sv

Vergi İhbarı Ne Zaman Sonuçlanır?

72 Okunma — 10 Aralık 2021 10:50
1 26

Vergi İhbarı Ne Zaman Sonuçlanır?

Vergi İhbarı Ne Zaman Sonuçlanır, vatandaşların vergi kaçakçılığını önlemek ve bu konuda vatani bir görevi yerine getirmek için yapacakları ihbarlar devlet açısından büyük önem taşımaktadır. Devletin en önemli gelir kaynağı ve tüm yatırımların temeli toplanan vergilerden oluşmaktadır. Devletin planlanan yatırımlarını yapabilmesi, kamu çalışanlarının maaşlarını ödeyebilmesi ve kamu hizmetlerinin devamını sağlaması açısından vergilerin sağlıklı bir şekilde toplanması çok büyük önem arz eder. Bu konuda da duyarlı vatandaşların kaçakçılık ihbarları her zaman dikkate alınır.

Vergi İhbarı Nereye Yapılır?

Topluma ve devlete yapılabilecek en büyük kötülüklerin balında da vergi kaçakçılığı gelmektedir. Okuduğunuz bu yazıda verginin önemine ve sorumluluk bilincine değinilirken bir taraftan da vergi kaçakçılığı ile nasıl mücadele edileceğini öğreneceksiniz. Bunun için de vergi kaçakçılığına karşı ilk muhatap olmanız gereken kurumu bilmelisiniz. Vergi İhbarı Ne Zaman Sonuçlanır? Tüm bu konular da merak konusudur. Ayrıca yapılan ihbar iptal edilebilir mi? Sonuçlar ne zaman ve nasıl açıklanır? Bu yazıda tüm bu detayları öğreneceksiniz.

Vergi İhbarı Nasıl Yapılır?

İhbara konu olabilecek vergi kaçakçılığına karşı tüm vatandaşların duyarlı olmaları gerektiğini daha önce belirtmiştik. Vergi ihbarı nasıl yapılır, sorusunun cevabını da bilmek gerekir. Vergi ihbarı ilgili kuruluşlara yazılı olarak yapılabileceği gibi günümüz iletişim teknolojilerinin de imkânlarından faydalanılarak gerek sözlü ve gerekse de e devlet üzerinden yapılabiliyor. Sözlü ihbarlar Maliye Bakanlığı’nın ihbar hattı olan Alo 189 numaralı telefonu kullanılarak yapılabilir. Esas olarak yapılan ihbarın tutanak altına alınması gerekir bunu önemseyenler de ilgili birimlere yazılı olarak ihbarda bulunurlar. Sözlü olarak yapılan ihbarlar için de yetkililer mutlaka tutanak tutarlar.

1 26

Mükellefin vergi bildirimindeki eksiklik ya da yanlışlıklar gibi konularda internet üzerinden ihbarlar yapılabilir. Çünkü söz konusu ihbarlar için belge ispat etmek de mümkündür. Vergi ihbarından bulunan kişinin kimlik bilgileri kesinlikle gizli tutulur ve bu konuda herhangi bir kimseye herhangi bir açıklama yapılmaz.

Vergi İhbar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yaptıkları alışveriş sonrasında fatura ya da fiş alamayan vatandaşların, sattığı ürünü belgelendirmeyen satıcılara karşı yaptıkları ihbarlar ya da benzeri bir vergi kaçırmaya yönelik davranışlar karşısında duyarlı ve hassas olan vatandaşlar mutlaka ihbarda bulunurlar. Vergi ihbar sorgulama nasıl yapılır? Bu durumdaki vatandaşlar yine Maliye Bakanlığı’na bağlı Vergi dairelerinin 124 numaralı vergi ihbar hattını arayarak durum bildirmeleri ya da “ihbar@maliye.gov.ct.tr” elektronik posta adresine bir e posta göndererek bildirmeleri veyahut kendilerine en yakın vergi dairesine şahsen başvuru yaparak vergi ihbar sorgulaması yapabilirler.

Vergi Kaçakçılığı İhbar İkramiyesi Nasıl Alınır?

Vergi kaçakçılığına karşı duyarlı olan vatandaşların bu duyarlı ve örnek davranışlarının elbette ki bir karşılığı da olmalı. Devlet üzerine düzen vatandaşını koruyup kollayarak ayrıca ödüllendirmektedir. Kaçakçılığı önlemeye yönelik emek harcayan, bilgi ve belge toplayıp bunları ibraz edebilen ve ilgili birimlere usulüne uygun olarak ihbar eden vatandaşlar için bir de ikramiye uygulaması bulunur.

2 20

Peki, Vergi kaçakçılığı ihbar ikramiyesi nasıl alınır? Yapılan ihbarlar vergi daireleri tarafından mutlaka inceleme konusu yapılır ve gerekli inceleme ve araştırmalar sonrasında ihbar eden vatandaşın devlete katkısı hesaplanarak tahakkuk ettirilen ilgili vergi ve verginin cezası toplanarak, toplam yekûn üzerinden yüzde 10 oranında ihbarcı kişiye ikramiye ödemesi yapılır. İhbar başlangıcından itibaren başlayan süreç tamamlandıktan sonra ihbarcı vatandaşa ikramiyesi ödenir.

İhbar İkramiyesi Kimlere Verilmez?

Yapılan ihbarın devlet lehine sonuçlanmasını ardından ihbar sahiplerine ikramiyelerinin ödendiğini ifade etmiştik. İkramiyenin ödenmesi için kaçakçılığa konu olan verginin tahakkuk ettirilmesi gerekir. Yani vergi kaçakçılığı yaptığı iddia edilen kişinin suçu sabitlenip, cezası kesilmeli ve cezası ile birlikte ana vergi borcunu ödemelidir. İhbar ikramiyesi kimlere verilmez? Yani Vergi Dairelerinde ve Maliye Bakanlığı’nda vergiye konu olan iş ve işlemlerle görevli olan, vergi araştırma komisyonlarında görevli olan ve tahakkuk işleri ile vazifeli olan devlet memurları ihbar etseler dahi onlara ikramiye verilmez.

Maliyeciler Ne Zaman Gelir?

Vergi Daireleri bilindiği üzere bir kamu kuruluşu olup normal mesai saatleri içinde vatandaşların hizmetinde olurlar. Olağanüstü bir durum yoksa ve belli vergilendirme dönemlerinin son günü değilse vergi dairesi çalışanları için mesai son saati saat 17.00’dır. Maliyeciler ne zaman gelir? İhbara konu olan vergi kaçakçılığı ile ilgili olarak da vergi daireleri tarafından oluşturulan ekipler sabah mesai başlangıcı olan 08.30’dan öğle yemek saatine, yemek saati bitiminden mesai son saati olan 17.30’a kadar çalışırlar.

 

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Vergi İhbarı Ne Zaman Sonuçlanır?