Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

39 Okunma — 11 Aralık 2021 09:10
3 21

İçindekiler;

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Sıklıkla çalışmalarınızı kaydedip yedek almıyorsanız bir mavi ekran hatası neticesinde saatlerce çalışmanızı kaybetmeniz kaçınılmalıdır. Windows 10’da mavi ekran hatası farklı sebeplerle karşımıza çıkar.

Mavi Ekran Türleri 

Farklı eylemler gerektiren mavi ekran hatalarının fark türleri mevcuttur. Çoğu zaman windowsu baştan yüklemek işe yarıyor olsa da bu durumda yedeklenmemiş olan verileri kaybedersiniz. Mavi ekran hatası ile karşılaşmanın en önemli problemleri arasında donanımsal çakışmalar işletim sistemi hataları ve sürücü çakışmaları yer alır. 

1 35

Direkt Onarımlar 

Mavi ekran hatasının çözümünü en kolay yolu ekrandaki hatayı incelenir. Bütün mavi ekranlarda QR kodu ve stop code yer almaktadır hata ile karşılaştığınız zaman bu kodu Google’da aratabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak telefonunuzda QR kodunu taratarak stop kodları ile ilgili problem giderme sayfasına ulaşabilirsiniz. Çoğu zaman güncellemeler yarar sağlıyor olsa da bazen de problemlere yol açabiliyorlar. Güncellemelerin düzgün bir şekilde yüklenmemesi ya da hatalı olması mavi ekran hatasına yol açar.

2 24

Mavi ekran hatası eksik yapılan güncellerim neden olmadığından emin olmak amacı ile öncelikle başlat menüsüne güncelleme yazmanız sonrasında da güncellemeleri denetlemenin üzerine tıklamanız gereklidir.  Ardından güncellemeleri denetle düğmesine basarak yeni bir güncellemenin olup olmadığını kontrol edin. Güncellemeler zaten mevcutsa gri güncelleme geçmişi seçeneğine basın. Karşınıza çıkan ekranda güncellemelerini tarihini kontrol edin ve mavi ekran hatasının başlamış olduğu tarihle örtüşüp örtüşmediğine bakın. 

Bilgisayarınızı Sıfırlayın 

Mavi ekran hatalarının en iyi çözümü bilgisayarı sıfırlamaktan geçer. Windows baştan yüklemek için birkaç yol vardır fakat bilgisayarı sıfırlayarak dosyalarınızı korumanız mümkündür. Başlat düğmesine basarak sıfırla yazın. Karşınıza çıkan seçenekler içerisinden bu bilgisayarı sıfırlanın üzerine tıklayın ekran talimatlarını izleyerek yapmış olduğunuz işleme devam edin.

Bilgisayarınızın sıfırlanması biraz zaman alacaktır. Verilen bu ipuçlarının uygulanmasından önce Windows 10 güvenli moda geçin. Güvenli modda sürücülerin ve programlarının sayısı azaltılıyor. Windows 10 güvenli moda geçmek için windowsun açılma esnasında f11 tuşuna basarak (bilgisayarın anakartına bağlı olarak bu tuş değişkenlik gösterebilir) kurtarma seçeneklerini seçebilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?