Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır?

182 Okunma — 14 Ağustos 2020 12:28
Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır

İçindekiler;

Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Özellikle son zamanlarda e-spor sektörünün gelişmesi ile birlikte, Twitch nedir ve nasıl kullanılır sorusu oyun severlerin araştırma konuları içinde ilk sırada bulunmaktadır. Ülkemizde de özellikle LOL ve CS GO gibi oyunların e-spor karşılaşmaları Twtich canlı yayın platformu üzerinden yayınlanmaktadır. Bu yazımızda sizlere Twitch nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vermiş olacağız.

Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır

Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler canlı yayın platformu olan Twitch, yayın yapan kişilere oldukça fazla derecede para kazandırmaya da devam etmektedir. Canlı yayın yapan kişilerin direkt olarak izleyiciler ile etkileşim içinde olduğu bir platformdur. Twitch platformunu bir nevi, televizyon gibi düşünebiliriz. İçerisinde birçok farklı kanalı barındırmaktadır.

Çok uzun zamandır bulunan Twitch, dünyanın en iyi oyuncularının ve yayın yapmak isteyen insanların izleyiciler ile iletişim kurduğu bir yer olarak ifade ediliyor. İlk çıktığı zamanlardan bu zamana kadar her geçen gün ününü artıran bu platform, LOL ve diğer bütün oyunların yayınları ile popülaritesini artırmaya devam eden Twich, sonralarda diğer bütün oyunlara da ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Twitch platformundan yapılan canlı yayınlara öyle talep gösteriliyor ki, uygulamanın günlük ziyaretçi sayısı on binlerce milyona kadar çıkabilmektedir.

Bu platform üzerinden telefon ya da bilgisayar ile birlikte Windows, Mac, PlayStation 3, PlayStation 4 ve Xbox 360 konsollarına sahip bütün kullanıcılar, istedikleri zaman ve istedikleri yerde yayın yapabilmektedirler. Aynı zamanda, canlı oyun görüntülerini izleyicilerine sunan yayıncılar, kendi ses kayıtlarını da yayınlarına entegre edebilmektedirler. ABD merkezli olan Twitch, Türkçe dahil olmak üzere birçok dil hizmeti sunmaktadır. Ayrıca, global anlamda herkes istediği videoyu izleyebilmektedir.

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch üzerinden meydana getirmiş olduğunuz yayınlarda bağışlar alarak para kazanabilirsiniz. Daha açıklayıcı bir halde anlatmak gerekirse, izleyiciler, sizin yayınladığınız videoları ya da meydana getirdiğiniz başka bir şeyi beğeniyorsa size bağışta bulunabilir. Bu sayede Twitch üzerinden para kazanabilirsiniz. Genel olarak karşılaştırma yapıldığında ise Türkiye’de yapılan Twitch yayınlarında daha az miktarda bağış toplandığı tespit edilmiştir.

Eğer isterseniz Twitch ile ortaklık kurabilir ve gene bu platform üzerinden para kazanabilirsiniz. Twitch ile ortaklık kurmanız içinse minimum 5000 aboneye ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra ise bu abonelerle bir izleyici kitlesi oluşturmalısınız. Tüm bunları başardıktan sonra Twitch’e işbirliği teklifinde bulunmalısınız. Eğer onaylama gelirse kendi kanalınıza subscriber isminde bir buton eklenecek. Bu buton eklendikten sonrasında diğer subscriberlar kanalınıza belirli bir miktar karşılığında abone olacak. Bu kapsamda Twitch, size 1.2 yada 1.5 dolar aralığında, bir miktar para gönderecek. Kalan diğer miktar para ise Twitch’e gidecek. Bu sayede de Twitch üzerinden para kazanabilirsiniz. Twich’in resmi web adresinden kullanıcı adı oluşturan herkes platform üzerinde yayıncı olabilir.

Sıradaki içerik:

Twitch Nedir ve Nasıl Kullanılır?