sv

Vergi Borcu Nedir?

211 Okunma — 10 Ağustos 2020 23:02
Vergi Borcu Nedir?

Vergi Borcu Nedir?

Vergi borcu nedir, sorusu vergi mükellefi olan kişilerin en çok aradığı konuların başında bulunmaktadır. Vergi borçları ödenmediği zaman büyük cezalar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bundan dolayı vergi borcu nedir ve nasıl ödenir sorularının cevaplarını bu yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi Borcu Nedir?

Verginin asıl anlamı, kamusal hizmetlerin karşılanması için, ticaret yapan diğer kişi ve kurumlardan alınan ücrettir. Bu alınan ücretlerin tamamı kanuni olarak yapılmaktadır ve kanun maddeleri olarak yer almaktadır. Vergi borcu kişiden kişiye değişmektedir. Çok fazla geliri olan kişiler daha fazla vergi verirken, daha az geliri olan kişiler ise daha az vergi vermek ile yükümlüdürler. Vergi, anayasada direkt olarak belirtilmiştir.

Vergi borcu birçok yerde karşımıza çıkabilmektedir. Ödediğimiz trafik cezalarında, doğalgaz, su gibi faturalarda, her türlü alışverişlerimizde vergi borcu karşımıza çıkmaktadır. Bazı vergiler otomatik olarak faturaya yansıyarak direkt olarak alınmaktadır. Bazı vergi borçlarını ise, kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Eğer vergi borcu ödenmez ise, faiz binmektedir. Daha sonrasında da faizi ile birlikte idari para cezaları gelmektedir.

Vergi borcunuzu öğrenmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca İnternet Vergi Dairesi üzerinden de vergi borcunuzu öğrenip, ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer bir şirkete sahip iseniz, belirtilen süreler içerisinde gelirlerinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Bu vermiş olduğunuz beyanname üzerinden muhasebe kayıtlarınız oluşarak direkt olarak vergi dairesine bilgileriniz gitmektedir. Vergi dairesi gelen bilgilerinizi kontrol ederek size, tahakkuk fişi gönderir. Siz de bu almış olduğunuz fiş doğrultusunda bütün ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bu ödemeleri internet bankacılığı ya da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesinden yapmanız mümkündür.

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Şirketler bazı dönemlerde ekonomik zorluklar yaşayabilmektedir. Bundan dolayı da vergi borçlarını ödeyememe durumları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi durumlar oluştuğu zaman vergi borçlarınızı yapılandırma imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede zor günler yaşadığınız zamanlarda vergi borçlarınızı erteleyebilirsiniz. Aynı zamanda yapılandırma sayesinde geciken ödemeleriniz üzerinden faiz ödeme yükümlülüğünden de kurtulmuş olursunuz. Vergi borcunuzu yapılandırmak için yetkili yerlere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vergi borçlarınız ile ilgili başvuru yapılacak yer, vergi daireleri olmaktadır. Vergi dairelerine dilekçe vererek ya da internet üzerinden başvuru yaparak verilerinizi yapılandırabilirsiniz. İnternet üzerinden vergilerinizi yapılandırmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait olan resmi web sitesine girmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgileriniz ile giriş yapıp, formu doldurduktan sonra sizin ile ilgili bütün vergi borçlarınız karşınıza çıkmaktadır. Karşınıza çıkan ekranda bütün vergi borçlarınız ve o borçlarınıza ait vergi dairesi numaranız bulunmaktadır. Hangi borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız, o borcu seçip yapılandır demeniz gerekmektedir. Karşınıza çıkan sözleşmeyi okuyup onayladıktan sonra vergi borcunuzu yapılandırmış olmaktasınız. Vergi borcunuzu 6 aydan 18 aya kadar yapılandırma imkanına sahipsiniz. Ayrıca taksitlendirme imkanından da yararlanma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Vergi Borcunu Ödemezsek Ne olur?

Vergi borcu bulunan kişiler, vergi borçlarını ödemezler ise, kanuna göre suç işlemiş sayılmaktadırlar. Ve kanunda yer alan kurallara göre cezai işlem uygulanmaktadır. Vergi borcunuz ne kadar ise, faizi ile birlikte 2 ya da 3 katı ceza ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bu cezalar hangi vergi borcunuzu ödemenize göre de değişkenlik göstermektedir. Yani bazı vergi borçlarında cezalar az olmak ile birlikte bazı cezalar gerçek alamda çok fazla olabilmektedir. Ama direkt olarak vergi cezası ile karşılaşmazsınız, kademeli olarak süreç işlemektedir. İlk olarak borcunuzu ödemeniz için size ihtar çekilmektedir. Eğer yine ödemezseniz vergi borcu cezası ile karşılaşırsınız.

Sıradaki içerik:

Vergi Borcu Nedir?