Veraset İlamı Sorgulama

312 Okunma — 19 Temmuz 2020 21:10
Veraset İlamı Sorgulama

İçindekiler;

Veraset İlamı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Birçok hizmetin yer aldığı ve hayatımızı oldukça kolaylaştıran sistem olan e-devlet ile birlikte artık veraset ilamı sorgulama işlemi yapmak mümkün olmaktadır. Askerlik belgesi çıkarma, soyağacı sorgulama ve buna benzer yüzlerce hizmetin yer aldığı e-devlet sisteminde miras sorgulama hizmeti ile birlikte vatandaşlara çok büyük bir kolaylık sağlanmış durumdadır. Peki, bu sistem üzerinde nasıl sorgulama yapabileceğinizi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Veraset İlamı Nedir? Veraset İlamı Sorgulama.

Ölen kişinin arkasında bıraktığı mirası belgelendiren durumdur ve miras hukukunun başlangıcı olarak bilinmektedir. Mirastan faydalanabilecek kişilere veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi ile belirlenmektedir.

Veraset İlamı Nasıl Sorgulanır?

Vatandaşlar bazı zamanlarda kendilerine bir mirasın kalıp kalmadığını öğrenmek istemektedirler. E- devlet sistemi üzerinden 6 Mart 2018 yılında hizmete giren veraset sorgulama sistemi sayesinde, vatandaşlar adlarına ait bir mirasın olup olmadığını öğrenebilmektedirler. Ama dikkatten kaçmaması gereken durum, veraset ilamı sorgulama işlemi yaparken, miras bırakan kişinin 1990 tarihinden sonra ölüp ölmemesidir. Bunun sebebi ise, e-devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamalar 1990 tarihini ve sonrasını konu almaktadır.

Yargı birimlerinin aldığı karara göre “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden yapılmaktadır. Bu hizmet 06.03.2015 tarihinden itibaren vatandaşlara verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren ise ölüm tarihi 1990 yılı ve bu yıldan sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sistemi üzerinden yapılması zorunlu olmuştur.

Veraset İlamı Sorgulama

Veraset Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Veraset ilamı sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. Giriş işlemini başarı ile tamamladıktan sonra arama bölümüne gelerek oraya veraset sorgulama yazmanız gerekmektedir. Yazdıktan sonra karşınıza çıkacak olan ekranda Adalet Bakanlığı/Veraset İlami Sorgulama sekmesine girmeniz gerekmektedir. Açılan sorgulama ekranında miras bırakan kişinin TC Kimlik Numarasını girmenizin ardından sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Bu sayede e-devlet sistemi üzerinden veraset ilamı sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olmaktasınız. Sorgulama sonucuna göre kişiye kalan bir miras var ise, bunun için Veraset ve İntikal Vergisi ödenmesi gerekmektedir. Bu arada arama yaptığınız arama motoruna e-devlet veraset ilamı sorgulama yazdığınız zaman, arama motoru sizi Veraset İlami Sorgulama – E-Devlet sayfasına yönlendirmektedir. Açılan sorgulama ekranında ölen kişinin TC Kimlik Numarasını girdikten sonra sorgula butonuna tıklayarak, sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Veraset ilamı sorgulama işleminde, size herhangi bir miras kalıp kalmadığını öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra eğer miras sorgulama kayıt bulunamadı ifadesi ile karşı karşıya kalıyorsanız, sorgulattığınız kişiden size herhangi bir miras kalmaması anlamına gelmektedir. Sorgulamak istediğiniz başka kişiler varsa yine bu şekilde sorgulama işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Bu sorgulama işlemlerini yapabilmek için e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve PTT şubelerinden aldığınız şifre ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca giriş için e-imza, mobil imza gibi alternatif giriş yollarını da kullanabilirsiniz. Eğer şifrenizi ilk defa giriş için kullanıyorsanız, sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirmektedir. Bu durum ile karşılaştığınız zaman PTT şubelerinden almış olduğunuz şifreyi girmeniz ve sonrasında da kendinizin belirleyeceği ve kolay çalınmayacak, aynı zamanda da sizin unutmayacağınız bir şifre ile değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından artık e-devlet sistemine girerken kendi belirlemiş olduğunuz şifreyi kullanabileceksiniz.

Daha öncesinde cep telefonu numaranızı e-devlet sistemine kayıt ettiyseniz, PTT şubelerine gitmeden unutmuş olduğunuz şifrenizi değiştirmeniz mümkündür. Bunun için e-devlet sitesine girdikten sonra mobil imza ile giriş yap seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra tekrardan yeni bir şifre belirleyip, sisteme bundan sonraki girişlerde belirlediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Veraset İlamı Sorgulama