Vergi İndiriminden Sonra Emeklilik Maaşı Ne Kadar Olur?

50 Okunma — 18 Aralık 2021 09:22
1 61

İçindekiler;

Vergi indiriminden emeklilik maaşı ne kadar olur diye merak eden pek çok çalışan bulunuyor. Vergi indirimi sayesinde birçok engelli çalışan hem maaşlarında artma yaşıyor hem de erken emekli olabilme imkânı yakalıyor. Bu kişiler vergi indiriminin emekli maaşlarına ne denli yansıyacağı konusunda merak içinde araştırma yapmaktadırlar. Maaşlara yansıyan vergi indirimleri engellilik durumuna göre değişebiliyor. Burada engel derecesi önem taşıyor.

Vergi İndiriminden Emeklilik Şartları

Vergi indiriminden emeklilik şartları neler olduğu konusunda bir takım merak söz konusu olabiliyor. Kişiler vergi indiriminden yararlanarak erken emekli olma imkânı yakalayabiliyor lakin bunun için bir takım şartlar söz konusu oluyor. Bu şartlar sağlandığı takdirde kişiler emeklilikten faydalanabilmektedir. Vergi indiriminden yararlanabilmek için kişinin sağlık problemi olduğuna dair ve bu sebepten iş gücünün azalmış olmasına dair devlet hastaneleri tarafından heyet raporu almaları gerekiyor. Bu raporda ise kişilerin en az yüzde 40 engelli olduğuna dair yazının bulunması gerekiyor. Kişilerin engel düzeyleri arttıkça derecelerde değişme oluyor.

2 50

Kişiler almış oldukları bu raporu bulunduğu yerin Vergi dairesine giderek erken emeli olmak istedikleri ve vergi indiriminden yararlanmak istediklerini beyan etmeleri gerekiyor. Koşullar sağlandığı ve bu hakka sahip olunduğu belirtildiği takdirde ise kişilerin bulunmuş olduğu yerdeki SGK kurumuna giderek erken emeklilik başvurusunda bulunması gerekmektedir.  Lakin kişilerin 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde işe başlamış olması gerekir. Aksi takdirde bu durumdan faydalanamazlar. Kişilerin kontrollerde Engelli oranında değişim söz konusu olur ise bu şekilde hesaplamalar yapılır ve maaşına yansır. Yüzde 40 oranının altına düşerse de maaşları kesilebilmektedir.

Vergi İndiriminden Emeklilik Tablosu

Vergi indiriminden emeklilik tablosu yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Engelli bireylerin emekli olmasında yaş şartı aranmamaktadır. Kişilerin engel dereceleri ve aynı zamanda işe başlama tarihlerine göre belirlenmiş olan sigorta prim gün sayısını tamamladığında emekli olabilmektedirler. Engellilerin emekli olmasında işe başlama tarihi 18 yaşından aşağıda olsa dahi 18 yaş baz alınmaktadır. Vergi indiriminden yararlanan kişiler sonraki kontrollerde yüzde 40 engel oranının altına düşerse bu durum iptal edilmektedir.

2. Derece Vergi İndirimi Emeklilik Maaşı

2 Derece vergi indirimi emeklilik maaşı konusunda bir takım merak söz konusu olabilmektedir. Engelli bireyler vergi indiriminden yararlanarak erken emekli olabilmektedir lakin engel derecesi burada önemli etkenlerden biridir. Kişilerde engel derecesine göre vergi indirimi yapılmaktadır. İkinci derece engel oranı yüzde altmış ile yetmiş dokuz arası olarak belirlenmektedir.

Engelli indirimleri her yıl değişiklik göstermektedir. 2021 yılında 2. Derece Engelli Vergi İndirimi 860 olarak belirlenmiştir. İndirimler maaşa yansırken bu rakam 0.15 ile çarpılmaktadır. Kişiler primlerini doldurdukları takdirde bu şekilde erken emekli olabiliyor ve maaşları bu esaslara göre hesaplanıyor.

1 60

Vergi İndiriminden Emekli Olanlar Nelerden Faydalanabilir?

Vergi indiriminden Emekli Olanlar Nelerden Faydalanabilir merak ediyorlar. Kişiler Vergi İndirimi sayesinde erken emekli olabiliyor ve bir takım imkânlardan yararlanabiliyor. Bu kişiler faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir. Fakat burada da bir takım öncelikler söz konusu olabiliyor. Ayrıca Engelli Vergi İndiriminden yararlanan kişiler eğitim ve öğretim yardımından da fayda sağlayabiliyor.

Vergi İndiriminden yararlanmak için kişilerin 1 Ekim 2008 tarihi baz alınıyor ve daha önce ise başlamış olması gerekiyor. Vergi İndiriminden Emekli olmak için bu tarih önem arz ediyor. Kişilerin aynı zamanda on beş yıllık sigorta yanı 3600 prim günü şartı aranıyor.

Emekli Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilir Mi?

Emekli Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilir Mi sorusu en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Zira kişiler Vergi İndiriminden yararlanarak erken emekli olurken bazıları ise emekli olduktan sonra bu durumdan yararlanmak isteyebiliyor. Emekli Engelli bireyler vergi indiriminden ne yazık ki yararlanamıyor. Kişiler çalıştığı süre içinde bu indirimden yararlanabiliyor. Zira burada söz konusu olan şey kişinin iş gücünün azalması ve bu şekilde çalışıyor olmasıdır.

Emekli olan bireylerde çalışma söz konusu olmadığı için bu indirimden yararlanamıyorlar. Kişilerin çoğu Emekli olduktan sonra bu indirimden yararlanabileceğini düşünüyor olsalar da bu durum tam tersidir. Çalışma hayatında yüzde kırk üzeri kişiler bu imkânlardan yararlanarak erken emekli olabiliyor ve bu şekilde maaşlarında değişim görebiliyorlar.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Vergi İndiriminden Sonra Emeklilik Maaşı Ne Kadar Olur?