sv

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

57 Okunma — 27 Nisan 2021 09:54
Devletsel 1 38

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

Ücretli öğretmenlik başvurusu
yapmak isteyenler, ücretli öğretmenlik alımlarını araştırmaya başladılar. Başvuru yapmak isteyen adaylar, bağlı oldukları ilin Milli Eğitim Bakanlığı alım duyurularını takip etmeleri gerekmektedir. Her yıl belli bir takvim yayınlayan Milli Eğitim Bakanlığı, her il için ücretsiz öğretmenlik alımlarına ait takvimde yayınlamaktadır. Ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak isteyen adaylar, E-devlet üzerinden bu isteklerini gerçekleştireceklerdir. Başvuru ekranında adaylardan istenen kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, nerede çalışmak istedikleri gibi konularda gereken bilgileri, adayların tam ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. İl ve ilçe tercihlerinde belirtmeniz gerekmektedir. Eğer başvurunuz onaylanırsa başvuru belgeniz ile, il milli eğitim müdürlüklerine başvurunuzu ibraz ettirmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere, ücretli öğretmenlik ile ilgili gerekli bilgi vermeye çalışacağız.

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapan öğretmen adayları, başvuru sonuçlarını merak ediyorlar. İl bazında açıklanacak olan başvuruları adaylar, Milli Eğitim müdürlüklerinin resmi internet sitesinden takip etmelidirler. Milli Eğitim Bakanlığı sonuçların açıklanması ile ilgili açıklama yaptıktan sonra ilgili il milli eğitim müdürlüklerinde, resmi internet sitelerinde ücretli öğretmenlik sonuçları ilan edilecektir. Sonuçları itibariyle başvuruları kabul edilen adaylar atanabilmeleri için bazı belgeleri tamamlamalıdırlar. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Kimlik kartı bilgileriniz
 • Adli sicil kaydınız
 • Aile hekiminden aldığını sağlık raporunuz
 • Mezuniyet belgesi veya formasyon belgeniz
 • KPSS sonuç belgeniz
 • Ziraat Bankası maaş hesabı IBAN numaranız
 • Özel eğitim verebilecek olanlar için, özel eğitim trafik sertifikası ile sizden istenen belgeler, onay sonrası Milli Eğitim Bakanlığı, il müdürlüklerinin insan kaynakları bölümüne teslim edilebilir.

E-devlet Ücretli Öğretmenlik

Devlet okullarında ücretli öğretmen olarak hizmet vermek isteyen adaylar, bu başvuruları E-devlet aracılığı ile yapabilir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişiler ve öncelikle eğitim bilgilerini eksiksiz doldurmalıdır. Daha sonra, görev almak için ücretli öğretmenlik tercihlerini yapmalıdır. E-devlet ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilmek için;

 • E-devlet’e giriş yapmalısınız, ücretli öğretmenlik başvurusu ekranına girmelisiniz. Öncelikle kişisel bilgilerinizi daha sonra sırasıyla, eğitim ve KPSS bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Başvuru yapan adayların, başvuru sonuçları da E-devlet üzerinden gerçekleşecektir. Başvuru sonuçları il, ilçe müdürlüklerinin kendi sitelerinde duyuru ile de yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapmaya hak kazanan adayların, istenen belgeleri, ilgili müdürlüklere giderek onay işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Böylelikle, ücretli öğretmen olarak göreve başlayabilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Başvuru

Ücretli öğretmenlik başvuru şekli bizzat ilgili müdürlüklere gidilip yapılabileceği gibi E-devlet portalı üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bizzat yaptığınız başvurular da size verilen formu doldurarak ve istenen belgeleri teslim ederek ücretli öğretmenlik başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden de bu başvuruyu bağlı olduğunuz ilçeye göre tercih etmeniz önerilmektedir. Ulaşımın kolaylığının sağlanması açısından bu önemlidir.

E-devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

  Ücretli öğretmenlik başvurusu ile okullarda görev almak isteyen bireyler, E-devlet ücretli öğretmenlik başvurusu ile bu isteğini gerçekleştirebilmektedirler. Ücretli öğretmenlik başvurusunda,  Milli Eğitim Bakanlığı boş olan kadrolara göre başvuruları değerlendirmektedir. Ücretli öğretmen adayları, E-devlet üzerinden basit ve pratik olarak başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Peki, ücretli öğretmenlik E-devlet üzerinden nasıl başvurulur? Sorusunun cevabı ise, bu başvuru birkaç adımda gerçekleştirilebilir. Bu adımları düzgün bir şekilde takip ederek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Bu adımlar;

 • Ücretli öğretmenlik başvuru ekranını açtıktan sonra kimlik bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir.
 • Kimlik bilgilerinizin düzgün ve doğru bir şekilde yazılması çok önemlidir çünkü Milli Eğitim il ve ilçe müdürlükleri sizinle bu bilgiler doğrultusunda iletişime geçmektedir.
 • Eğitim bilgileri kısmında yer alan seçeneklerden birini tercih etmeniz gerekmektedir.
 • Ardından bu işlemleri tamamladıktan sonra kaydet ve ilerle tuşuna basmalısınız. Daha sonra kaydınız başarıyla oluşturulmuş olur.
 • Öğrenim gördüğünüz lisans veya ön lisans bölümlerine göre tercihlerinizi yapmak zorundasınızdır. İl ve ilçe tercihlerinizi ve branşınızı belirterek, 2. Dönem de aynı şekilde çalışmak istediğinizi, isteğinize göre belirtmelisiniz.
 • Tercihinize bağlı olarak KPSS bilgilerinizi de kaydedebilirsiniz.
 • Göreviniz tanımlandığında bunu il ve ilçe Milli Eğitim’e bildirmeniz gerekmektedir.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları

  Ücretli öğretmen adayları, E-devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvuruları işlemini tamamladıktan sonra görev tanımı gerçekleştirdiğinde, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirmeleri halinde görevlerine başlayabilmektedirler. Görev yapacağınız okullar sizden bazı bilgiler istemektedir. Bu belgelerin okul müdürlüğüne eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir.

  Ücretli öğretmenlik başvurusu hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahip olmak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ucretli-ogretmenlik-basvurusu linkine tıklamanız yeterlidir.

 • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu