Veraset İlamı Nedir? Nasıl Alınır? Süresi ve Cezası Detaylı Rehber

135 Okunma — 09 Mart 2021 12:15
1200x627 dilekce nasil yazilir yazili dilekce ornekleri ve dogru dilekce yazimi 1601982209101

İçindekiler;

Veraset İlamı Nedir? Nasıl Alınır? Süresi ve Cezası Detaylı Rehber

Veraset İlamı mirasçıları ilgilendiren bir konudur. Mirasçılar veraset ilamı nasıl nedir genellikle bilmezler ve sonradan öğrenirler. Bu yazımızda sizlere veraset ilamı nasıl alınır ve bilmeniz gereken diğer detayları anlatacağız.

Veraset İlamı Nedir? 

Veraset İlamı, vefat eden kişinin mal varlığı konusunda mirasçılarının kimler olduğunu resmi olarak beyan edilmesini sağlayan belgeye verilen isimdir. Vefat eden bir kişi farklı bir vasiyet düzenlemediği taktirde bütün malvarlığı mirasçılarına geçer. Fakat mirasçı bu hakkı elde edebilmek için resmi olarak bunu kanıtlaması gerekir. Bu noktada da veraset ilamı devreye girer. Kısaca veraset ilamı nedir sorusunun cevabı budur.

Veraset İlamı Nasıl Alınır? 

Mirasçılar veraset ilamı konusunu duyduktan sonra ilk araştırdıkları şey “veraset ilamı nasıl alınır” konusu oluyor. Gelin birlikte bakalım: veraset ilamı almak için Noter veya Sulh Mahkemesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonucunda yapılacak düzenleme ile malvarlıklarını nakit ise banka hesabınıza, duran varlık ise üstünüze alabilirsiniz. Aynı zamanda vefat eden kişiye borcu olanlardan da borç tahsili yapabilirsiniz.

 

Veraset İlamı Dilekçe Örneği 

veraset ilami dilekce ornegi

Veraset ilamı dilekçe örneği inceleyip kendi dilekçenizi hazırladıktan sonra veraset ilamı yetkili mahkemesi olan sulh hukuk mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

Veraset İlamı Süresi ve Cezası 

Veraset ilamı süresi ve cezası konusunda belli başlı maddeler mevcut diyebiliriz. Öncelikle Veraset İlamı çıkarmanın bir süresi yoktur. Kısacası mirasçının inisiyatifindedir. İster bir gün, isterseniz de bin gün sonra başvuru yapabilirsiniz. Fakat intikal vergisinden dolayı miraslar için belli bir süre içerisinde bu ilam alınmalı ve beyanname ile vergi ödenmelidir.

Mirasçının bir kazancı olduğu için vergi mükellefi konumundadır ve vergi ödenmediği zaman ceza ile karşı karşıya kalınır. Kurallardaki süreyi geçirir ve verginizi ödemezseniz veraset ve intikal vergisi cezasını ödemek zorunda kalırsınız.

 

Veraset ilamını dolduramıyorsanız buraya yorum yapıp mail bırakabilir ve bir gün sonra sayfayı yeniden ziyaret edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Veraset İlamı Nedir? Nasıl Alınır? Süresi ve Cezası Detaylı Rehber