sv

Ülkelere Göre Covid-19 Durumu

174 Okunma — 14 Ağustos 2020 12:10
Ulkelere Gore Covid 19 Durumu

Ülkelere Göre Covid-19 Durumları Nelerdir ?

Covid-19 salgınında küresel ölçekte vaka sayısı neredeyse 20 milyonu geçerken dünyanın farklı ülkelere göre Covid-19 durumu nedir, birlikte inceleyelim. Ülkelere göre Covid-19 durumu incelendiği zaman bazı ülkelerde çok fazla iken, bazı ülkelerde çok fazla vaka sayısı görünmektedir. Salgının en çok etkilediği ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Bunun yanı sıra Avusturalya’da da yavaş yavaş vaka sayıları artmaktadır. Brezilya’da ise, 100 binin üzerinde ölü sayısı bulunmaktadır.

2019 yılının son zamanlarında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonra küresel bir pandemi halini alan Covid-19 salgını vaka ve ölüm sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünya çapında vaka sayısı 20 milyonu geçerken, Covid-19’a bağlı nedenler ile yaşamını yitirenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika en çok vaka görülen ülkeler arasında bulunmaktadır. Yine bu ülkelerde fazla vaka olduğu için de ölü sayıları çok fazladır.

Ulkelere Gore Covid 19 Durumu

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 Durumu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Covid-19 sürecini iyi yönetemeyen kişiler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı da ülkede şuan vaka sayısı 5 milyonun üzerinde seyretmektedir. Covid-19 salgınına geç müdahale edildiğinden dolayı ölüm oranının da oldukça yüksek bir şekilde seyrettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde her 66 kişiden 1’i bu salgına yakalanmış durumdadır. Çok fazla derecede vaka olduğu için en çok ölüm sayısı da ABD’ye aittir.

Avusturalya’da Covid-19 Durumu

Covid-19 salgınında ikinci dalgayı hisseden ülke Avusturalya’dır. Özellikle geçtiğimiz günlerde en çok ölümün olduğu zamanları yaşamak durumunda kalmışlardır. Özellikle Victoria eyaletinde çok fazla derecede vaka ve ölümler görülmüştür. Bundan dolayı da belirli süreliğine karantina uygulaması başlamıştır. Covid-19 salgınının tekrar başladığı ve Melbourne şehrinin içinde yer alan Victoria eyaletinde önlemlere rağmen vaka sayısı bir türlü azalmamaktadır. Bundan dolayı farklı tedbirler getirilmektedir.

Ulkelere Gore Covid 19 Durumu2

Brezilya’da Covid-19 Durumu

Covid-19 salgınının en çok etkilediği ülkelerin başında yer alan Brezilya’da Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro gündemden hiçbir şekilde düşmemektedir. Özellikle salgının başlamış olduğu ilk günlerde, “Ekonominin kötü olması, pandemiden daha kötü olur” diyerek halkın çok büyük tepkisini çekmiştir. Halk ile iç içe olmayı seven başkan, bu sırada hiçbir şekilde sosyal mesafeye ve maske takma kuralına uymayarak büyük bir yanlışa da imza atmıştır. Özellikle de sağlık bakanının yapmış olduğu açıklamaları dinlemeyerek, onunla anlaşamadıklarını her basın toplantısında dile getirmiştir.

Meksika’da Covid-19 Durumu

Covid-19 salgınının en çok etkilediği ülkelerin başında olan Meksika’da da vaka ve ölüm sayısında çok ciddi bir artış devam etmektedir. Güncel verilere göre vaka sayısı 500 bine yaklaşırken, ölüm sayıları da 50 binin üzerinde olduğu söylenmiştir. Bundan dolayı Meksika Başkan’ı her türlü önlemleri almaya başlamıştır.

Sıradaki içerik:

Ülkelere Göre Covid-19 Durumu