WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

143 Okunma — 14 Ocak 2021 12:20
5ffb5f4d70380e0f38c6c237

İçindekiler;

Günlük hayatımızın iletişim normlarını çok daha farklı bir boyuta taşıyan sosyal mesajlaşma uygulamaları, son dönemlerde adından sıkça söz ettirmeye başlıyor. Günlük kullanımların adeta olmazları arasında yer alan WhatsApp, yine bir hamle yaptı ve herkesi karşısına aldı. Bu hamlesi aslında özünde çok sade olmasına karşın, sunuş şeklinden dolayı insanların kafasını karıştırdı diyebiliriz.

Kullanıcı sözleşmesi ile ilgili olan WhatsApp gizlilik sözleşmesi konusu, günden güne tartışmaları da beraberinde getiriyor. Son dakika haberlerine göre WhatsApp tarafından değiştirilen sözleşmenin büyük tepkilere neden olduğu ve bu yüzden WhatsApp şirketinin geri adım attığı belirtildi.

Facebook ve WhatsApp yeni sözleşmesi ile veri paylaşımı konusunda bir zorunluluk getirmişti ve herkesin hayatını, özel hayatını ihlal ettiği düşünülen bu sözleşme için insanlar tepki göstermişti. Yayınlanan bu yeni düzenleme ile birlikte Şubat tarihi itibariyle WhatsApp kullanmak için sözleşmeyi kabul etmek gerekiyor. Bu düzenlemeyi kabul etmezseniz ya WhatsApp kullanmayı bırakacaksınız ya da gizlilik sözleşmesini kabul etmiş olacaksınız.

Bu sözleşme ise kişisel verilerinizin WhatsApp şirketi tarafından kullanılmasını legal hale getiriyor. Aslında önceden de bunu yapıyordu ama bu sefer daha net şekilde bunu duyurdu. Bu yüzden herkes belirli bir tepki gösterdi ve Telegram gibi farklı uygulamalara geçiş yapmaya başladı. Bununla birlikte WhatsApp sessiz sedasız yeni bir açıklama yaparak gizlilik sözleşmesinin öyle bir şey olmadığını açıklamaya çalıştı ama yine de durumun önüne geçemedi. İnsanlar bu süreçleri kolaylıkla toparlayabilmek adına kendi ihtiyaçlarını ön plana çıkarmaya devam diyor.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Gizlilik Sözleşmesi

Gizlilik Sözleşmesi

Önümüzdeki ay yürürlüğe girmesi beklenen bu değişiklikler, WhatsApp ve Facebook işletme hesapları için doğrudan bir önem arz ediyor. Bu ikisi arasındaki veri paylaşımını kapsayan bu gizlilik sözleşmesi, özellikle ticari hesaplarla ilgili. Anlık mesajlaşma için önemli bir yere imza atan WhatsApp, tüketicilerin konuşmalarını ve iletilerini ticari amaçlar için kullanacak diyebiliriz. En azından bundan sonrası için. Normal hesaplar için hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyleyen WhatsApp, yaptığı açıklamalarla bu iletişim bilgilerini kullanmayacağını söylese de insanlar için hala bir gri alan olduğundan dolayı herkes tepkisini gösteriyor.

Yeni politikanın 8 Şubat tarihinden sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu yüzden tüm iPhone ve Android cihazlarda durumu toparlamak adına whatsApp yeni bir geri adım atacak mı tam bilmiyoruz ama görülen o ki bunca düzenleme sonrasında insanlar uygulamalarını silmeye devam ediyor. Değişiklik konusunda insanlara bildirim gönderen WhatsApp, yeni bir düzenlemeye dair bildirim gönderecek mi onu da bilmiyoruz. Önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan bu düzenleme için herkese özel mesaj yollayan WhatsApp, gizlilik sözleşmesi konusunda yeni ve beklenilen bir düzenleme daha yapabilir.

Gizlilik sözleşmesi konusunda rekabet kurumunun da olaya dahil olması, ülke bazında WhatsApp göçü oluşturmuş durumda. Yeni politikanın 8 Şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi durumu iPhone ve Android cihazlarla ilgili olarak birtakım seçenekleri ön plana çıkarıyor. WhatsApp sözleşmenin iptal olmadığını söylemiyor ancak bu konuda sessiz de kalmıyor.

BTK Tarafından WhatsApp ve Facebook’a Soruşturma!

Rekabet kurulunun son günlerde yaşanan bu olaya karşın harekete geçmesi WhatsApp için bir geri adım oluşturabilir. Facebook ve WhatsApp hakkında resmi soruşturma başlatan Rekabet Kurulu, soruşturma kapsamında WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu ve bu duruma karşın bir itiraz gerçekleştirdi. Bu uygulama ile birlikte yeni bir durdurma kararı çıktı. Artık WhatsApp insanlara sözleşmeyi dayatmayacak. Peki ama bu konuda sözleşmeyi kabul edenler için sorun nasıl ilerleyecek? Rekabet kurulu tarafından sözleşmeyi onaylayanları da kapsayan bu durdurma kararı, WhatsApp için önemli bir ilerleme sorunu yaratabilir. Bu yüzden yeni sözleşme şartları ve kuralları her an değişebilir.

WhatsApp Sözleşme Maddeleri Nedir?

  • Alt yapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirmesine dair yardımcı olması,
  • Hizmetlerin nasıl kullanıldığını anlamak,
  • WhatsApp deneyimlerinin Facebook şirketi ile paylaşılması,
  • WhatsApp üzerinde satın aldığınız ürünler ve hizmetlerle ilgili olarak Facebook üzerinde bir Pazar oluşturmak.

Bu konulara dair detaylı bir çalışma yapan WhatsApp, kendine has bir ilerleme oluşturmak istiyor. Bu sözleşmelerden sonra insanların tepkisi ile karşılaşması, durumu ne kadar ilerletecek ya da geriletecek hep birlikte göreceğiz.

Sıradaki içerik:

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?