanlı zamanında birçok devlet kurulup yıkılmıştır. Kutsal Roma İmparatorluğu da bu toprakları bir süreliğine yönetmiştir. Avusturya genellikle Macaristan ile beraber zikredilir tarih kitaplarında.

 • Avusturyalılar ve Osmanlı Viyana kuşatması ile ünlenmiştir. Tüm tarih kitaplarında yer alan çok kritik bir harptir. Osmanlının Avrupa’daki ilerleyişi burada sonlanmıştır. Avusturyada günümüzde birçok türk yaşasa da tarihten gelen etkinin izleri halen sürmektedir.

 • Türkiye Avusturya ile yakın tarihte havaalanı krizi yaşamıştı. Türkiye ile çok ciddi bir krize dönüşmüştür. Elli civarı Türk vatandaşı saatlerce mahsur kalmış ve köpeklerle üzerleri aranmıştır. Avusturyalılar Türkiye karşıtı pankartlarla gösteriler düzenlemişti. Ayrıca Avusturya Türkiye’nin Avrupa Birliği önünde her zaman engel olarak çıkmıştır.
 • Üyelik müzakerelerinin başlatılmasında ve ilerlemesinde her zaman sorun çıkarmış Türkiyenin üyeliğine şiddetle karşı çıkmıştır.

 

vlag nederland

 

 • Hollanda Türkiye’ye kıyasla küçük bir ülke ve oldukça uzak. Fakat Hollanda’da yaşayan dört yüz bin civarı türk var. Hollandalılar genelde yabancılara karşı mesafelidir. Kendi ülkesindeki azınlıklara karşı genellikle bunu korurlar. Hollanda ile Türkiye ilişkileri Osmanlı zamanında onaltıncı yüzyılda başlamıştır. Son on yılda Hollanda ile Türkiye arasında bazı ciddi krizler yaşandı.
 • Özellikler Türkiye’deki referandum sürecinde Hollanda’da miting yapmak isteyen bazı Türkler tepki çekmiş ve Hollanda lideri buna izin verilmeyeceğini ilan etmişti. Hollanda ile o andan itibaren bir süreliğine ipler koptu.

  Ülkede yaşayan türkler zor günler yaşadı. Hollanda’ya giden bir türk bakan sınır dışı edildi büyükelçi geri gönderildi. Ve bir süre gelmemesi istendi. Türkiye’de Hollanda’nın bu tutumuna çok sert cevap verdi. Cumhurbaşkanı Hollanda hakkında çok ağır ifadelere yer vermişti.

 

en karizmatik bayragin fransa bayragi olmasi 5005
Flag of France

 

 • Fransa ile Türkiye ilişkileri de çok eskilere dayanır. Kanuni’den yardım isteyen Fransa Kralına Kanuni’nin yazdığı mektubu herkes bilir. Fransa son üç yüz yıldır siyasette çok aktif bir ülkeydi. Özellikle Osmanlı’nın son zamanlarında Fransa, Rusya, İngiltere, Osmanlı’yla beraber dünyanın en kritik ülkeleriydi.

  O dönemlerden beridir, Türkiye üzerinde emelleri olan sürekli toprak bölme parçalama amaçlı hareket eden bir ülke. Fransa bundan yüz yıl önce de Anadolu’yu işgal eden devletlerden biriydi.

 • Fransızların Türklere karşı antipatiği günümüzde de oldukça yüksektir. Bunu en çok liderler düzeyinde görüyoruz. Hem şimdiki Macron hem de bir önceki liderleri neredeyse her Türkiye toplantılarında tamamen Türkiye karşıtı söylemlerde bulunmuştur. Bugünde Türkiye’nin Akdeniz’deki ve Suriye’deki hamlelerini engellemek için en çok taş koyan ülkelerin başında gelir.
 • Birinci dünya harbinde baş müttefikimizdi, ama günümüzde nedense Almanlarla Türklerin ilişkileri oldukça kötü. Bu daha çok siyasi olarak başlasa da Almanya‘ya giden yüzbinlerce türk işçisiyle başladıgı düşünülmektedir.


 • Kırk yıl önce buraya sıradan bir işçi olarak giden Türkler artık burada zenginleşip şirket kurup büyüyor ve çoğalıyor. Bu da Almanlar üzerinde bir rahatsızlığa yol açmaktadır. Bu birçok ülkenin yaşadığı bir sıkıntıdır. Almanlar kendi ülkesindeki Türklere, Türkiye’nin Suriyelelere baktığı gibi bakıyorlar.
 • Ayrıca Almanların Türkiye’nin yayılmacı politikalarından oldukça rahatsızlık duydugu bilinen bir durum.

 

us

 

 • Yetmiş yıllık müttefik, kırk yıllık düşman… Amerika‘nın Türkiye için ne oldugu çok karışık bir durum. On yıllarca Sovyet Rusya’dan koruyan Amerika bugün ise Türkiye’nin dibini kazan baş aktör konumunda. Özellikle Türkiye’ye hasım örgütlerin tamamına açık açık destek veriyor.

 • Dünyada bunun gibi örnek pek azdır. Türkiye’de Amerika karşıtlığı maximum düzeye ulaştı. Ama Türklerin kaçırdığı bir durum var, Amerika’da da Türkiye karşıtlığı tavan yapmış durumda. Özellikle Rahip Bronson olayından itibaren Türkiye karşıtlığı en yüksek boyuta ulaştı. Burada basının yaptığı algı da çok etkili oluyor.
 • Irak savaşındaki Türkiye’nin tezkere çıkarmamasını Amerikalılar kolay unutacak gibi değil, aynı durum PKK’ya binlerce tır silah gönderen ABD’ye karşı Türklerin için de söz konusu. Karşılıklı bir güvensizlik vardı ama son yıllardaki Rusya ve s400 meselesi bardağı taşıran son damla oldu.

 • Amerikalılar Türkiye!nin neden ABD’nin baş düşmanına yakınlaştığına anlam veremiyor. Onlardan silah almak ise amerikalılar için bir ihanet gibi görünüyor.

 

5f5425e1554287265c39990c

 

 • İsrail aslında kuruldugu günden bu yana Türkiye ile yönetimsel olarak pek sıkıntı yaşamadı. Özellikle askeri darbeler yaşayan Türkiye darbelerden sonra ABD ve İsrail ile iyi ilişkiler kurdular. Fakat 2000’li yıllar bir dönüm noktası oldu. İsrailliler Davos krizini hiçbir zaman unutmayacaklarını Mavi Marmara olayı ile gösterdiler.

  Onlar için Davos büyük bir travmaydı ve uzun yıllar zihinlerinden silinmeyecekti. Türkler o tarihten itibaren artık eskisi gibi görülmeyecekti. Fakat meselenin kaynağı tabiki de Filistindir. Filistin meselesi her iki ülkeyi sık sık karşı karşıya getirmektedir. Osmanlı döneminde İspanya’da zulüm gören yahudileri Türkler kurtarmıştı ama bu tarihin tozlu sayfalarında bir anı olarak kaldı sadece.
 • Son beş yıldır İsrail Türkiye’yi ciddi bir tehdit olarak görüyor.

 

greece flag 1

 

 • Yunanistan‘la ilişkiler bin yıla dayanan bir maziye varıyor. Yunanlar Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklarından biri olan Bizans’ın mirasçıları. Doğu Roma kısmını yıkan Türkleri asla affetmediler. İstanbul hem Yunanlar hem de tüm hristiyanlar için özelde de Ayasofya çok önemli hayati derecede önemli bir şehirdir.

  İstanbul’un fethi onlar için inanılmaz bir mağlubiyettir, çok büyük bir travmaydı. Bu derinlerdeki acılar günümüze kadar ulaşır. Yunanistan için Türkiye her zaman en büyük bir numaralı tehdittir. Tüm askeri sistemlerini Türkiye odaklı olarak dizayn ederler. Yunanlar Türkiye’nin onda biri kadar gücü olmalarına rağmen varını yokunu silaha yatırıp her seferinde büyük ekonomik bedeller ödemiştir. Türklerden Nefret Eden 11 Ülke
 • Minnacık bir ada ülkesi olan Kıbrıs Rum Yönetimi, her ne kadar küçük olsa da refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Bir turzim ülkesiydi, şimdi bir doğalgaz ülkesi olmak üzere. Bu küçük ülke Türkiye’nin otuz yıldır bekletildigi Avrupa Birliğine de üyedir. Kıbrıs’ı Türkiye’ye karşı korumak için Avrupa Birliği’ne bilinçli olarak kattılar.

  Rum yönetimi 1975’te adadaki Türkleri adadan silmek için harekete geçince Türkiye müdahale edip adanın yarısına yakınını geri aldı. Kıbrıs dünyanın en stratejik adalarındandır. Şu an doğalgaz rezervleri de bu alanda çıktıgı için stratejik önemi artık ölümcül noktalara ulaşmıştır. Türkiyenin geleceği bu adanın etrafında gizli.

 

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

Türklerden Nefret Eden 11 Ülke