Vergi Borcu Sorgulama

301 Okunma — 18 Temmuz 2020 18:11
Vergi borcu olan kişilerin en çok sorduğu ve internet üzerinde araştırma yaptığı konuların en başında vergi borcu sorgulama işlemi gelmektedir.
Devletsel 3 1

İçindekiler;


Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Vergi borcu olan kişilerin en çok sorduğu ve internet üzerinde araştırma yaptığı konuların en başında vergi borcu sorgulama işlemi gelmektedir. E-devlet sistemi üstünden veya Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden vergi borcunuzu öğrenebileceğiniz, vergi borcu sorgulaması işlemi için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Aynı zamanda da e-devlet sistemi üzerinden hangi vergi borçlarının sorgulama işlemini yapabileceğimize de değinmiş olacağız.

Vergi Borcu Sorgulama. Ülkemizdeki binlerce vatandaş, internet üzerinden nasıl vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirebileceklerini araştırma peşindedirler. Aynı zamanda da internet üzerinden vergi borcu ödemesi yapılıp yapılamayacağı da soru işaretleri arasında bulunmaktadır. İşte bu soruların cevabı olarak e-devlet sistemi üzerinden hem vergi borcu sorgulaması işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz hem de vergi borcunuz bulunuyor ise çok kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapabiliyorsunuz.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler için en uygun yöntem e-devlet sistemi olmaktadır. E-devlet sistemi haricinde Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi ile de ve bu işlemini gerçekleştirebilmektesiniz.

E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak, e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra kimliğinizi doğrulama ekranı gelecektir. Kimlik doğrulama işlemi için tekrar şifre ve T.C. kimlik numarası gereklidir. Eğer daha önceden bir şifreye sahip değilseniz, PTT şubelerine giderek, ufak bir ücret karşılığında e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Bu olayı da hallettikten sonra ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz doldurduğunuzda e-devlet uygulamasına giriş yapmış olacaksınız. Giriş işleminden sonra karşınıza gelen arama kısmına vergi borcu sorgulama yazmanız gerekmektedir ve sonrasında ise ara butonuna basmanız lazım. Yönlendirilen sayfada size ait olan vergi borçlarınızın listesini görüntülemiş olacaksınız.

Gelir İdaresi Başkanlığı Web Sitesinden Vergi Borcu Sorgulama İşlemi

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden bu işlemini yapabilmek için ilk olarak resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda bulunan kısımda T.C. kimlik numarası ile giriş butonuna basmanız lazım. Sizden istenecek olan giriş bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz. Bu bilgiler T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanınızda yazan doğum tarihiniz, annenizin bekar iken kullandığı soyadının bazı harfleri ve ailenizden birinin TC kimlik numarası şeklinde olmaktadır. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip giriş yaptığınız takdirde karşınıza gelen sayfada vergi borcu sorgulama ve ödeme planları da dahil olmak üzere birçok işlemi bulabilmektesiniz.

İnternet Üzerinden Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

İnternet üzerinden vergi borcunuzu ödeyebilmek için e-devlet sistemini kullanabilmektesiniz. Aynı zamanda da farklı ödeme yolları ile birlikte vergi borçlarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bunun için ise e-devlet sisteminde ödemeye alternatif olarak Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesini de kullanmak mümkündür. İnteraktif Vergi Dairesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulaması da alternatifler arasında yer almaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için 02:00 ve 22:00 saat dilimleri arasında ödemenizi yapmanız gerekmektedir. Bu saatler dışında kalan zamanlarda ise diğer ödeme yollarına başvurmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden vergi borcu ödeme işlemini anlaşmalı olan bankaların kredi kartları ile beraber anlaşmalı olan bankalara ait olan banka kartları ya da şahsınıza ait olan banka hesabından yapabilmektesiniz. Aynı zamanda da yabancı ülkelerde işleyişini sürdüren bankaların; kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yolları ile de vergi borcunuzu ödemeniz mümkün olmaktadır. Anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi ödeme kanallarından da vergi borcunuzu ödemeniz mümkündür.

Sıradaki içerik:

Vergi Borcu Sorgulama