Üniversite Öğrencilerinin SGK Durumları

82 Okunma — 24 Aralık 2021 04:30
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 14

İçindekiler;

Üniversite Öğrencilerinin SGK Durumları

Üniversite öğrencilerinin SGK durumları son derece önemlidir. Çünkü genel sağlık sigortası öğrencileri borçlu çıkarabilmektedir.

Üniversite öğrencilerinin SGK durumları son derece önemli bir konudur. Eğitimlerini tammalayan öğrenciler Genel Sağlık Sigortası Primleri nedeniyle borçlu çıkabilmekte ve bu parayı her ay ödemediklerinde bu miktar çok yüksek olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için sigortalılık sürecinin takip edilmesi gerekmektedir. 6111 Sayılı Kanun kapsamında kamu idaresi, KHK ile kurulan kuruluşlar ve dernekler ile vergi muafiyeti olan kurumlar tam burs verirse, öğrencilerin sigorta pirimleri peşin olarak ödenebilmektedir. Ancak bu ödemenin her dönem başında yapılması gerekmektedir.

Öğrencilerin SGK Hakkı Yok Mu?

Annesi ya da babası sigortalı olan öğrenciler belirli bir yaşa kadar ailelerinden bakılabiliyor. Ancak bu durum da belirli koşullara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Öğrencilerin SGK hakkı ailelerinden bakılmaları için şu şartlar hakkında vardır:

Anne ya da babasından birinin sigortasından yararlanması
Lisans için 20, yüksek lisans ve doktora için 25 yaşını doldurmamış olması
Özürlü olan çocuklar için bu durum istisnai olabilir

Bu şartlara uygun olan kişilerin genel sağlık sigortası primi ödemelerine gerek kalmadan sigortalılıkları devam etmektedir. Ancak 18 yaşına gelip herhangi bir okul kaydı olmayanlar bu sigortalılık kapsamında değildir. Genel Sağlık Sigortası primi ödemesi zorunlu kişiler bu kişilerdir.

Bu kişilerin sağlık hizmetinden yararlanabilmek için muayene parası gibi katılım parası ödemeleri gerekmez ama eczaneye gittiklerinde yüksek miktarda birikmiş prim borçları çıkabilir.

Sigortalı Çalışan Üniversitelilerin Durumu

Yaş koşulunu karşılamayan ya da üniversitedeyken sigortalı bir işte çalışan öğrenciler ise genel sigorta primi ödemek zorunda değildir. Zaten sigortalı olarak çalıştıkları için işverenleri bu primleri onlar adına ödemektedir. Özellikle yaş nedeniyle zor durumda kalan ya da yabancı statüde olan öğrenciler de bu konuyu çok merak etmektedir.

İstisnai bir durum olarak kız öğrencilerin anne ya da babalarından sağlık hizmeti alabilmeleri mümkündür. Bu durumda evli olmamaları ve ebeveynlerin 01.10.2008 tarihinden önce emekli olmuş olmaları şartı aranmaktadır. Bu kapsamda olan kız öğrenciler 25 yaşını geçse bile sağlık hizmetini evlenene kadar almaya devam edebileceklerdir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Üniversite Öğrencilerinin SGK Durumları