sv

Uzaktan Eğitim Sistemi

172 Okunma — 10 Ağustos 2020 22:25
Uzaktan Eğitim Sistemi

Uzaktan eğitim sistemi nedir ?

Uzaktan eğitim sistemi, öğrenci ile öğretmenin aynı ortamda olmadığı online platform üzerinden eğitim verilen sistem olarak tanımlanmaktadır. Uzaktan eğitim sistemi, e-eğitim olarak bilinmektedir. Teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda öğrenciler istedikleri zaman istedikleri yerden eğitim görme imkanı yakalayabilmektedirler. Bu sistem sayesinde sınavlar, dersler ve çeşitli etkinlikler anlık olarak yapılabilmektedir.

Öğretmenin ve öğrencinin farklı ortamlarda olarak eğitim ve öğretimin gerçekleştiği bu sistem, özellikle de şu dönemlerde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Uzaktan eğitimin yapılabilmesi için özel platformların hazırlanması gerekmektedir. Gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından uzaktan eğitim yapılabilmektedir. Uzaktan eğitim televizyon ve internet kanalları üzerinden online olarak çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Uzaktan Eğitim Sistemi
Uzaktan Eğitim Nedir?

Online olarak öğrenciye ders materyallerinin aktarılması ve ders verilmesine uzaktan eğitim denmektedir. Öğrenci internetin bulunduğu her ortamdan uzaktan eğitime katılması mümkün olmaktadır. İster telefonundan, ister televizyondan, ister tabletinden, isterse de bilgisayarı üzerinden bu eğitimlere katılabilmektedir.

Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılmaktadır?

Uzaktan eğitimin yapılabilmesi için internet ve internete bağlanabileceğiniz bir cihazınızın olması yeterli olmaktadır. Öğrenci herhangi bir zaman ya da mekan olmaksızın istediği yerden katılabilmektedir. Sanal ortam üzerinden sesli ve görüntülü bir şekilde öğretmen, öğrencilerine ders anlatmaktadır. Yine aynı şekilde öğrenciler de bu derse sesli ya da yazılı olarak katılabilmektedir. Ayrıca dersi kaçıran öğrenciler, dersin tekrarını izleyerek bu açığını kapatma imkanı bulabilmektedir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitimin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki öğrenci merkezli olmasıdır. Bu sayede öğrenciler çok rahat bir şekilde eğitim görmektedirler. Fırsat eşitliği sayesinde, öğrenciler aynı koşullar ve aynı şartlar altında eğitimlerine devam etmektedirler. Ayrıca bu sistemin en güzel yanlarından biri engelli öğrenciler için büyük bir fırsat olmasıdır. Okula gitme ve ulaşım gibi birçok yorucu olaylar yerine, evde yerinden kalkmadan çok rahat bir şekilde engelli öğrenciler derslere katılabilmektedir. Aynı zamanda geniş öğrenci kitlesi ile normal şartlarda sınıflara sığmayacak kadar çok kişiye aynı anda, anlık olarak ders verebilme imkanı sunmaktadır. Farklı şehirlerde hatta ülkelerde bulunan öğrencilere de aynı anda ders verme olanağı sunulmaktadır.

Uzaktan eğitim teknolojinin de yardımı ile öğrencilere sınıflarda veremeyecekleri teknolojik desteği de sağlamaktadır. Ayrıca okula gidemeyen ya da imkanı olmayan kişiler için de uzaktan eğitim büyük yarar sağlamaktadır. Uzaktan eğitim sayesinde herhangi bir zaman kısıtlaması olmamaktadır. 7 gün 24 saat isteyen herkes bu eğitime katılabilmektedir. Ayrıca iş yerinde çalışmak zorunda olan kişiler için de ayrıca bir avantaj sunmaktadır. Hem işlerini yaparken hem de eğitime katılmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kaçırdıkları yerleri tekrardan izleyerek geri kalmış olmamaktadırlar. Uzaktan eğitimin en çok tercih edilme sebeplerinden biri de hamile ya da küçük çocuk sahibi olan anneler içindir. Yerlerinden hiç kalkmadan, yattıkları yerden eğitimlerine devam etme olanakları bulunmaktadır.

Uzaktan Eğitim Sistemi

Normal eğitim durumunda bu dersleri kaçıracakken, uzaktan eğitim sayesinde hiçbir dersi kaçırmama imkanına sahip olmaktadırlar. Uzaktan eğitim sayesinde, bilgiler hızlı ve kolay şekilde öğrenciye aktarılmaktadır. Ayrıca normal eğitim için harcanan yol, konaklama, barınma ve beslenme gibi harcamalar da bu sayede en düşük seviyede tutulmaktadır. Bundan dolayı uzaktan eğitim ayrıca cebinizi düşünen bir sistemdir. Normal eğitim sırasında çok fazla öğretmen ile iletişime geçemeyen öğrenciler için de bir fırsattır. Bu sayede utanmadan ve sıkılmadan öğretmene sorular sorabilme fırsatı sunmaktadır. Uzaktan eğitim, mekandan ve zamandan bağımsız olarak hareket ettiği için, öğrenciler sadece internet sayesinde istedikleri zaman ve istedikleri yerden derslere katılma imkanı bulabilmektedirler.

Sıradaki içerik:

Uzaktan Eğitim Sistemi